Анкета

Как реагират вашите наемодатели-физически лица, когато им съобщите, новостите?

Теглят ви една сладка
1 (8.3%)
Вдигат наема
1 (8.3%)
Псуват управляващите
5 (41.7%)
Съгласяват се проблем
3 (25%)
Казват ви, че те данъци не плащат и не ги е еня
1 (8.3%)
Искат от вас да им платите документално в края на годината
1 (8.3%)

Общ брой гласове: 12

Гласуването приключено: 18 Февруари 2011, 13:27

Автор Тема: Наеми на физически лица  (Прочетена 21760 пъти)

plankov

• За един свят с мнооого варени моркови :P
Наеми на физически лица
« -: 04 Януари 2011, 13:27 »
Та, след днешната оперативка, на която запознах моите подотчетни лица, с новата идиотия, която ми е болка ужасна (Малии, тези наследствените имоти, супер откачам с тях), и въпросните ми подотчетни лица (Да го таковам и у таковато на предложителя на текста) се засмяха, и ми казаха - ТОВА НЯМА ДА СТАНЕ!

След това пристигна баба Златка да си вземе наема (въпросната госпожа е чинно уведомена, съвсем се съгласи да й удържим данъка БЕЗ ДА МРЪНКА) и ... изпаднах в потрес... дали с всички ще мине толкова лесно или ???

Re: Наеми на физически лица
« Отговор #1 -: 04 Януари 2011, 13:45 »
току-що минах през това и аз... човекът се съгласи, даде си личната карта за СИС-а... не че разбра точно за кво става дума де.
за нас остава разправията да пускаме по 3 листа документи за всеки наем месечно и платежните за данъка

OpaSna TikVa

• Мои са!
« Отговор #2 -: 04 Януари 2011, 13:53 »
Псуват
ама мене

« Отговор #3 -: 04 Януари 2011, 16:54 »
Абе как ви се струва договор за наем с годишно задължение за плащане.............?
Поне за цяла година с едно платежно да внасяме данъка.........

« Отговор #4 -: 04 Януари 2011, 16:56 »
Половин ден изгубих да обяснявам на някои от наемателите ("Бизнесмени") как се попълва СИС (тъй като не мога да бъда до всеки когато си плаща наема) - това сума по сметката, нормативно-признати разходи и т.н. и това, че сумата, която получава наемодателя е същата - само дето държавата по-рано му прибира данъка.
До тук добре, но ме притеснява, че това упражнение ще се повтаря всеки месец (дано греша).
А за реакцията на наемодателите все още не знам със сигурност каква ще е, макар че горе-долу предполагам (като гледам как реагират наемателите).

Ели

• Global Moderator
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
« Отговор #5 -: 04 Януари 2011, 17:03 »
Абе как ви се струва договор за наем с годишно задължение за плащане.............?
Поне за цяла година с едно платежно да внасяме данъка.........

Марги, само гледай  последния наем да е по-голям от данъка, че може и да има скандали
или пък ежемесечно удържане, но не издаване на служ.бел. и документално стъкмяване накрая на годината

« Отговор #6 -: 04 Януари 2011, 17:27 »
Абе то не пречи да си им го удържам всеки месец,а да го внеса на шестмесечие...или годишно/в зависимост как е написано в договора/...с едно платежно и една бележка.......

Ели
"или пък ежемесечно удържане, но не издаване на служ.бел. и документално стъкмяване накрая на годината"
Точно!

OpaSna TikVa

• Мои са!
« Отговор #7 -: 04 Януари 2011, 17:36 »
Марги, въобще не мисля, че има значение какво пише в договора. Освен за евентуална регистрация по ЗДДС.
Аз всъщност успях с преговорите.

Abby

• Don't drink and fly ;)
« Отговор #8 -: 04 Януари 2011, 17:39 »
Снощи официално ги уведомиха, даже два пъти - в новините в 8.00 и в 10.30 по БНТ. Не че нямаше поне 2 грешки в изложението, ама нейсе.
Поне имаме малкото утешение да им кажем: "Не го ли гледахте в новините".

« Отговор #9 -: 04 Януари 2011, 22:39 »

"Чл. 53. (1) Годишната данъчна декларация се подава до 30 април на годината, следваща годината на придобиване на дохода.
(2) Лицата, които подадат годишна данъчна декларация до 10 февруари на следващата година, ползват отстъпка 5 на сто върху внесената в същия срок част от данъка за довнасяне по годишната данъчна декларация.
(3) Лицата, които подадат годишна данъчна декларация в срока по ал. 1 по електронен път, ползват отстъпка 5 на сто върху внесената в същия срок част от данъка за довнасяне по годишната данъчна декларация, при условие че не са приложили ал. 2."

