Автор Тема: Фактуриране на спечелена обществена поръчка за обучение от туроператорска фирма  (Прочетена 1307 пъти)

seti_as

  • потребител
Здравейте,
Моля за помощ – съвсем се обърках.

Туроператорска фирма е спечелила обществена поръчка за логистично осигуряване провеждането на специализирани обучения на персонала на държавна институция в няколко града - нощувки (за участниците, които са извън населеното място на провеждане на обучението), наем на зали и хранене, както и транспортните разходи на участниците в обучението (билети за обществен транспорт до мястото на провеждане на обучението) . Съгласно договора заплащането за изпълнението е на човек, но цената е определена общо за всеки семинар без включен ДДС.

1. Как следва да фактурираме на държавната институция нощувките, изхранването , залите и транспортните разходи с 0% и облагане на маржа, или 20% ДДС?
2. Има ли право туроператорът на данъчен кредит за получените фактури от хотелите?

Желая успеше ден на всички.


Ели

  • Global Moderator
  • потребител
  • *****
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
До колкото разбирам не отговаряте на условията по чл.41 от ЗДДС, за да третирате доставката за обучение като освободена. Нито пък може да се свърже  с чл.140 от закона, за да се приложи нулева ставка.
Остава 20 %
Колкото до  правото на ДК, след като доставяте ОТУ,  нямате право съгласно чл.141 от закона

seti_as

  • потребител
Ели, сърдечно благодаря за включването в темата.
Аз също клонях към начисляване на 20% ДДС в конкретната ситуация, но не бях сигурна. И от изчетеното бях останала с впечатление, че ако туроператорът не приложи специалният ред на облагане на маржа и начисли 20% ДДС,  ще има право на данъчен кредит - явно бъркам.

Ели

  • Global Moderator
  • потребител
  • *****
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
Прилагайки общия режим, ще имате право на ДК по общия ред
Чл.140 се отнася само при прилагане на маржа

seti_as

  • потребител
Благодаря отново Ели - бяхте ми много полезна.

Поздрави и всичко добро.