Автор Тема: Протокол за лихва  (Прочетена 6036 пъти)

Милена

  • Гост
Протокол за лихва
« -: 26 Февруари 2011, 08:45 »
Здравейте!

Имаме получен заем от чуждестранно юридическо лице и всеки месец получавам фактура за начислената лихва. Съгласно чл.86 ал.6 от ППЗДДС издавам протокол по чл.117.

Фирмата ни е регистрирарана по чл.97а от ЗДДС и до миналия месец включвах протокола за лихвата в дневниците за покупки и продажби.

Сега като чета промяната на чл.113 ал.2 от ЗДДС, там изрично е написано, че
"Регистрираните лица на основание чл. 97а, 99 и чл. 100, ал.2 от закона отразяват в дневника за продажбите единствено документите, издадени във връзка с извършените доставки на услуги по чл. 21, ал. 2 от закона с място на изпълнение на територията на друга държава членка, както и получените доставки на услуги, за които данъкът е изискуем от получателя по чл.82, ал.2, т.3 от закона и извършените вътреобщностни придобивания с място на изпълнение на територията на страната.

Нещо съвсем се обърках. Излиза, че ще продължавам да си издавам протокол по чл.117 за лихвата, а няма да го включвам в дневника за продажби. Правилно ли се ориентирам или греша някъде?


Ели

  • Global Moderator
  • потребител
  • *****
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
Re: Протокол за лихва
« Отговор #1 -: 26 Февруари 2011, 10:26 »
абе тия лихви са освободени и не би следвало да се издава протокол за тях, защото чл.82 изрично посочва, че става въпрос за облагаеми доставки

имаше едно писмо на НАП от 2009, в което КС пренебрегва заглавието от закона и го тълкува малко кофти - да се издават протоколи без начислен данък, но тогава текста на чл.82 не уточняваше това "облагаема"

от 2010 текста е различен и освен в заглавието, вече си пише  "и са облагаеми"
та според мен не трябва да се издават протоколи за  освободените доставки.

Има и един абсурден текст в ППЗДДС

Цитат
(6) (Нова - ДВ, бр. 4 от 2009 г., в сила от 01.01.2009 г., изм. - ДВ, бр. 6 от 2010 г., в сила от 01.01.2010 г., изм. - ДВ, бр. 10 от 2011 г., в сила от 01.02.2011 г.) Протокол по чл. 117 от закона се издава и в случаите на доставка с място на изпълнение на територията на страната, облагаема с нулева ставка на данъка, както и за доставка с място на изпълнение на територията на страната, за която данък не следва да се начислява.

ако до сега сте издавали протоколи без данък, то е било на основание чл.82 , затова  можете да продължите да си издавате протоколи без данък и да ги отразявате в дневниците  за радост на данъчните

_Buba_

  • потребител
Re: Протокол за лихва
« Отговор #2 -: 26 Февруари 2011, 11:48 »
Ще прикача тук едно писмо на НАП, но не мога да отговоря на въпроса ти дали трябва да включваш протокола в дневниците. По пътя на логиката, защо въобще ще го издаваш, ако няма да го включваш, та на твое място бих си го включила.





Ели

  • Global Moderator
  • потребител
  • *****
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
Re: Протокол за лихва
« Отговор #3 -: 26 Февруари 2011, 11:57 »
ето един цитат от второто писмо  от файла на _Buba_ /понеже е от 2010г/

Цитат
1.2. По силата на чл. 81, ал. 6 ППЗДДС задължението за издаване на протокол по чл. 117 от закона е въведено и за случаите, когато получената доставка е освободена (данък не следва да се начислява), но са изпълнени условията на чл. 82, ал. 2, т. 3 ЗДДС.

и сега  чл.82.ал.2 !
Цитат
(2) (Изм. - ДВ, бр. 108 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) Когато доставчикът е данъчно задължено лице, което не е установено на територията на страната и доставката е с място на изпълнение на територията на страната и е облагаема, данъкът е изискуем от получателя по доставката при:

е тия двете болднатите мисля нямат нужда от коментар

_Buba_

  • потребител
Re: Протокол за лихва
« Отговор #4 -: 26 Февруари 2011, 15:09 »
Ели, направо станах разногледа:)

Пак ще копирам извадката от писмото на НАП:
1.2. По силата на чл. 81, ал. 6 ППЗДДС задължението за издаване на протокол по чл. 117 от закона е въведено и за случаите, когато получената доставка е освободена (данък не следва да се начислява), но са изпълнени условията на чл. 82, ал. 2, т. 3 ЗДДС.

А чл.82, ал.2, т.3 е:
3. доставка на услуги - когато получателят е данъчно задължено лице по чл. 3, ал. 1, 5 и 6.

Излиза, че в случая имаме услуга, която е финансова и трябва да се издава протокол по чл.117, който не е ясно какво да го правим при регистрация по чл.97а от ЗДДС:) 

Ели

  • Global Moderator
  • потребител
  • *****
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
Re: Протокол за лихва
« Отговор #5 -: 26 Февруари 2011, 15:12 »
преди да стигнем  до т.3 трябва да имаме условията по самата ал.2  на чл.82

и от писмата  излиза, че услуга, която е освободена, но едновременно с това е и облагаема, попада за самооблагане ...

и това самооблагане се отнася за всички регнати по ДДС
тия по 97а са едно изключение - да подават по-малко инфо в дневниците като включат само  ВО-сделки

Милена

  • Гост
Re: Протокол за лихва
« Отговор #6 -: 27 Февруари 2011, 08:47 »
Прочетох цялата тема и благодаря за отговорите. Последно какво ще ме посъветвате да направя - да издам Протокол по Чл.117 и да го включа в дневниците или да не го включвам?

Лихвата е към ЧЮЛ от ЕС и нали идеята е да се обхванат всички ВО сделки?