Автор Тема: Кредитно известие за 2010 г.  (Прочетена 6858 пъти)

Кредитно известие за 2010 г.
« -: 03 Февруари 2011, 15:01 »
През м.10.2010 г. продаваме стока за 1000 лв. без ДДС. Днес пускам КИ за намаление на цената със 100 лв. без ДДС. В 2010 г. правя сторно:

411/702 - (100)
411/496 2 - (20)

През февруари 2011 г.

496 2/453 2 - (20)
и минусов запис за вкарване на данъчната основа в дневника без счетоводно отразяване

Става ли?

Флора

• Гост
Re: Кредитно известие за 2010 г.
« Отговор #1 -: 03 Февруари 2011, 15:03 »
Не става.
Ако в 2010 сторнираш, изтърваш 5-дневния срок на събитието.

« Отговор #2 -: 03 Февруари 2011, 15:38 »
В какъв смисъл "не става" ?
5-те дни е срок за документа.

« Отговор #3 -: 03 Февруари 2011, 15:41 »
Намалението е договорено вчера, така че съм напълно в срока. Да не говорим, че не виждам кой ще ме санкционира дори ако издам КИ със закъснение - все пак нали с него се намалява ДДС-то за внасяне.

Питам за осчетоводяването.

Флора

• Гост
« Отговор #4 -: 03 Февруари 2011, 15:48 »
Намалението е договорено вчера, така че съм напълно в срока. Да не говорим, че не виждам кой ще ме санкционира дори ако издам КИ със закъснение - все пак нали с него се намалява ДДС-то за внасяне.

Питам за осчетоводяването.

"Намалението е договорено вчера"
Искаш на принципа "сделки, които са за минал период", ама дали?
А относно дали се намалява или не, дали ще те санкционират е друго.
А дали отсрещната страна ще си намали стойността?

« Отговор #5 -: 03 Февруари 2011, 15:52 »
аз съм по-скоро на мнението на Флора

събитието, по повод на което се отчитат приходи (в случая е намаление на приходи), е настъпило вчера, независимо, така че бих си осчетоводила кредитното известие само във февруари 2011, без да закачам 2010

защото към 31.12. си имала вземане от този клиент, точно каквото му е било по фактурата, а сега заради кредитното известие от вчера ще му го намалиш изкуствено

« Отговор #6 -: 03 Февруари 2011, 15:53 »
Иска, примерно, на принципа "съпоставимост".

Флора

• Гост
« Отговор #7 -: 03 Февруари 2011, 15:54 »
Иска, примерно, на принципа "съпоставимост".

Съпоставимост с кое - 2010 си искал толкова пари.

Ели

• Global Moderator
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
« Отговор #8 -: 03 Февруари 2011, 15:55 »
ако намалението е договорено вчера - пипаш само тази година
ако е грешка  от миналата година - тогава вече засяга миналата и оня гадния стандарт

и като е за тази -  ще имаш разход за тази

Grave Digger

• Гост
« Отговор #9 -: 03 Февруари 2011, 16:35 »
Ако е грешка  от миналата година не се издава КИ.

plankov

• За един свят с мнооого варени моркови :P
« Отговор #10 -: 03 Февруари 2011, 16:38 »
Абе според мен е събитие след датата на баланса
и то коригиращо )))
Демек наистина трябва да си коригираш прихода в 2010

« Отговор #11 -: 03 Февруари 2011, 16:47 »
Ами и аз мислех, че е коригиращо събитие, но сега се зачетох в стандарта и това

"а) коригиращи събития-събития, които доказват условия, съществували на датата на годишния финансов отчет"

не е изпълнено. Защото отстъпката е договорена през 2011 г.
Интересно дали клиентът ще си коригира доставната стойност на стоките, според СС2 трябва да приспадне отстъпката, но ако гледа СС10 и той като мен не трябва да пипа 2010 г.

plankov

• За един свят с мнооого варени моркови :P
« Отговор #12 -: 03 Февруари 2011, 17:04 »
Да бе,
я да те питам следното
към 31/12/2010 година материал А е с отчетна стойност 500 лв/бр
на 15/01/2011 година същия материал го продаваме за 450 лева/брой
Е ли е това коригиращо събитие или не е ?

« Отговор #13 -: 03 Февруари 2011, 19:56 »
ГФО за 2010 г. съставен ли е или не е съставен?

