Автор Тема: бащинство  (Прочетена 2909 пъти)

Ели

• Global Moderator
  • потребител
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
бащинство
« -: 04 Ноември 2010, 10:55 »
поредния повод за бутане на всички закони, наредби и институции ....

писах преди време за един казус, но нямаше много интерес
и сега пак съм в  същия параграф

случаят е следния :

Майка получава болничен за раждане и после отпуск  от фирма ЕТ -област
Детето навършва 6 месеца. На 01.09 майката прекратява договора си с ЕТ - област и започва нова работа в ЕООД - София като иска да прехвърли бащинството на бащата работещ в Х

след многобройни консултации с колеги и методолози от НОИ стигам до извода, че за да може да прехвърли бащинството  тя ще трябва да работи на 01.09 , на 02.09 да излезе в отпуск  в ЕООД - софия, на 03.09 да  го прекрати и  да даде съгласие на бащата.
Тъй като  тази нейна отпуска може да се декларира едва след като подам Д1 , в базата на НОИ няма отразена тази отпуска за бременност и раждане, но пък трябва да подам промяната  за прекратяването й - в 7 /май толкова беше / дневен срок  от датата 03.09.

И така - стигам до НОИ и се опитвам да подам промяна на нещо, което още не отразено в системата им.
Трите служителки на НОИ приемащи документите ме увериха, че методолозите им нищо не разбират, че не е необходимо да пуска този ден отпуск в ЕООД-София, а само ЕТ-област да подаде промяната / нищо, че договора е прекратен и е от ясно по-ясно, че има промяна /. Съответно не ми приеха документите за промяна на обстоятелствата

ЕТ подава промяната. Пускам аз  целия месец 9 за работен. И идва момента на другото счети да подава бащинството. Да ама не ! Сега се сещат, че трябва ЕООД -София да подаде промяна и тогава да пуснат бащинството. Това ще доведе  първо до корекция на Д1 при мен, подаване на майчинството за 1 ден и после до подаване на промяната.

като капак,  за да ми е по-весело, майката мина на 4 часов работен ден по средата на месеца ... и имам 2 броя Д1 за септември
сега ако трябва да коригирам Д1 - променям само първата Д1 нали ? или се счита, че двете Д1 са една ?

абе ........
не е ли по-лесно да взема  да стана бомбаджия  и да гърмя наред ?

BOGANA73

• потребител
Re: бащинство
« Отговор #1 -: 04 Ноември 2010, 18:56 »
А майката как точно след прекратяване на ТД ще встъпи в длъжност, след като до 410 дни не става.

Ели

• Global Moderator
  • потребител
« Отговор #2 -: 04 Ноември 2010, 19:08 »
защо да не става ?

майката може да прекрати трудовия си договор - било с предизвестие, било по споразумение

Ели

• Global Moderator
  • потребител
« Отговор #3 -: 04 Ноември 2010, 19:13 »
колкото до казуса
днес пак се разходих до НОИ
не стана ясно защо са върнали колежката с бащинство , но силно се надявам вече да не я връщат

Според тях достатъчно е майката да има 1 работен ден за да може бащата да  го ползва и няма нужда майката да е  била в отпуска в новата фирма.
Дано с това се приключи тая одисея, че ми дойде в повече

BOGANA73

• потребител
« Отговор #4 -: 04 Ноември 2010, 19:26 »
То е ясно, че е достатъчно да има 1 отработен ден, ама преди изтичане на 410 дни, възможно ли е?

Ели

• Global Moderator
  • потребител
« Отговор #5 -: 04 Ноември 2010, 19:37 »
163   КТ

(8) (Нова - ДВ, бр. 108 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г., изм. - ДВ, бр. 109 от 2008 г., в сила от 02.01.2009 г.) Със съгласието на майката (осиновителката) след навършване на 6-месечна възраст на детето бащата (осиновителят) може да ползва вместо нея отпуск за остатъка до 410 дни.

BOGANA73

• потребител
« Отговор #6 -: 04 Ноември 2010, 19:49 »
Да, ако майката е осигурена, те. встъпи в длъжност.