Автор Тема: Изплащане на дивиденти и ЗОПБ  (Прочетена 17133 пъти)

Изплащане на дивиденти и ЗОПБ
« -: 22 Февруари 2011, 11:01 »
Смятате ли, че заради новото ограничение трябва да се правят отделни решения за разпределяне на дивиденти, ако искаме да се изплащат от касата? Тоест, ако има 100 хил.лв. за разпределяне, може ли с едно решение и да се изплащат по 14 999 лв. на ден? Според мен да.

"ОГРАНИЧЕНИЯ ПРИ ПЛАЩАНИЯТА В БРОЙ
Чл. 3. (1) Плащанията на територията на страната се извършват само чрез превод или внасяне по платежна сметка, когато са:
1. на стойност, равна на или надвишаваща 15 000 лв.;
2. на стойност под 15 000 лв., представляваща част от парична престация по договор, чиято стойност е равна на или надвишава 15 000 лв."


gera_r

  • Животът не е фабрика за мечти.
Re: Изплащане на дивиденти и ЗОПБ
« Отговор #1 -: 22 Февруари 2011, 11:03 »
И според мене - да.
Ама в другата тема ще видим дали Ники ще оспори това твърдение :))

plankov

  • За един свят с мнооого варени моркови :P
Re: Изплащане на дивиденти и ЗОПБ
« Отговор #2 -: 22 Февруари 2011, 11:11 »
хващате се за думичката договор????


gera_r

  • Животът не е фабрика за мечти.
Re: Изплащане на дивиденти и ЗОПБ
« Отговор #3 -: 22 Февруари 2011, 11:14 »
Не.
Хващам се за "списъка" с позволени плащания над 15 000

plankov

  • За един свят с мнооого варени моркови :P
Re: Изплащане на дивиденти и ЗОПБ
« Отговор #4 -: 22 Февруари 2011, 11:15 »
"ОГРАНИЧЕНИЯ ПРИ ПЛАЩАНИЯТА В БРОЙ
Чл. 3. (1) Плащанията на територията на страната се извършват само чрез превод или внасяне по платежна сметка, когато са:
1. на стойност, равна на или надвишаваща 15 000 лв.;
2. на стойност под 15 000 лв., представляваща част от парична престация по договор, чиято стойност е равна на или надвишава 15 000 лв.
3. (в сила от 01.01.2012, обн ДВ бр 108 от 2011) Включително разпределянето на дивиденти по реда на търговския закон"
ЗАКОН ЗА ИЗМ И ДОП НА ЗАКОНА ЗА ОПБ
§1. В чл. 3 ал. 3 Заменя израза  "по реда на търговския закон", добавя ново изречение: "Дивиденти по смисъла на настоящия закон са дивидентите по смисъла на ЗКПО.

gera_r

  • Животът не е фабрика за мечти.
Re: Изплащане на дивиденти и ЗОПБ
« Отговор #5 -: 22 Февруари 2011, 11:19 »
Чл. 2. Законът не се прилага при:
1. тегленето и внасянето на пари в брой от/в собствени платежни сметки;
2. тегленето и внасянето на пари в брой от/в сметки на недееспособни и ограничено дееспособни лица, на съпрузи и роднини по права линия;
3. сделките с чуждестранна валута в наличност по занятие;
4. операциите с банкноти и монети, страна по които е Българската народна банка;
5. замяната от банки на повредени български банкноти и монети;
6. изплащането на трудови възнаграждения по смисъла на Кодекса на труда.


Толкоз. За всичко останало - под ножа!

Re: Изплащане на дивиденти и ЗОПБ
« Отговор #6 -: 22 Февруари 2011, 11:22 »
2. на стойност под 15 000 лв., представляваща част от парична престация по договор, чиято стойност е равна на или надвишава 15 000 лв."

Ама тогава няма да могат да се изплащат и на части в брой, ако общо сумата на дивидента е по-голяма от 15000лв.

