Автор Тема: Прехвърляне на ООД - документи?  (Прочетена 509 пъти)

alf

• потребител
Здравейте,
преди да започна, да се извиня, че не съм счетоводител или адвокат, затова и търся съвет :)
Имам неработещо ООД, от години спряно от дейност, в което аз и жена ми сме съдружници и което искаме да прехвърлим на друг човек безвъзмездно (тъй като таксата за закриването е по-голяма от таксата за прехвърляне).
Понеже нотариусите не изготвят документите за прехвърляне (те могат само да се разписват и да прибират такси!), и дори не искат да ми кажат какви точно са тези документи, бих искал да попитам тук.
Доколкото разбрах, ми трябват 2 неща:
1. договор за продажба на 100% от дяловете на първия собственик на новия собственик
2. договор за продажба на 100% от дяловете на втория собственик на новия собственик
(1. и 2. могат да се обединят в общ договор?)
3. решение на общото събрание, според което се продават горните дялове и дружеството се трансформира в ЕООД и се управлява от новия собственик

Тези 1+2+3 се заверяват от нотариуса, и след това новият собственик си прави
4. едностранен акт, с който обявява, че е изкупил дяловете, трансофрмира го в ЕООД и е новият собственик и управител на ЕООД-то

После 3+4 се обявяват в Агенция по вписванията от новия собственик с/у съответната такса. Правилно ли съм разбрал? :)

Тук имам един въпрос за капитала - той е 400лв, но аз не искам от новия собственик да ми дава нищо, трябва ли в договора да пише, че ми е дал тези 400лв, или мога да напиша, че му прехвърлям дяловете безвъзмездно? И ако пиша, че ми е дал тези 400лв, после трябва ли да ги осчетоводявам по някакъв начин като приход?

HashFlare