Автор Тема: гаранционен сервиз  (Прочетена 735 пъти)

nikolet_84

  • потребител
гаранционен сервиз
« -: 30 Януари 2019, 12:33 »
здравейте. получаваме части за гаранционен сервиз от страна от ЕС. Същите се използват за ремонт на техника на клиент. Повредената част се връща на производителя и получаваме нова. Частта идва с фактура, и след няколко дни се получава кредитно на същата стойност - не дължим нищо на производителя. Доставката на новата част ВОП ли е? моля за мнение.

HashFlare

nikolet_84

  • потребител
Re: гаранционен сервиз
« Отговор #1 -: 30 Януари 2019, 16:08 »
просто за да побутна темата. В случая нямам задължение да платя. Липсва едно от условията за ВОП -възмездността. И от тук дилемата - ВОП ли е или не?

Abby

  • потребител
  • Don't drink and fly ;)
Re: гаранционен сервиз
« Отговор #2 -: 30 Януари 2019, 23:29 »
щом няма възмездност не е обект на облагане, чл. 2, т. 2 ЗДДС

nikolet_84

  • потребител
Re: гаранционен сервиз
« Отговор #3 -: 31 Януари 2019, 09:45 »
да, благодаря. обърква ме обаче мнение на одитор, който твърди че е ВОП. Лошото е че непрекъснато има такива доставки и ще е доста неприятно ако не се отчитат както трябва.

Abby

  • потребител
  • Don't drink and fly ;)
Re: гаранционен сервиз
« Отговор #4 -: 31 Януари 2019, 12:32 »
за одиторите се предполага да са компетентни по счетоводното законодателство
за данъчното, търговското, осигурителното и прочее правни уредби не винаги познават нещата в детайли

nikolet_84

  • потребител
Re: гаранционен сервиз
« Отговор #5 -: 31 Януари 2019, 14:20 »
Благодаря Abby.