Автор Тема: Работа на графици  (Прочетена 28910 пъти)

Abby

• Don't drink and fly ;)
Re: Работа на графици
« Отговор #20 -: 21 Февруари 2011, 10:29 »
Не настоявам много, защото съм се занимавала само на теория с тая работа. После фирмата се отказа да въвежда СИРВ, та нямам практически опит с ИТ.

Доколкото съм чела мнения на други хора с практика, ИТ искали заповедта задължително, както и графика. За задължителна клауза в ТД или в ДС, не се говореше.

А и според КТ работникът няма думата (сигурно един от малкото случаи):

Цитат
Чл. 142.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г., изм. - ДВ, бр. 48 от 2006 г., в сила от 01.07.2006 г.) Работодателят може да установи сумирано изчисляване на работното време - седмично, месечно или за друг календарен период, който не може да бъде повече от 6 месеца.

Та в тоя случай съм "за" писмото на МТСП с двете ръце :))

« Отговор #21 -: 21 Февруари 2011, 10:40 »
Много благодаря за заповедта. А ще мога ли да помоля и за примерен график, за четири или  пет човека, кой какъвто има. 

OpaSna TikVa

• Мои са!
« Отговор #22 -: 21 Февруари 2011, 10:42 »
СИРВ не е нещото, с което работникът да е съгласен или не. Работата по график е нещо, с което би трабвало да е съгласен или не. Започва при работно време 8-17 с почивки събота и неделя. И изведнъж със заповед му определят работа по график, с нощни дежурства и ангажираност през обичайно почивните дни.
Та писмото касае СИРВ, но не и текста в трудовия договор - Работа на смени от (12 часа), по утвърден график - или в правилника за вътрешния ред.
И продължавам да мисля, че "работа по график" и СИРВ се въвеждат по различен начин и за едното е нужно работникът да е 'съгласен", а за другото може да му се "заповяда", защото общо взето едното го касае пряко - другото не толкова.

« Отговор #23 -: 21 Февруари 2011, 10:58 »
При всички случаи ще издам ДС, защото се променят условията на работнот време. Щи ги преназначим на работа по график със СИРВ.  И тъй като са пет човека, няма да им достигат нормалните часове за месеца, ще имам ли проблеми с ИТ ?
(реално си получава 100% заплатите, търся решение документално да обвържа нещата)

OpaSna TikVa

• Мои са!
« Отговор #24 -: 21 Февруари 2011, 11:08 »
График

Предполагам, че Барми може да го усъвършенства според необхдимата бройка, часове, заплата и каквото се сетиш.

Abby

• Don't drink and fly ;)
« Отговор #25 -: 21 Февруари 2011, 11:52 »
И тъй като са пет човека, няма да им достигат нормалните часове за месеца, ще имам ли проблеми с ИТ ?

Имаш предвид, че часовете по график ще са по-малко от нормалното работно време (5 дни по 8 часа)? Няма да имаш проблем с ИТ. Ако искаш им включи и някаква допълнителна работа за някой и друг час - почистване примерно, както ти писа Опасна вчера.

« Отговор #26 -: 21 Февруари 2011, 12:20 »
Вече ще се побъркам с тези графици, вместо да си работя по годишно приключване, губя си времето с тези глупости, ама какво да се прави, като нищо в тая държава не е нормално. Вижте моля ви този график за пет човека на осем часа, който съм сътворила.  Кажете си мнението, става ли по този начин? По този начин едва ли ще достигнат нормалните часове за месеца и никога няма да имат изв труд. Важното е да нямам проблем с ИТ.
Благодаря за графика за четири човека. ще го ползвам ако освободим единия и се съгласят шефовете да плащат извънареден труд. Но сега ми е необходим за пет човека график и работно време. Добре, че сте толкова готини и ми влизате в положение. Благодаря ви отново.

OpaSna TikVa

• Мои са!
« Отговор #27 -: 21 Февруари 2011, 13:20 »
Почивките май се включваха в работното време

« Отговор #28 -: 21 Февруари 2011, 23:40 »
"Фиктивн" назначените да бъдат с ТД за непълно РВ, колкото са нуждите по график.

Abby

• Don't drink and fly ;)
« Отговор #29 -: 22 Февруари 2011, 09:21 »
Изключително добра идея, как не се сетихме по-рано! Особено като се има предвид, че фиктивно назначените са близки на шефа и той, както и те, веднага ще се съгласят да им тече по-малък осигурителен стаж.

OpaSna TikVa

• Мои са!
« Отговор #30 -: 22 Февруари 2011, 09:24 »
Мммммммммм готино е - в трудовия договор да пише "работно време - колкото е нужно за запълване на дупки в графика". Защото гаранция, че "дупките" за попълване в различните месеци ще са различни.

@Milena Slavova, добре е периодът на отчитане на сумарното работно време е да е максималния позволен. Най-малко изненади ще има.

