Автор Тема: ликвидация  (Прочетена 3953 пъти)

Д.Иванов

• Гост
ликвидация
« -: 22 Октомври 2012, 18:12 »
Добър ден!Сблъсквам се с чудото ликвидация на ООД и за съжаление нямам опит до момента с него.Ако разбирам правилно стандарт 13 и процедурата по ликвидация започне на 01.07.ХХ г., трябва да се се направи на края на годината ГФО за периода 01.01.ХХ - 30.06.ХХ, да се изготви начален баланс от дата на решениеto на съдружниците за прекратяване на дейността и обявяване на процедура по ликвидация  - в случая 01.07.ХХ г. (а не от датата на вписването в АВ).Също според мен към ГФО-то с период 01.01.ХХ - 30.06.ХХ по СС 1,трябват отчети с период 01.07.ХХ - 31.12.ХХ със следните параметри -  "В края на отчетния период, ако производството по ликвидация не е приключило, предприятието в ликвидация изготвя финансов отчет, който включва:
а) счетоводен баланс съгласно приложение № 1 към този стандарт;
б) отчет за приходите и разходите съгласно приложение № 2 към този стандарт;
в) отчет за приходите и разходите съгласно СС 1 - Представяне на финансови отчети за стопанската дейност, осъществявана от предприятието в ликвидация;
г) отчет за паричния поток съгласно приложение № 3 към този стандарт;
д) приложение съгласно СС 1 - Представяне на финансовите отчети."
Ако обаче на следващата година,да речем на 01.02.ХХ1 г. минат 6 месеца и се премине към заличаване -достатъчно ли е да се изготви само краен баланс към дата 01.02.ХХ1 и да не се правят други приложения или пак трябва да се изготвят останалите ОПР,ОПП и т.н. с период 01.01.ХХ1-01.02.ХХ1 г.?Налага ли се подаване към НАП и НСИ на споменатите отчети по ликвидацията?

шмат

• НаглостинчО:)
Re: ликвидация
« Отговор #1 -: 23 Октомври 2012, 11:17 »
Ако има кредитори дружеството/в ситуацията предполагам има/
и ако може да се договорят собствениците с някой от тях е хубаво
той да поиска несъстоятелност на дружеството.
За по вече подробности към адвокат.

Д.Иванов

• Гост
« Отговор #2 -: 24 Октомври 2012, 13:04 »
Благодаря ви за отговорът,но никой от пишещите тук не ми потвърди или отрече разсъжденията в пост 1.

шмат

« Отговор #3 -: 24 Октомври 2012, 13:31 »
Значи СС13 и останалите ви разсъждения до буква "д" според мен са правилни.
Накрая се чудя тово дружество има ли и вземания щото ако съда прецени и назначи синдик то
ще се променят стойностите в баланса или?аз не ви разбирам добре?!

Д.Иванов

• Гост
« Отговор #4 -: 28 Октомври 2012, 14:06 »
Фирмата няма задължения,нито вземания.Просто гледам да не изтърва на коя институция какво се подава.

шмат

« Отговор #5 -: 29 Октомври 2012, 10:32 »
Фирмата няма задължения,нито вземания.Просто гледам да не изтърва на коя институция какво се подава.
След като няма вземания и задължения то няма да се променят данните до датата в която съда окончателнно ще се
произнесе за заличаване на дружеството.До тази дата според мен трябва да си подавате към НАП и НСИ данни ако
е дошъл следващия отчетен период пък съда не е заличил дружеството.

Ели

• Global Moderator
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
« Отговор #6 -: 29 Октомври 2012, 10:39 »
След края на процедурата по ликвидация се изготвя крайния ликвидационен баланс   /с нулите/ и отчета на ликвидатора. Това се подава в ТР заедно с последното заявление  за заличаване. 
С входящия номер от заявлението в ТР се подава ГДД в НАП. Бланки за настоящата година няма, затова горе на ГДД от минала година се пише "ликвидация". В НСИ се подава нещо, но и аз не знам какво. Намирам за тъпо да се подават нули...

Флора

• Гост
« Отговор #7 -: 29 Октомври 2012, 11:24 »
Отчет се подава в НСИ - има онлайн форми за дружества, които се заличават.
Отчетът не е с нули - в ОПР дейността през текущата година, в баланса - остатъците.
В ТР се подават и документите, от които е видно, че е изплатен ликвидационния дял.
Удържа се и данък върху него (ако има прираст :)))

Д.Иванов,  в ТР има предостатъчно вече ликвидирани дружества (за огромно съжаление) - разгледай ги и ще ти се изяснят някои положения.

Любомир

• Гост
« Отговор #8 -: 29 Октомври 2012, 13:26 »
А при вече заличена фирма от няколко месеца,не сме подавали отчет към НСИ - има ли смисъл да подаваме?Доколкото разбрах е трябвало да се подаде отчета за фирми в ликвидация преди финалната декларация по ЗКПО,защото НАП гледали за входящ номер.Това така ли е?

Abby

• Don't drink and fly ;)
« Отговор #9 -: 29 Октомври 2012, 13:28 »
да напомня и за удостоверението от НАП по чл. 77 ДОПК, срокът за издаването му вече е до 60 дни и без него ще получите отказ в ТР

Ели

• Global Moderator
« Отговор #10 -: 29 Октомври 2012, 13:38 »
А при вече заличена фирма от няколко месеца,не сме подавали отчет към НСИ - има ли смисъл да подаваме?Доколкото разбрах е трябвало да се подаде отчета за фирми в ликвидация преди финалната декларация по ЗКПО,защото НАП гледали за входящ номер.Това така ли е?

когато подавах ГДД на вече заличена фирма, обикалях етажите на НАП за да намеря някой, който е наясно какво ще подам и къде ще го входират. В ЗКПО има това

Цитат
Чл. 162. (1) Данъчната декларация за последния данъчен период, определен по чл. 161, ал. 1, се подава на датата на подаване на искането за заличаване заедно с копие от него.

вярно, че фирмата, за която подавах, нямаше дейност и подадох от ГДД без дейност където няма вх.№ на статистиката, но е факт, че НАП не знаеха какво правя и те какво правят...

Флора

• Гост
« Отговор #11 -: 29 Октомври 2012, 17:00 »
Ели, на мен в НАП ми казаха, че ще ни търсят едва ли не...
Споменах им че сме харизали едни 100 лв ддс и 20 лв данък печалба.
Те - ама защо не си ги искате?
Казах - къде да ги искаме?:) Тя фирмата я заличихме;)

ГДД

• Гост
« Отговор #12 -: 30 Октомври 2012, 21:45 »

вярно, че фирмата, за която подавах, нямаше дейност и подадох от ГДД без дейност където няма вх.№ на статистиката, но е факт, че НАП не знаеха какво правя и те какво правят...
Да разбирам ли ,че при коректно подаване на ГДД в деня на искането за заличаване преди това ни трябва вход.номер от статистиката,иначе НАП не биха приели последната годишна декларация по ЗКПО?

Ели

• Global Moderator
« Отговор #13 -: 30 Октомври 2012, 22:14 »
мисля, че може и без такъв номер
тъй като няма бланки на ГДД за текущата година, входирането става в деловодството, а не в системата /там не проверяват /