Автор Тема: Уведомление по чл.62  (Прочетена 2862 пъти)

Мия

• Гост
Уведомление по чл.62
« -: 08 Февруари 2012, 11:19 »
Бях чела , някъде във форема , но сега не откривам темата, затова си позволявам да питам и аз.
В 2010 г. при назначаването на една служителка, сме объркази код на длъжността. Декларация 1 е подавана с правилния код и е осиг. на правилния МОД за длъжността. Може ли да подам корегиращо увед. по чл.62 или е минал голям период от време.Моля за съвет

Мия

• Гост
Re: Уведомление по чл.62
« Отговор #1 -: 08 Февруари 2012, 12:10 »
Барми, виждам , че ти доста веща в ТРЗ и си мислех, че ще дадеш някаква идея

Барми

• Животът е прекалено важен, за да говорим сериозно
« Отговор #2 -: 08 Февруари 2012, 12:13 »
Хихи, мерси, ама не съм веща. Прочетох те, почесох се и наругах КТ и най-вече наредбите, свързани с неговото прилагане, отново.
Само си помислих, че като приключвате трудовия договор и подавате уведомление, трябва да посочите длъжността, която сте посочили при назначаването. Ако изобщо при прекратяване се посочваше длъжност.

Вещите по ТРЗ ще дойдат.
Споко

Мия

• Гост
« Отговор #3 -: 08 Февруари 2012, 12:21 »
:):):):)
Благодаря Барми

Abby

• Don't drink and fly ;)
« Отговор #4 -: 08 Февруари 2012, 12:23 »
И аз не съм веща в ТРЗ и също като Барми те прочетох и се почесах :))

Мисля че в Наредбата няма срок за корекциите. На твое място бих пуснала корекция тихичко по ел. път - ако мине супер, ако не мине ще му мисля.

gera_r

• Животът не е фабрика за мечти.
« Отговор #5 -: 08 Февруари 2012, 13:08 »
Аз пък най-малко имам претенции да съм "веща", но ако иначе не стане и ако няма да предизвика някаква фирмена драма, имаш варианта с преместване от длъжност в длъжност. От днес за днес.
Подаваш си едно уведомление и си кюташ.

тониЛ

• Чушката люта, пак люта и ти си, Тонке ле, кат нея!
« Отговор #6 -: 08 Февруари 2012, 15:53 »
Струва ми се, че с ел. подпис няма да стане, а трябва да отидеш на място в НАП и да ти оправят несъответствието.
Имаше някакво указание на НАП, че корекции възникнали три дни след първоначално подаденото уведомление от сключване на договора не се подават по ел. път.

гост

• Гост
« Отговор #7 -: 08 Февруари 2012, 17:21 »
Само си помислих, че като приключвате трудовия договор и подавате уведомление, трябва да посочите длъжността, която сте посочили при назначаването. Ако изобщо при прекратяване се посочваше длъжност.

ами не се :)

Abby

• Don't drink and fly ;)
« Отговор #8 -: 08 Февруари 2012, 17:51 »
Имаше някакво указание на НАП, че корекции възникнали три дни след първоначално подаденото уведомление от сключване на договора не се подават по ел. път.

Тонка, мисля че това касае случаите в които първоначалното уведомление за сключване на ТД е отхвърлено.

« Отговор #9 -: 08 Февруари 2012, 18:53 »
Abby, права си, както винаги ;)

Цитат
Чл. 4. (1) (Доп. - ДВ, бр. 88 от 2004 г., в сила от 15.10.2004 г., изм. - ДВ, бр. 1 от 2006 г., в сила от 01.01.2006 г., доп. - ДВ, бр. 1 от 2011 г., в сила от 04.01.2011 г.) След получаване на уведомленията от работодателя ТД на НАП издава справка (приложение № 3), която съдържа списък на заверените уведомления и списък на неприетите уведомления с описание на причината за неприемането им. Справката се заверява от длъжностно лице в ТД на НАП и се връчва на представител на работодателя или се изпраща с препоръчано писмо с обратна разписка, или по Интернет.

(2) Работодателят следва да поправи грешките в уведомленията, които не са приети, и да ги изпрати отново в тридневен срок от датата на връчването или получаването на справката по ал. 1.

Възможен вариант е да не сме установили несъответствието и:
Цитат
Чл. 8. (1) (Доп. - ДВ, бр. 88 от 2004 г., в сила от 15.10.2004 г., изм. - ДВ, бр. 1 от 2006 г., в сила от 01.01.2006 г.) Когато контролен орган на Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда" или орган по приходите на НАП при проверка констатират несъответствие между данните в завереното уведомление и условията по трудовия договор, работодателят е длъжен да коригира данните, като изпрати ново уведомление в седемдневен срок от установяване на несъответствието.