Abby

  • Don't drink and fly ;)
Re: Изплащане на дивиденти и ЗОПБ
« Отговор #7 -: 22 Февруари 2011, 11:24 »
Толкоз. За всичко останало - под ножа!

Само ако единичното плащане е над 15 000 обаче. Ако е под 15 000 трябва да е част от престация по договор за да го хваща законът.

Според мен законодателят пак се е изтаковал. Имал е идеята при дивидентите да е "да", ама нещо не си е формулирал идеята като хората.

plankov

  • За един свят с мнооого варени моркови :P
Re: Изплащане на дивиденти и ЗОПБ
« Отговор #8 -: 22 Февруари 2011, 11:24 »
Дали разпределянето на дивидента е " парична престация по договор"

те от тук да започнем
залагам, че ще е въпрос на тълкувание от страна на ВАС, има ли аджеба решението на ОС за разпределяне на дивидент, силата на парична престация ПО ДОГОВОР?
Или нема....

plankov

  • За един свят с мнооого варени моркови :P
Re: Изплащане на дивиденти и ЗОПБ
« Отговор #9 -: 22 Февруари 2011, 11:25 »
Аз за това добавих новите редакции на закона, като знам как еволюират, нищо чудно и да ги отгатна :D :D :D

Само ако единичното плащане е над 15 000 обаче. Ако е под 15 000 трябва да е част от престация по договор за да го хваща законът.

Според мен законодателят пак се е изтаковал. Имал е идеята при дивидентите да е "да", ама нещо не си е формулирал идеята като хората.

Re: Изплащане на дивиденти и ЗОПБ
« Отговор #10 -: 22 Февруари 2011, 11:26 »
е щом ВАС ще се занимава с това, да приема, че не съм чак толко тъпа, щом съм се зачудила и аз :D успокоих се...

така или иначе контролният орган е НАП, и няма да е никак зле да изскокнат с някакво официално указание по въпроса

за мен най-чистият и безспорен вариант при плащане на дивиденти в брой ще бъде отделно решение за всяко разпределение, и всяко едно такова - ненадвишаващо 15000 лв.

Abby

  • Don't drink and fly ;)
Re: Изплащане на дивиденти и ЗОПБ
« Отговор #11 -: 22 Февруари 2011, 11:28 »
Както се изрази един участик в лекса (когото напълно подкрепям): "По неграмотен законодателен орган от 41-во НС не е имало от 10-ти ноември насам".

А решението на ОС за разпределяне на дивидент не го виждам като договор. За договор е необходимо всички страни да са съгласни. А според ТЗ решение се взима с обикновено мнозинство, т.е. миноритарните съдружници дори и да не са съгласни решението е в сила.

Re: Изплащане на дивиденти и ЗОПБ
« Отговор #12 -: 22 Февруари 2011, 11:31 »
Дали разпределянето на дивидента е " парична престация по договор"


Ами точно в това е въпросът! И аз не мога да отговоря на него.
 
Аргументите ми "против", че НЕ Е такава, са:
-Договорът е съглашение между 2 страни, при него волеизявленията са насрещни, а престациите също са противоположни, насрещни
-учредителните актове, въз основа на които възниква правото на дивидент, не са договори, а решения, волеизявленията са многостранни и еднопосочни
-самото решение на ОС за изплащането на дивидент е РЕШЕНИЕ, а не договор
 
Аргументите "за" пък са:
-престация е да се даде нещо, да се направи нещо или да се въздържиш от действие, и тя произтича от облигационно правоотношение
-възможно е да се каже, че учредителния акт е облигационно правоотношение
-даването на дивидент е даване на нещо, така че отговаря на определението за престация, но ако учредителният договор е облигационно правоотношение. А той има облигационен характер.

