Автор Тема: ЛИЧЕН ТРУД В ЕООД И СОЛ  (Прочетена 4088 пъти)

ЛИЧЕН ТРУД В ЕООД И СОЛ
« -: 01 Март 2012, 14:08 »
Видях ,че скоро е разисквана подобна тема, но нарочно откривам нова ,защото това,което искам аз да уточня е малко по-встрани от другата тема.
Случая е такъв : ЕООД, собственика си е СОЛ и като такъв всичко му е точно. Декември 2011 прави нещо за дружеството, за което следва да му се плати. Т.е. труда е положен само за декември и плащането е в декември. Сумата е примерно 10 000. Забъркването ми идва пак от това,че за едницели е "хонорар", а за други - трудово правоотношение. То приравняването на личния труд към трудово го направиха само заради НПР. Да ама ....
Цитирам това ,което е писала Abby в предишната тема:
За да има основание за осигуряване като СОЛ по чл. 4 (3) т. 2 КСО иска две условия, кумулативно изпълнени:
1. Лицето да е съдружник (акционер) в дружеството.
2. Да полага личен труд.
Това второто означава да прави нещо-си в оперативната дейност на дружеството. Ако само ходи на общи събрания, подписва протоколите и получава дивидент, това не е личен труд.

Няма изискване на получава възнаграждение за тоя труд, достатъчно е само да го полага.
Въпросите,които аз искам да си изясня са следните:
1. Документирането трябва да стане с документ с реквизитите по ЗСч, а не във ведомост за заплати по трудов договор,нали?
2. Облагането по ЗДДФЛ по чл.42 ли е, или по чл. 43 с оглед ,че лицето е СОЛ и в чл.43 се прилага ал.5 - т.е. данъка не се удържа от възложителя , а се дължи с ГДД на лицето като СОЛ.
3. Осигуровките - начисляват се и се плащат от възложителя, както по ТД или не се удържат от дохода, а се изравняват с годишния осигурителен доход като СОЛ.

Барми

• Животът е прекалено важен, за да говорим сериозно
Re: ЛИЧЕН ТРУД В ЕООД И СОЛ
« Отговор #1 -: 01 Март 2012, 14:13 »
Айде и ти с тоя "хонорар"! За кои точно цели е хонорар?

Abby

• Don't drink and fly ;)
« Отговор #2 -: 01 Март 2012, 14:15 »
Както искаш го документирай, няма изискване. Може месечния да му остане във ведомостта ако всеки месец е там, а извънредния да е на разписка, както решиш че е най-удачно.

Няма вариант да се облага по чл. 29 (съответно чл. 43). Щом е собственик и полага труд в собственото си дружество е по чл. 42. Осигуровките му са като на СОЛ, т.е. за декември може да си остане на избрания ОД и да направи изравняване в ГДД или да си вдигне декемврийския ОД и да не се налага изравняване в ГДД.

Доп: това с декемврийския ОД би имало значение, ако се осигурява за ОЗМ, обаче срокът за плащане на осигуровките изтече, така че няма сми от упражнението.

« Отговор #3 -: 01 Март 2012, 14:23 »
Abby извинявай ако звуча тъпо,но съвсем се забърках : т.е. ако документирането е с /аз съм си създала едни мой си вид документ/ "Сметка за изплатени суми на СОЛ", с която по принцип брутното възнаграждение се равнява на нетното, защото не се удържа нищо от възложителя, в този случай,когато става въпрос за личен труд на собственика СОЛ , то трябва да му уъдржа само данъка , а осигурвките си ги изравнява в ГДД лична за декември? Правилно ли съм те разбрала?

« Отговор #4 -: 01 Март 2012, 14:25 »
Барми за това съм писала в кавички "хонорар" ,защото юридически си е т.нар. възнаграждение по граждански договор /то точно по ЗЗД /,а пък за данъчни цели по ЗДДФЛ е по трудов , а пък за целите на осигуровките вече не знам какво е.

Abby

• Don't drink and fly ;)
« Отговор #5 -: 01 Март 2012, 14:29 »
Ами не звучиш тъпо или поне не по-тъпо от всички останали :)) Самата уредба на тия отношения е мотана :))

Я дай конкретни цифри и ще стане по-лесно:

осигурителен доход и осигуровки за декември
"основно" възнаграждение декември
извънредно (хонорар) декември

доп: нали от ЕООД-то се осигурява и от там му се пуска Д1?

MoRdoc

• Scio me nihil scire
« Отговор #6 -: 01 Март 2012, 14:30 »
Айде и ти с тоя "хонорар"! За кои точно цели е хонорар?

а чувала ли си за  "доктор хонорарис кауза"  а? :)

« Отговор #7 -: 01 Март 2012, 14:45 »
Да ,става въпрос за едно и също ЕООД, в което собственика е СОЛ.
ОД като СОЛ е 420. Възнаграждението за положен личен труд ПРЕЗ декември е 14 700 / няма да познаеш защо толкова ,нали :) / и плащането е в декември.

