Автор Тема: Доставка на услуга извън ЕС  (Прочетена 6588 пъти)

penelope

  • потребител
Доставка на услуга извън ЕС
« -: 19 Февруари 2011, 20:30 »
Здравейте,

Ще продавам услуги в страна извън ЕС. Нужна ли ми е регистрация по ДДС? Доколкото знам ДДС-то се плаща от получателя в страната на получаване на услугата. В тази връзка, получателя на услугата може ли да ползва данъчен кредит, при условие, че аз не съм регистриран по ЗДДС?

Благодаря предварително за отзовалите се!

HashFlare

Abby

  • потребител
  • Don't drink and fly ;)
Re: Доставка на услуга извън ЕС
« Отговор #1 -: 19 Февруари 2011, 20:45 »
Не си длъжна да се регистрираш по ДДС, но не пречи да го направиш по желание, ако имаш интерес.

А какво ще прави или няма да прави получателят от третата страна по ДДС си зависи от техния закон, а той може да е много различен от регламентацията в ЕС. С две думи - това теб не те касае.

penelope

  • потребител
Re: Доставка на услуга извън ЕС
« Отговор #2 -: 20 Февруари 2011, 17:42 »
Притеснението ми беше дали ако не съм регистрирана по ЗДДС това би попречило на получателя на услугата да ползва данъчен кредит, с което аз да стана неизгоден контрагент за него.

Abby

  • потребител
  • Don't drink and fly ;)
Re: Доставка на услуга извън ЕС
« Отговор #3 -: 20 Февруари 2011, 17:59 »
Едва ли, но все пак с уговорката че трети страни могат да имат тотално различно третиране по ДДС.

До сега не ми се е случвало контрагент от трета страна да се интересува от регистрацията ми по ДДС.

penelope

  • потребител
Re: Доставка на услуга извън ЕС
« Отговор #4 -: 23 Февруари 2011, 15:34 »
Благодаря за отговорите Abby, много полезни са за мен!
Във връзка с темата искам да попитам още нещо.

Както поясних по горе, ще продаваме услуги на фирми извън ЕС, това ни е и единствената дейност. Очакваме оборота от тази дейност в един момент да надхвърли 50 000 лева за една година назад. Въпроса ми е, това облагаем оборот ли е за регистрация по ЗДДС по чл. чл.96, ал.1  /износа на услуги формира ли облагаем оборот за регистрация по ЗДДС/.

Дано не ставам досадна с въпросите си. Още веднъж благодаря!
 

Ели

  • Global Moderator
  • потребител
  • *****
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
Re: Доставка на услуга извън ЕС
« Отговор #5 -: 24 Февруари 2011, 22:27 »
когато мястото на услугата е извън страната, тогава не се трупат обороти за регистрация тук  /както е в случая /
това  следва от

Цитат
Чл. 95. (1) На регистрация по този закон подлежи всяко данъчно задължено лице, което е установено на територията на страната и извършва облагаеми доставки на стоки или услуги по чл. 12.

(2) На регистрация по този закон подлежи и всяко данъчно задължено лице, което не е установено на територията на страната и извършва облагаеми доставки на стоки или услуги по чл. 12, различни от тези, по които данъкът е изискуем от получателя.

а пък 

Цитат
Чл. 12. (1) Облагаема доставка е всяка доставка на стока или услуга по смисъла на чл. 6 и 9, когато е извършена от данъчно задължено лице по този закон и е с място на изпълнение на територията на страната, както и доставката, облагаема с нулева ставка, извършена от данъчно задължено лице, освен в случаите, в които този закон предвижда друго.

(2) Доставката, по която получателят е платец на данъка по глава осма, не подлежи на облагане от доставчика.


Барми

  • потребител
  • Животът е прекалено важен, за да говорим сериозно
Re: Доставка на услуга извън ЕС
« Отговор #6 -: 24 Февруари 2011, 23:05 »
Обаче пък за там....., където и да е това там .....

niki67

  • потребител
Re: Доставка на услуга извън ЕС
« Отговор #7 -: 25 Февруари 2011, 12:06 »
Ми да, където и да е, щото дори и в ЕС да е, но ако получателят на услугата е ДЗЛ, ти пак не трупаш обороти. Само ако не е ДЗЛ, тогава трупаш обороти, ако не си регнат. Само че, ако няма ДДС-номер, как се доказва, че е ДЗЛ, сме дискутирали с Ели надълго и широко. Не е достатъчно само да е фирма:) Поне трябва документ от тамошната данъчна служба, че е данъчно задължено лице:)