Но ако сме го установили сега, а е подадено през 2010г., както пише по-горе Мия, дали можем безболезнено да приложим:
Цитат
(2) (Доп. - ДВ, бр. 88 от 2004 г., в сила от 15.10.2004 г.) Работодателят може и по своя инициатива да коригира данните в заверените уведомления (приложение № 1), като изпрати ново уведомление.

и след подаване на ново(вярно) уведомление:

Цитат
(4) (Предишна ал. 3 - ДВ, бр. 88 от 2004 г., в сила от 15.10.2004 г.) В случаите по ал. 1 и 2 работодателят връчва на работника или служителя копие от заверените уведомления по реда на чл. 4

Но пък чл.62(4) КТ?
И тониЛ е права.
А най-права ще излезе  gera_r ;)

« Отговор #10 -: 08 Февруари 2012, 19:35 »
Новини НАП, 13 януари 2011:

Цитат
От началото на годината при подаване на уведомленията за сключени трудови договори в НАП, информационната система следи автоматично за спазването на 3-дневния срок от сключването на договора. След този срок, те се приемат от приходната агенция само ако има влязло в сила предписание от Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда”. Това гласят последните промени относно регистрацията на трудовите договори в Кодекса на труда и Наредба № 5 за съдържанието и реда за изпращане на уведомлението по чл. 62, ал. 4 от Кодекса на труда.

Във връзка с промените в трудовото законодателство, клиентите на НАП трябва да знаят, че когато се подават данни, с които се отстраняват несъответствия по подадена по-рано информация за сключени трудови договори, извън 3-дневния срок, това не може да стане по електронен път, а само на място, в офис на НАП. В такъв случай задължително се представя и „Справка за приети и отхвърлени уведомления по  реда на чл. 62, ал.4 от КТ”. С нея се удостоверява, че първоначалната информация е подадена в срок до 3 дни след датата на сключване на трудовия договор.
От НАП напомнят също, че от 1 януари данни за договорено допълнително споразумение или прекратяване на трудов договор се приемат в НАП само при подадено преди това уведомление за сключен трудов договор. При подаване на уведомление за прекратяване на трудов договор трябва да има съвпадение в данните за „основание” и „дата на сключване” на трудовия договор с уведомлението за сключване на същия.

Данни с код „корекция” или „заличаване” се приемат само при подадени преди това данни,  които могат да се коригират или заличат.

От НАП предупреждават, че ако подаваните документи не отговарят на описаните условия, те няма да се приемат.

Мия

• Гост
« Отговор #11 -: 08 Февруари 2012, 21:00 »
Което означава,че трябва в НАП да отида и няма да ми приеме по ел път?

Abby

• Don't drink and fly ;)
« Отговор #12 -: 08 Февруари 2012, 21:05 »
Пусни корекция по електронен път, според мен ще мине щом вече имаш редовно прието уведомление.
В най-лошия случай системата ще ти го откаже, тогава ще му мислиш.

« Отговор #13 -: 08 Февруари 2012, 21:16 »
Мия, да споделиш после, че и мен ме чака същото, но трябва първо да проверя и каква е надробена с д1, ведомости и т.нат.

Мия

• Гост
« Отговор #14 -: 09 Февруари 2012, 08:40 »
Благодаря ви много на всички:):):)
Довечера като се прибера , ще ми е първата работа , която ще свърша и веднага ще споделя :):):)Дано всичко е ОК
Хубав и успешен ден

Мия

• Гост
« Отговор #15 -: 12 Февруари 2012, 12:47 »
С малко закъснение , ще споделя с вас как мина моята операция Уведомление по чл. 62
Та , тази година , освен, че трябваше да поправя НКПД по дог. от 2010 , се оказа , че съм проспала и сляната на НКПД в началото на годината - изстръпнах като видях. Казах си мечка страх мен не страх - ще подавам корегиращо увед , в което ще посоча и новия НКПД.Влизам с ел. подпис и тръгвам да подавам и отдолу има два случая в които НАП не приемат корегиращи уведомления
Чрез електронната услуга НЕ можете да подадете следните видове данни, които се приемат САМО в офисите на НАП:

Данни за сключени трудови договори, подавани след 3-дневния срок – въз основа на влязло в сила предписание от ИА "Главна инспекция по труда",
Данни, с които се отстраняват несъответствия при предходно подадена информация за сключени трудови договори, ако се подават след изтичане на 3-дневния срок от сключването им - след предоставяне на "Справка за приети и отхвърлени уведомления по реда на чл.62, ал.5 от КТ".

Според мен ,аз попадам във втория случай, но реших да пробвам и за мое щастие НАП ми прие корегиращото уведомление и сега при проверка на дейст.ТД всичко е ок.

Успех Zaveqna :):):):)
Хубава почивка на всички