Автор Тема: Приложение 4 към ГДД по чл. 92 от ЗКПО  (Прочетена 4081 пъти)

sacheto

  • ... Безумно съм тъп ...
В това приложение 4 някой знае ли какви суми се посочват за сделките - с ДДС  или без ДДС ?


Ели

  • Global Moderator
  • *****
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
Re: Приложение 4 към ГДД по чл. 92 от ЗКПО
« Отговор #1 -: 21 Февруари 2014, 15:06 »
според мен с ДДС, но изчакай указанието на НАП
още го мислят явно, но ще има такова

sacheto

  • ... Безумно съм тъп ...
Re: Приложение 4 към ГДД по чл. 92 от ЗКПО
« Отговор #2 -: 21 Февруари 2014, 15:18 »
Колко си тъп Сашееее ........ разбира се, че сигурно е с ДДС - все пак това е приложение към годишната декларация и то по ЗКПО - там всички суми са с ДДС - ))))))
-----------
Другия четвъртък щяло да има среща с методолозите да разясняват как се попълва .... все пак е преди 31.03 - своевременна реакция - дано тогава кажат от какъв зор я искат тая справка - на какво основание и дано не решат да се попълва в хиляди лева - знае ли се ................

Мерси Ели ))))))))

Re: Приложение 4 към ГДД по чл. 92 от ЗКПО
« Отговор #3 -: 21 Февруари 2014, 15:30 »
Доц. Мермерска е била категорична - без ДДС. Споделям само :))

Re: Приложение 4 към ГДД по чл. 92 от ЗКПО
« Отговор #4 -: 21 Февруари 2014, 20:15 »
попълвала съм я в левове и стотинки и без никакво ДДС :) абсолютно нелогично ми се вижда да бутаме косвения данък вътре - той пък хептен не е сделка

Re: Приложение 4 към ГДД по чл. 92 от ЗКПО
« Отговор #5 -: 22 Февруари 2014, 08:05 »
Небесна, вчера на семинара на Апис казаха, че според тях възнагражденията на управителите се включват в Прил.4. Щото нали много те интересуваше точно за тези ДУКове, та за тях казаха, че безспорно са сделки със свързани лица според тях и не попадат в изключенията, изброени в справката. Но! Изрично казаха, че не знаят какво се включва, че никой не знае и че не знаят и каква е идеята на НАП изобщо за тази справка, че в ЗКПО няма регламентирано нейното попълване, но пък има санкция за неподаване:) Казаха да се изчакат указанията на НАП и че не искат да ни кажат сега нещо, което после да се окаже, че е не е така.
 
 

sacheto

  • ... Безумно съм тъп ...
Re: Приложение 4 към ГДД по чл. 92 от ЗКПО
« Отговор #6 -: 22 Февруари 2014, 18:12 »
Ех Саше Саше - що ти трябваше да отваряш тази тема .....

Все пак и аз да споделя нещо. Звъннах два пъти в НАП и получих почти еднакви отговори а именно
Въпрос 1. с ДДС или без ДДС ? 

първи отговор - ами ..... ако отсреща Ви е нерегистрирано лице .... с ДДС , ако не е ........ без ДДС или ... обратното обърка се жената. Изчакайте методолозите в четвъртък - завърва тя !!!
Има някаква логика на фона на факта че отсреща нерегистрираното лице едва ли ще дели ДО и ДДС .

втори отговор ... ами след като сте регистрирано лице по ДДС и начислявате ДДС , то посочвате сумите с ДДС -  казано беше почти категорично с отваряне на скобата за прословутия четвъртък. Тук вече почваме да стискаме палци дано и отсреща знаят да сложат ДДС -то в сумите.

Въпрос 2 На какво основание се изисква попъллването на това Приложение 4
Двоен катоегоричен и малко злъчен отговор : Защото е приложение към годишната декларация и трябва да се попълва. Вярно съм тъп да питам такива въпроси ...............

Извод : Годишната данъчна декларация по чл 92 от ЗКПО се подава за 2013 в следните срокове от Четвъртък до 31.03

Ели

  • Global Moderator
  • *****
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
Re: Приложение 4 към ГДД по чл. 92 от ЗКПО
« Отговор #7 -: 22 Февруари 2014, 18:52 »
хахаха :))
Ех, Саше, Саше, що ти трябваше да питаш :)))

но поне имаме новина - четвъртък ще е денят ! :))

Re: Приложение 4 към ГДД по чл. 92 от ЗКПО
« Отговор #8 -: 22 Февруари 2014, 18:57 »
ама разбира се, че в четвъртък!! щото те в петък следобед ще си бият камшика за предстоящите 3 почивни дни, пък разните попълвачи на приложения за данъчни декларации да не скучаят през толкова празници :))

sacheto

  • ... Безумно съм тъп ...
Re: Приложение 4 към ГДД по чл. 92 от ЗКПО
« Отговор #9 -: 24 Февруари 2014, 19:54 »
Стана ли вече четвъртък ........ох  не е още !

