Автор Тема: чл. 81 ал. 6 нова от ППЗДДС  (Прочетена 4725 пъти)

max0701

  • потребител
чл. 81 ал. 6 нова от ППЗДДС
« -: 03 Февруари 2011, 19:18 »
Как  го тълкувате? Имам следния случай: Българска фирма, регистрирана по ЗДДС, закупува самолетни билети за командировка София - Шанхай и обратно от друга българска фирма също регистрирана по ЗДДС на 25.01.2011 г.Фирмата продавач е издала протокол за продажбата.  Не е начислен ДДС, защото е със ставка "0". Въпросът ми е трябва ли фирмата купувач да издаде протокол по чл. 117 от ЗДДС за покупката със ставка "0"Вторият ми въпрос е нали ППЗДДС, който е побликуван в Държавен вестник на 01.02.2011 г ,влиза в сила от същата дата и не касае м. януари 2011 г.?

HashFlare

Ели

  • Global Moderator
  • потребител
  • *****
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
Re: чл. 81 ал. 6 нова от ППЗДДС
« Отговор #1 -: 03 Февруари 2011, 19:41 »
когато получавате фактура от бг-фирма , не издавате  протокол ! изключенията са за отпадъци , но те са далеч от казуса, за който питате

Цитат
Чл. 117. (1) Протокол се издава задължително:

1. (изм. - ДВ, бр. 108 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) в случаите по чл. 82, ал. 2, 3, 4 и 5 и чл. 84 - от регистрираното лице - получател по доставката;

чл.117 ви праща в чл.82 и 84
чл.82 обръща изискуемостта към получателя, но само ако доставчика не е установен в страната

колкото до втория въпрос - промените в ППЗДДС  влизат в сила на 01.02.2011, но като се има предвид, че правилникът само пояснява закона, то ако има обстоятелства, които са породени от промените в закона, е добре да  се съобразите и с правилника. 

така например има преходни режими, които са обяснени в Правилника - те не трябва да се избутват като действие от 01.02

waliak

  • Гост
Re: чл. 81 ал. 6 нова от ППЗДДС
« Отговор #2 -: 02 Март 2011, 10:01 »
Включва ли се протокол за самолетен билет издаден от българска фирма в дневник покупки?

Abby

  • потребител
  • Don't drink and fly ;)
Re: чл. 81 ал. 6 нова от ППЗДДС
« Отговор #3 -: 02 Март 2011, 10:07 »
Ако е коректно издаден и имате право на ДК за билетите - да.

waliak

  • Гост
Re: чл. 81 ал. 6 нова от ППЗДДС
« Отговор #4 -: 02 Март 2011, 10:34 »
Протокола съдържа всички реквизити по ддс и основание за ненач. ддс по чл.113 ал.9

Abby

  • потребител
  • Don't drink and fly ;)
Re: чл. 81 ал. 6 нова от ППЗДДС
« Отговор #5 -: 02 Март 2011, 10:44 »
Я обясни подробно каква доставка имате, как сте регнати и какво сте правили, че това основание хич не ми харесва.

waliak

  • Гост
Re: чл. 81 ал. 6 нова от ППЗДДС
« Отговор #6 -: 02 Март 2011, 13:37 »
Регистрирани сме по ддс. Протокола за сам.билети е издаден от туристическа агенция във връзка с наше плащане за самолетен билет
за пътуване на наш служител за командировка в Германия.

Ели

  • Global Moderator
  • потребител
  • *****
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
Re: чл. 81 ал. 6 нова от ППЗДДС
« Отговор #7 -: 02 Март 2011, 15:07 »
по ЗДДС този протокол не е данъчен документ, та можете и да не го отразявате
а иначе не пречи и да е в дневниците