Re: Изплащане на дивиденти и ЗОПБ
« Отговор #13 -: 22 Февруари 2011, 11:31 »
Из мотивите към проекта:

"Основен проблем в стопанския оборот е съществуването на постоянен паричен поток, който не се отразява в първични счетоводни документи. Извършват се разплащания в брой  по  сделки  между  юридически  лица,  физически  лица  и  между  юридически  и физически лица. По този начин в страната се изплащат и реалните размери на работни заплати, като по документи лицата получават различни, далеч по-ниски суми, с което се избягва както внасянето на данък по ЗДДФЛ, така и на задължителни осигурителни вноски."

Ако данъка в/у дивидента е внесен, какво има да се регулира?
Не смятам, че решението на ОС, с което съдружниците разпределят собствената си печалба може да се приравни на договор. Правото на съдружниците на дял от печалбата е регламентирано още в ТЗ.

Re: Изплащане на дивиденти и ЗОПБ
« Отговор #14 -: 22 Февруари 2011, 11:32 »


А решението на ОС за разпределяне на дивидент не го виждам като договор. За договор е необходимо всички страни да са съгласни. А според ТЗ решение се взима с обикновено мнозинство, т.е. миноритарните съдружници дори и да не са съгласни решението е в сила.
е дано да е така, аз всъщност го искам, но съм си скептична

пък за да стане още по-омотано, коя престация би следвало да се гледа - по отделно за всеки съдружник, или общата сума на дивидента, за който е взето решение

gera_r

  • Животът не е фабрика за мечти.
Re: Изплащане на дивиденти и ЗОПБ
« Отговор #15 -: 22 Февруари 2011, 11:34 »
:))))
Аз "еволюция" в тоя законодател не виждам :)))

Ще моля за извинение и цензура, ако се налага, но това си е поредната полюция. Напълно очаквана :)))
Разбира се, че тепърва се очакват нови указания, допълнения и наредби по прилагането, ама нали иначе ония в парламента ще ги обвинят в бездействие?
А сега си имат повод още по-плодотворни в законодателен аспект да бъдат :))))

Все пак, към настоящия текст /без предполагаемите промени/, дивидент над 15 хил ще тръчка по банков път!
Толкоз :))))))))

Abby

  • Don't drink and fly ;)
Re: Изплащане на дивиденти и ЗОПБ
« Отговор #16 -: 22 Февруари 2011, 11:37 »
Ники, не мисля че в случая може да вземем дружествения договор като основание. Просто не може да се сметне каква е общата стойност на престацията по тоя договор. Въпросът е дали решението за разпределяне на дивидент има характер на договор - според мен не.

Щото ако вземеш дружествения договор за основание, какво става с всички останали договори с престация на определен период - наеми, абонаменти и т.н. Ще им смятаме общите суми ли?

Re: Изплащане на дивиденти и ЗОПБ
« Отговор #17 -: 22 Февруари 2011, 11:38 »
в одита има и такъв напън, да :) ако годишният наем бил над 15 бона, то и месечните плащания да са по банковЪ път

Re: Изплащане на дивиденти и ЗОПБ
« Отговор #18 -: 22 Февруари 2011, 11:39 »
Знайш ли, че си права, Абби- договорът трябва да има ясно определено съществено съдържание, т.е. цената. Размерът на престацията. Без такова съдържание няма договор.
 
А дружествения договор не фиксира размер, а само казва, че при наличие на печалба тя може да се разпредели между акционерите или съдружниците. Ама може и да не се разпредели, което зависи от решението на ОС, пък решението не е договор.

Re: Изплащане на дивиденти и ЗОПБ
« Отговор #19 -: 22 Февруари 2011, 11:42 »
е да бе, а рамков договор без конкретна цена? :))

въобще още колко частни случаи ще изникнат :/ четох, че хора се чудят и при например плащане на комисионни по договор, които в крайна сметка с натрупване за някакъв период стават над 15000, пак са озадачени какво да правят с частичните плащания