Ама ще дойде Великия четвъртък (дано не е по Великден, там така ги изписват с главна буква четвъртъците, лошото е само, че Великден тази година се пада април месец )

Re: Приложение 4 към ГДД по чл. 92 от ЗКПО
« Отговор #10 -: 25 Февруари 2014, 15:54 »
Много въпроси, събрани на едно място, чакащи отговор ... през април?! :)

http://www.tita.bg/page/387

Re: Приложение 4 към ГДД по чл. 92 от ЗКПО
« Отговор #11 -: 25 Февруари 2014, 17:49 »
общо-взето добро изложение на проблемите, въпреки че не съм съгласна с трактовката на tita за възнагражденията, понеже изобщо не са я разглеждали в светлината на изключените видове свързани лица (в частност Работодател-работник), и даже са добавили, че такива възнаграждения следва да се посочват, ако получателите им имат качество на свързано лице...... а то всъщност няма никакъв вариант да нямат такова качество, като се гледат определенията в ДОПК (има един де... да си съдружник/акционер с 4,99%, а то щото пък тогава някой ще се засили да ти плаща личен труд)

Re: Приложение 4 към ГДД по чл. 92 от ЗКПО
« Отговор #12 -: 26 Февруари 2014, 12:45 »
айде верно четвъртък вече, че откачам :D почнах да се чудя дали и командировките, изплатени на управители и съдружници са "сделки" и ако да, коя точно част от командировъчните разходи

Ели

  • Global Moderator
  • *****
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
Re: Приложение 4 към ГДД по чл. 92 от ЗКПО
« Отговор #13 -: 26 Февруари 2014, 13:05 »
небесна, ти като виден отличник в подаването нямаш търпение да приключиш :))))
а на мързела и Господ му помага!  за къде да бързаме ... :))))

Re: Приложение 4 към ГДД по чл. 92 от ЗКПО
« Отговор #14 -: 26 Февруари 2014, 13:16 »
а, ама аз и днес ще подам една, утре сутрин още - пък ако трябва следобяд след указанието ще коригирам :)) а после ще направя преглед на всички подадени и ще коригирам и тях, ако указанието е неблагоприятно

така или иначе, нищо по финансовия резултат не се променя, нито по отчетите, нито по генерираната счетоводна документация, и предпочитам като съм готова с абсолютно всичко по една фирма да я отмятам (из сакралните таблици с графици), че го сметнах вчера - към 21 работни дни до края, и с ДДС-та, и четворни единни сметки ... ще се видим в чудо... пък за после, ако се наложи, съм замислила да пращам на клиентите коригираните декларации в пакет с указанието и жълто подчертаната му дата и пасажи (не е моя грешка, все пак)

gera_r

  • Животът не е фабрика за мечти.
Re: Приложение 4 към ГДД по чл. 92 от ЗКПО
« Отговор #15 -: 26 Февруари 2014, 13:44 »
Е, какво пък? "Колкото повече, толкова повече" казал Мечо Пух и се гътнал от свръхдоза...
А и на мене няма да ми е за първи път да подавам корекция тази година - демек почти съм му свикнала. Пък и няма да скучаете, ей! Деклараци, декларации - до откат!

sacheto

  • ... Безумно съм тъп ...
Re: Приложение 4 към ГДД по чл. 92 от ЗКПО
« Отговор #16 -: 27 Февруари 2014, 13:33 »
Извинявам се за четвъртъка !!!
Не е бил от ВЕЛИКИТЕ четвъртъци !!!
Днес ще се събирали методолозите на НАП след обяд ( от 14,00 до 16,00ч - всеки можел да отиде лично и да ги попита, аз не мога обаче) и евентуално другата седмица нещо ще качат на страницата на НАП !   

Извод : срок за подаване на ГДД за 2013 - от началото някъде на месец март 2014 до 31.03 )))))

Re: Приложение 4 към ГДД по чл. 92 от ЗКПО
« Отговор #17 -: 27 Февруари 2014, 16:32 »
Демек бързата работа - срам за майстора, както казва Ели - на мързеливия и Господ му помага. Недейте да бързате и да си давате зор да приключвате! Има време.
Има основен принцип в ориенталските страни, каквато сме и ние - не отлагай днешната работа за утре, ако можеш да я свършиш вдругиден!


На една международна лингвистична конференция станало въпрос за най-употребяваните думи или фрази на всеки език. Испанците казали - при нас е "маняна". Това значи, ще стане, утре, ама я утре, я другата седмица, я по-другата. Турците казали - в нашият език е "яваш-яваш". Това е същото като "маняна", но може да стане и я другия месец, я по-другия. Арабите казали - а ние казваме "иншаллах". Това е същото като "маняна" и"яваш-яваш", но без тази степен на прибързаност.

Гери

  • Гост
Re: Приложение 4 към ГДД по чл. 92 от ЗКПО
« Отговор #18 -: 05 Март 2014, 16:33 »
Прословутият четвъртък е минал успешно. Току що от инфо центъра ми отговориха официално, че указание има.... вече било факт :D ама чакало министерството да го хареса. Увериха ме че ще излезе, но със срок нямало как да се ангажират, а и до 31.03 имало време. Вероятно другата седмица ще се появи- така са казали колегите, които са го изготвили. 

Ели

  • Global Moderator
  • *****
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
Re: Приложение 4 към ГДД по чл. 92 от ЗКПО
« Отговор #19 -: 05 Март 2014, 16:51 »
значи да си правим ДДС-тата
и да чакаме да благоволят да ни кажат какво точно искат