Автор Тема: Декларация по чл.92 от ЗКПО и декларация за таксиметров превоз на пътници  (Прочетена 413 пъти)

Ива

  • потребител
Здравейте, моля за вашето мнение:
ЕООД извършва таксиметрови услуги до 2017 г. През 2017 г. собственикът подава декларацията по чл.61х от ЗМДТ - за данък върху таксиметров превоз на пътници. Тя е подадена от името на фирмата.
Трябвало ли е да подават декл. по 92 от ЗКПО за 2017?
Шофьорът е отишъл в НАП и е поискал удостоверение, че не дължи данъци, за да му се издаде разрешение за следващата година и оттам са му казали, че не могат да му издадат такова, защото не е подал декл. по чл.92.

HashFlare

Abby

  • потребител
  • Don't drink and fly ;)
Цитат на: ЗКПО
чл. 5.
(5) (Нова - ДВ, бр. 32 от 2016 г., в сила от 01.01.2017 г.) Дейността на лицата по чл. 2, ал. 1, т. 1 и 2 по таксиметров превоз на пътници се облага с данък върху таксиметров превоз на пътници по реда на Закона за местните данъци и такси. За всички останали дейности тези лица се облагат по реда на този закон.

Чл. 92. (1) Данъчно задължените лица, които се облагат с корпоративен данък, подават годишна данъчна декларация по образец за данъчния финансов резултат и дължимия годишен корпоративен данък.

ако няма какво да облага с корпоративен данък няма задължение за подаване на ГДД по чл. 92

какво удостоверение му трябва, чл. 87 ДОПК не отпадна ли за представяне пред институциите?

Ива

  • потребител
Нямах време днес да го разпитам пред кого му трябва това удостоверение.
Но попаднах на един материал, който абсолютно категорично казва, че трябва да се подава декларация по чл.92 и след като го прочетох съм склонна да се съглася.

Ели

  • Global Moderator
  • потребител
  • *****
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
Според мен е задължен да подава декларация.
Освободени от подаване са само тези без дейност

 Abby, тази алинея 1 от чл.92 не е променяна през годините, а както знаем до миналата година и тези без дейност подаваха. Искам да кажа, че смисъла на тази алинея не е, че ако не дължиш корпоративен данък, не подаваш, а че  ако си ДЗЛ по закона, подаваш, освен ако не попаднеш в ал.4


Това обаче не може да е причина да не му издадат удостоверението

Abby

  • потребител
  • Don't drink and fly ;)
и каква точно декларация ще подадеш за 2017 г., ако нямаш печалба за облагане с корпоративен данък, а обр. 1010а отпадна?
за чл. 50 ЗДДФЛ е ясно - там има приложение 7, което си има смисъл

тези, които извършват само дейност, облагаема с алтернативен данък дали подаваха всяка година 1010а, щото нали за останалите дейности, дето те не ги извършват, се облагат с корпоративен?

на дедо ти Поп глупостите не ми се коментират, повечето тук мисля знаете мнението ми за данъчната му компетентност

Ели

  • Global Moderator
  • потребител
  • *****
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
Вече подадох такава за 2017 - нормалната декларация  обр.1010
В част V има редове за изключване на приходи и разходи при определяне на счетоводния финансов резултат за данъчно преобразуване