« Отговор #31 -: 22 Февруари 2011, 10:14 »
Да, наистина ще  отчитам всеки месец сумираното им работно врем, няма да го правя на максимално допустимия срок от шест месеца. И Уведомление по чл. 62 не дължа. Само ме притеснява ИТ. С тези часове, които няма да им достигат всеки месец. Затова ще им издам ДС, за да няма с какво да се заядат от ИТ, евентуално.  Щото нали знаето, че после аз ще съм виновна при всички случаи, пазачи, часове, роднини на шефа и накрая аз ще ям...дървото! И без това шефа ме предупреди - "ДА НЯМА ИЗДЪНКИ!"
Така, че в крайна сметка, графиците за пет човека с това работно време, зучат ли ви правдоподобно и правилно по този начин, пак да ви питам.

OpaSna TikVa

• Мои са!
« Отговор #32 -: 22 Февруари 2011, 10:29 »
1. - моето мнение е, че е по-добре да се отчита сумарното работно време на максимално разрешения срок
2 - не разбрах за какво не дължите ув. по чл 62 КТ
3 - в графиците ми се струва, че хората са на 9 часа, а Вие отчите 8

Abby

• Don't drink and fly ;)
« Отговор #33 -: 22 Февруари 2011, 10:36 »
Опасна, имаш предвид максималния срок на отчитане за да се изравни евентуалния извънреден труд в късите месеци с непълните часове в дългите месеци ли?
Аз си мисля, че ако и в късите месеци не и излиза извънреден, няма смисъл да се чанчи с двойното подаване на Д1 при сумирано за повече от месец.

Милена, виж в КТ задължителната максимална продължителност при СИРВ (май имаше и задължителни междудневни и междуседмични почивки) и спази тях. Като смяташ часовете имай предвид, че първо нощните се преизчисляват в дневни и тогава се смята общата продължителност. От тук също ще ти излязат повече часове.

Абе гадно е това със сумираното, ама като нямаш избор.. :((

« Отговор #34 -: 22 Февруари 2011, 11:32 »
Защо да е по-добре, като в моя случай те няма да имат изв. труд дори и с приравнените часове. Освен това с тази корекция на Д1 ако ги осигурявам на код 16, ще стане голяма каша.
Уведомление по чл. 62 за ДС се подава когато има промяна в срока на договора или  промяна в длъжността, която заема лицето. Чета Наредба НАРЕДБА № 5 от 29.12.2002 изм. и в  сила от 04.01.2011 г. в това отношение няма промяна(или поне аз не виждам). А в графика те отработвата по осем часа, а работното време съм го направила + 1 час за почивка. Не мога да измисля вече нищо, просто съм изчерпана. Ако можете някое работно време да прикачите, много ще съм ви блогодарна. А между другото не става ли това, което аз съм прикачила. Работят 8 часа +1 час за почивка. 1-ва смяна от 05 ч до 14 ч, в т.ч.  почивка 1 ч.; 2-ра смяна от 13 ч до 22 ч, в т.ч.  почивка 1 ч.; 3-та смяна от 21 ч до    06 ч с почивка 2 ч.

OpaSna TikVa

• Мои са!
« Отговор #35 -: 22 Февруари 2011, 11:35 »
Опасна, имаш предвид максималния срок на отчитане за да се изравни евентуалния извънреден труд в късите месеци с непълните часове в дългите месеци ли?

Имам предвид, че пазачите документално имат платен отпуск и пет месеца ще е с 4 пазачи или 10 - с 4,5. А за болнични от хората на шефа не ми се и мисли.

OpaSna TikVa

• Мои са!
« Отговор #36 -: 22 Февруари 2011, 11:44 »
(3) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) В производства с непрекъсваем процес на работа и в предприятия, в които се работи непрекъснато, работодателят осигурява на работника или служителя време за хранене през работното време.

Е това имах предвид. Защото не вярвам някой да повярва, че за един час пазача заключва портала и отива да пазарува в Билла.

« Отговор #37 -: 22 Февруари 2011, 12:12 »
Верно,  значи работното ми време е не както трябва.  Моля ви, дайте ми идея за работното време на пазачи. В такъв случай на три смени по осем часа, с почивки от един час през работното им време ? Незнам, моля ви помогнете.

« Отговор #38 -: 22 Февруари 2011, 19:58 »
Почивката им се включва в работното време, при непрекъсваем цикъл.
Значи при теб работят *8 ч., както беше описала РВ.
Не забравяй и нощния труд.

OpaSna TikVa

• Мои са!
« Отговор #39 -: 22 Февруари 2011, 21:58 »
Ето - виждаш ли?
Дори Богито не вярва, че заключва портала за един час!

Боги, раздвам се, че понаучаваш някои неща из сайтовете и разбирам, че ти доставя удоволствие да повтраяш наученото, но почва да става досадно.