« Отговор #14 -: 04 Февруари 2011, 14:49 »
Абе според мен е събитие след датата на баланса
и то коригиращо )))
Демек наистина трябва да си коригираш прихода в 2010
Те това е верния отговор - настъпване на събития, които доуточняват или внасят промяна във вземания и задължения към датата на баланса. Коригиращо е. Съвсем друг е въпросът за срока на кредитното по ДДС - там няма проблем, че КИ е от тази година.

"а) коригиращи събития-събития, които доказват условия, съществували на датата на годишния финансов отчет"

не е изпълнено.
Изпълнено е. Нали това е целта на 10-ти стандарт, че НА датата на изготвяне на отчета, която е през новата година, ти стават известни състояния и ситуации КЪМ датата на отчета 31-12, които не са ти били известни тогава.
Може сега да е договорена отстъпката, но това договаряне внася промяна в ситуация, съществувала на 31-12, т.е. към тази дата клиентът дължи по-малко.

« Отговор #15 -: 04 Февруари 2011, 14:57 »
Ники, благодаря за включването. Но ситуацията към 31.12 е била - вземане от клиента за 1000 лв. Отстъпката не е била договорена, не се е била случила още.

А тази дефиниция

"настъпване на събития, които доуточняват или внасят промяна във вземания и задължения към датата на баланса"

откъде е?

« Отговор #16 -: 04 Февруари 2011, 15:12 »
Ми от СС10, свободно цитиране, има текст в такъв смисъл.

3.1. Предприятието коригира признатите суми или признава суми, които не са били признати, за да отрази коригиращите събития.
3.2. Коригиращи събития могат да бъдат:
в) получаване на информация след датата на годишния финансов отчет, показваща, че даден актив е бил обезценен към датата на годишния финансов отчет или че сумата на предварително признатата загуба от обезценка за този актив трябва да бъде коригирана;

д) всички събития, които конкретизират стойности, залегнали при определянето на потенциални задължения към датата на годишния финансов отчет;

Т.е. съгласно буква в - получили сме информация, показваща, че вземането е в намален размер, буква д - ами имаме събитие - договорка през 2011, което конкретизира стойност, макар че буквата е за задължения, а ние имаме вземане.
Общия дух ми се струва е такъв, че всякакви събития, които конкретизират стойности на активи и пасиви, попадат в графата коригиращи
е ся ако сумата е дребна и не оказва влияние, нищо страшно няма да стане ако не си играеш и си осчетоводиш кредитното в 2011, много ме кефи Небесна, че винаги така казва, че прави и игнорира тези изисквания, най-вече касаещите прехвърлянията от година в година на всякакви такива неща - обезценки, провизии, преоценки, коригиращи събития, провизируеми отпуски, и съответните временни разлики - отсрочени данъчни активи и пасиви. Никой не обича да ги прави тия работи, пък после МСС кви били велики, м Планков. Пък хората не щат да ги прилагат. И не ги прилагат.

Флора

• Гост
« Отговор #17 -: 04 Февруари 2011, 15:19 »

Ако клиентът им вече е изготвил/ одобрил и т.н. ГФО за 2010, потвърдил е 1000-та лева?

« Отговор #18 -: 04 Февруари 2011, 15:21 »
Ако клиентът им вече е изготвил/ одобрил и т.н. ГФО за 2010, потвърдил е 1000-та лева?

Клиентът им си отговаря за неговия отчет, а те - за своя. Никъде не е казано, че отчетите трябва да са огледални относно тази информация. Това не е насрещна проверка по ДДС.

« Отговор #19 -: 04 Февруари 2011, 15:25 »
в) получаване на информация след датата на годишния финансов отчет, показваща, че даден актив е бил обезценен към датата на годишния финансов отчет или че сумата на предварително признатата загуба от обезценка за този актив трябва да бъде коригирана;

само че не е, не и към датата на ГФО
към датата на съставяне на ГФО - да, но това не променя нещата
към 31.12. изобщо това вземане не е било по-различно отколкото примерно през октомври, когато е било фактурирането

обезценява се чак през 2011 с новата им договорка

и още нещо да добавя - ако тази продажба е била платена в брой, още през 2010, а сега се договаря отстъпката, и съответно се връща сума на клиента - каква фантастична операция ще се измисли, за да се отрази в 2010? че имаме задължение към него още от октомври 2010, за което сме се споразумяли вчера?