Не, че ме е еня, ама излиза, че наемодателите, които имат наематели фирми и СОЛ-ове, ще се простят с 5-те % отстъпка, ако ГДД за 2011 ще е като тази за 2010г.

« Отговор #10 -: 04 Януари 2011, 23:15 »
аааа ми да, верно, ще трябва да си искат ефективно възстановяване на надвнесения данък... ама то всъщност така се и тези по гражданските договори, по които им е удържан и внесен авансово

едитирам се моментално - попрочетох в другата тема за отстъпката, верно май беше само ако имаш нещо за внасяне

plankov

« Отговор #11 -: 04 Януари 2011, 23:30 »
Мда, еми да не им удържаме данъка, че да си ползват 5% :D :D :D :D

« Отговор #12 -: 05 Януари 2011, 14:23 »
Здравейте
Понеже не видях в написаното да се коментира - наемодателят пак ли ще издаде Разписка за наем , при положение , че ми подписва СИС ?
И за случая с регнатото по ЗДДС физ.лице - аз така попълних СИС :
[/b]следва да се изплати сумата 3000лв. с ДДС               
1. Сума по тази сметка                                                                              3000 с ДДС , 2500. лв. без ДДС
2. Нормативно признати разходи за дейността (10%, 25%, 40% или 60% от ред 1)                        250лв.
3. Облагаем доход по тази сметка (ред 1 – ред 2)                                                                              ..2250…. лв.

7. Сума, подлежаща на авансово облагане (ред 4 - ред 6)                                                                     2250.. лв.
8. Дължим авансов данък (10% от ред 7)                                                     .225 лв.
9. Сума за получаване (ред 1 – ред 6 – ред 8)                                       2775. лв.[/b]

Друго "умно " не можах да измисля . А пък наемодателят ми издава фактура за 3000 лева ( друг е въпросът как си мислеше , че му намаляваме наема ...

Ели

• Global Moderator
« Отговор #13 -: 05 Януари 2011, 14:32 »
Цитат
наемодателят пак ли ще издаде Разписка за наем

чл.9 ал.3 -  няма да е необходимо

plankov

« Отговор #14 -: 05 Януари 2011, 18:16 »
e то според мен и преди не беше нужно, щом ми издава фактура, от къв чеп ми е тая разписка, ОСВЕН АКО има разлика между датата на плащане и фактурата
така де, съществена разлика

« Отговор #15 -: 06 Януари 2011, 08:59 »
А какво ще кажете за следния случай: ЕТ е наел помещение за магазин в партера на жил.блок.Плаща наема на домоуправителя.Във входа са 27 апартамента с поне двама собственика.Парите от наема се използват за общите нужди на входа.

Ели

• Global Moderator
« Отговор #16 -: 06 Януари 2011, 09:10 »
е това е един вечен въпрос

и до сега как сте декларирали платените доходи ?

сдружението на собствениците би решило проблемите, но всичко зависи от  домоуправителя - да ги убеди, че трябва ;-)

OpaSna TikVa

• Мои са!
« Отговор #17 -: 06 Януари 2011, 09:27 »
Не мисля да има някаква особена разлика от офис, помещаващ се в сграда, собственост на 56 физически лица. Договор с всички съсобственици, с личните им данни, необходими за попълването на СИС и спр. по чл. 73. Е малко ми е странно какъв данък ще удържам на трима от съсобствениците  - годишната част от наема за тях е 1,28 лв.

« Отговор #18 -: 06 Януари 2011, 09:58 »
Ами досега парите се даваха на домоуправителя.Той даваше хвърчаща квитанция и нито го ползвахме за разход ,нито го обявявахме по чл.73.нито пък някой от собствениците го декларираше.Цяла година опявам,че не е редно.Даже пратих собственичката на ЕТ-то наемател на събранието на входа,за да им поиска данните.Каза ли й в пряка реч,да си гледа работата и че никой няма да си даде данните и ,че те не виждали нищо от тези суми.Сумата за наем е 150лв.Съсобствениците са повече от 60 човека-всеки с различни общи части.Та май пак ще си останем на същото положение-нищо няма да декларираме-това си е риск на ЕТ-то.Аз съм обяснила положението.Обаче ми се искаше,да може нещо да се направи по въпроса.

Ели

• Global Moderator
« Отговор #19 -: 06 Януари 2011, 10:02 »
в такъв случай, аз на твое място, ще подавам управителя или касиера
нали все някой взима парите
да се оправя после със съседите си

рано или късно ще им се наложи