Abby

• Don't drink and fly ;)
« Отговор #8 -: 01 Март 2012, 14:59 »
аха, аз мислех че има отделно месечно което му тече... все едно

от 14 700 лв. вадиш платените осигуровки - 108,36 или 123.06 зависи дали е с ОЗМ и върху остатъка плющиш 10% данък

щом е платено в декември данъкът е бил дължим до 10.01., Д6 съответно до 31.01. от булстата на дружеството само с размера на данъка

в Д1 т. 31: 14 700 лв., т. 31А: размера на данъка.
ако се осигурява за ОЗМ в т. 34: 420.00 лв., ако няма ОЗМ в т. 34 нищо

« Отговор #9 -: 01 Март 2012, 15:13 »
Мдааа,честно казано и аз до тук бях стигнала, но ето какво не ми се връзва. В ГДД ще се получи надвнесен данък,защото при изравняването на ОД за декември ще си приспадне от брутния доход и осигуровките, които ще внесе до 2000 и тогава ще излезе,че му е удържан данък в повече .
14700-108,36= 14591,64 ,данък 1459,16
14700-258 / осигуровките върху 2000 / 14 442 , данък 1 444,20 ,надвнесен данък 14,96
не е проблема в 15-те лева надвнесен данък, но тая система нещо много ми куца.
Стигам до там,че от желание да махнат НПР на личния труд никой не е съобразил каква беля прави.

OpaSna TikVa

• Мои са!
« Отговор #10 -: 01 Март 2012, 15:20 »
В случая белята не идва от "махането" на НПР-тата, а от нежеланието да смени осиурителния доход за декември - т.е. иска да си довнесе осигуровките по-късно

« Отговор #11 -: 01 Март 2012, 15:57 »
Ооо,не в нашия случай не става въпрос за отлагане на плащане или намаляване на суми или нещо за скатаване. Аз съм зе заорала принципно и мисля,че имам основание да твърдя ,че системата е недомислена.

« Отговор #12 -: 01 Март 2012, 15:57 »
Благодаря на всички отзовали се и най-вече на Аби!

Abby

• Don't drink and fly ;)
« Отговор #13 -: 01 Март 2012, 17:26 »
Ооо,не в нашия случай не става въпрос за отлагане на плащане или намаляване на суми или нещо за скатаване. Аз съм зе заорала принципно и мисля,че имам основание да твърдя ,че системата е недомислена.

Вярно, не е перфектна. Обаче колкото повече се замислям, ми се струва че е възможно най-доброто за съдружниците. Друго би било по-голямо нахакване. Изключвам НПР-тата, разбира се, там е друга бира.

А и какво те бърка надвнесения данък, ще му го възстановят до няколко месеца. Това поне става със сравнително малко усилия, не е като с надвнесените осигуровки.

OpaSna TikVa

• Мои са!
« Отговор #14 -: 01 Март 2012, 21:03 »

Ако за м.декември си смени осигурителния доход на 2000, няма да има надвнесен данък. И за това не се изисква нито подаване на декларация, нито някакво особено вписване или разходка до НАП или НОИ.

Миленка

• Гост
« Отговор #15 -: 24 Март 2012, 10:48 »
Зачетох се в темата и ще споделя вчера какво забелязах. Попълвах справката на СОЛ, който е съдружник, но не получава възнаграждения за личен труд. В месец май обаче е получил хонорар от 13000 лв. от работа по граждански договор в съвсем различна фирма. Като нанесох сумата 9750 лв. в справката за изравняване на дохода в м.05 и не излиза изравняване на осигуровките до 2000 лв. Най-долу в таблицата няма вноски за довнасяне. Това нормално ли е или някъде греша? Как да довнеса на този човек ДОО до 2000 лв., като системата въобще не дава такъв резултат в годишен аспект?

Барми

« Отговор #16 -: 24 Март 2012, 11:20 »
Ехаааа!
Обичам миенето на чужди палуби.
По КСО е нормално. И по ГДД е нормално
Според НОИ не е. Не бързайте със заверката на книжката.

Ели

• Global Moderator
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
« Отговор #17 -: 24 Март 2012, 11:48 »
Барми, бързаш
както и да го сметнеш, все ще има довнасяне
ако по гражданския е полагал труд само в 1 месец, значи за този месец ще има изравняване

Миленка, къде попълваш и къде не излиза за довнасяне ?

ако е долу под таблицата - не излизат автоматично защото не е ясен процента и има препратка към указанието т.2

Ели

• Global Moderator
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
« Отговор #18 -: 24 Март 2012, 11:57 »
аааа ...  сега разиграх една табличка и верно така излиза

обаче онова прословуто писмо,  нямаше предвид този пропуск, а искаше натрупване на осигуровските като СОЛ + осигуровки за всяка друга дейност. Чак сега виждам /или съм забравила/, че има някаква недоумица

Барми

« Отговор #19 -: 24 Март 2012, 12:02 »
аааа ...  сега разиграх една табличка и верно така излиза

Винаги така е излизало. Та затова беше и онзи голям спор по едно време

обаче онова прословуто писмо,  нямаше предвид този пропуск, а искаше натрупване на осигуровските като СОЛ + осигуровки за всяка друга дейност.
Тези дни с опонента ми, защитаващ онова писмо, сме в прекрасни отношения :)

Чак сега виждам /или съм забравила/, че има някаква недоумица

Сигурно си забравила. Недоумица не, ами.....  пореден опит на НОИ да не спазва КСО.