Автор Тема: Какво да прави работодателят?  (Прочетена 1934 пъти)

OpaSna TikVa

• Мои са!
Какво да прави работодателят?
« -: 08 Октомври 2011, 12:34 »
"Здравейте,
имам следния казус:
поради намаляване на работата на служителка и връчват предизвестие за напускане, която тя подписва, но след две седмици разбира, че е бременна и работодателят оттегля предизвестието, за да може тя да има право на майчинство. Уговаря се с нея да работи на половин работен ден, но продължава да я осигурява на 8 часа , като поема и личните и вноски. Сега и свършва майчинството,
но тя казва, че ще се върне на работа, защото той няма право да я съкрати до навършване на 3 години на детето, а работа няма, останал е само един служител. Какво да прави работодателят?
Няма ли някаква законова защита и за него?"

http://www.odit.info/?s=6&i=259154&f=668

Ами да се възползва от 328 ал.2 КТ

Re: Какво да прави работодателят?
« Отговор #1 -: 08 Октомври 2011, 12:59 »
Дано не се разсърдиш, че пиша в твоята тема, но и аз имам същата чуденка.

"Наемаме" човек да му свършим услуга за бюрото по труда - да получава повече месеци обезщетение. Трябвало още 25 работни дни. Назначавам. Следя срока, за да не изпусна освобожаването.

Освобождавам. От друг град е. Бързам да пратя документите, за да не изпусне срока за регистрация в БТ.
Отива. От там казват, че предишния път не били изчислили правилно дните.

Звънят ми. Чудя се какво да направя - да залича ли уведомлението за освобождаване или да й пусна пак договор. Обаче във втория случай ще има прекъсване. Избирам да залича. И започвам пак да чакам още 11дни.

И накрая - без да искам разбирам, че тя въпреки всичко се е регистрирала в БТ. А на мен ми върна книжката и заповедта, за да анулирам.

Сега работничката има трудов договор и получава обезщетение - глоба.
Работодателят - не мога да я освободя пак от първоначалната дата, защото 7 дни срок отдавна са минали. И няма и кой да ми плати осигуровките от първото освобождаване до днес.

Честито!

Какво да прави работодателя? Да пие една студена вода и за мезе - ненаказаното добро!

Abby

• Don't drink and fly ;)
« Отговор #2 -: 08 Октомври 2011, 13:15 »
Работодателят - не мога да я освободя пак от първоначалната дата, защото 7 дни срок отдавна са минали.

Колко беше глобата за неподадена декларация?
В Д1 какво си подала?

Ей затова съм против тия фиктивни ТД и "услугите" свързани с тях. Накрая става "брей че добре се разбирахме, ама той сега що ме съди" :((

---------------

Ами да се възползва от 328 ал.2 КТ

Заедно или поотделно? ;))

« Отговор #3 -: 08 Октомври 2011, 13:27 »
Прекратих я от 26.09
След 3 дни заличих прекратяването
Д1 за м.9 още не съм подала

Има ли термин "заличаване на заличаването" :))))

Или пак да си я освободя от 26.09 и да се сниша... :))) докато минат...бомбардировките :)

Ели

• Global Moderator
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
« Отговор #4 -: 08 Октомври 2011, 13:28 »
бивШата, човека да си вземе нещата от БТ и да каже, че  се е върнал на работа
и без това няма да му плащат щом не му стигат дните
коригирайте ТК и заповедта

после да се пробва пак

« Отговор #5 -: 08 Октомври 2011, 13:33 »
Е кои неща да си вземе?
Нали там отива с книжка, заповед и диплома, некво формулярче попълва предполагам и го регистрират...

Ели

• Global Moderator
« Отговор #6 -: 08 Октомври 2011, 13:34 »
Има ли термин "заличаване на заличаването" :))))

това не знам, но има анулиране на заповед

Abby

• Don't drink and fly ;)
« Отговор #7 -: 08 Октомври 2011, 13:35 »
Аз съм за освобождаване от 26.09.
Тоя след като ви е извъртял такъв номер, не е ясно с какво друго ще ви нахендри. По-добре да го няма.

Ако освобождаването от 26.09. е било с редовни документи, основания и т.н. проблемът е само в уведомлението.

Ели

• Global Moderator
« Отговор #8 -: 08 Октомври 2011, 13:36 »
Е кои неща да си вземе?
Нали там отива с книжка, заповед и диплома, некво формулярче попълва предполагам и го регистрират...

ако ТК е при тях да си я вземе ... не помня дали ги взимат
и да се отпише ... с формулярче или без ;-)

Ели

• Global Moderator
« Отговор #9 -: 08 Октомври 2011, 13:40 »
Ако освобождаването от 26.09. е било с редовни документи, основания и т.н. проблемът е само в уведомлението.

Цитат
(3) (Изм. - ДВ, бр. 48 от 2006 г., в сила от 01.07.2006 г., изм. - ДВ, бр. 108 от 2008 г., изм. - ДВ, бр. 58 от 2010 г., в сила от 30.07.2010 г.) Работодател, който наруши разпоредбите на чл. 62, ал. 1 или 3 и чл. 63, ал. 1 или 2, се наказва с имуществена санкция или глоба в размер 1500 до 15 000 лв., а виновното длъжностно лице - с глоба в размер от 1000 до 10 000 лв., за всяко отделно нарушение.

заличено, значи няма такова

« Отговор #10 -: 08 Октомври 2011, 13:41 »
Към 26.09 - първото освобождаване всички документи са си редовни. Имам подписана от лицето заповед за освобождаване. По чл. 71(1) е, така че молби не трябват.
Към тази дата съм попълнила и трудовата й книжка.

Върна ми всички тези документи с молба за още дни. Но явно после друг дух я е обсебил та така се.... *** +18

То хубу да й бия шута, ама ако я освободя повторно от 26.09 за мене са глобите като работодател.
Абе...просто в един кръг си се въртя и се ядосвам на добротата на шефа.

OpaSna TikVa

• Мои са!
« Отговор #11 -: 08 Октомври 2011, 14:09 »
И аз като Абби
И да се пробваш да се направиш на "грешна" с това заличаване. примесено с малко правена "на луда", може и да не те пращат за предписание в ИТ.

Abby

• Don't drink and fly ;)
« Отговор #12 -: 08 Октомври 2011, 16:25 »
Вие хубаво ще я вземете пак обратно, ще и направите отново услуга.
Тя след седмица - десетина дни като си направи дните пак ще тръгне да си ходи и вече ще бие на очи, че тоя договор е фиктивен само заради правото на борса. Та да не стане по-зле.

И да се пробваш да се направиш на "грешна" с това заличаване. примесено с малко правена "на луда", може и да не те пращат за предписание в ИТ.

и аз за това си помислих - тоя ден не ти е било ден, нещо проблеми, н`ам кво си се объркала... все пак е прекратяване, не е постъпване
другият вариант е да се снишаваш година (или две? - май година)