Автор Тема: Фрийлансър и ГДД по ЗДДФЛ  (Прочетена 572 пъти)

bobibo

• потребител
Фрийлансър и ГДД по ЗДДФЛ
« -: 19 Януари 2017, 19:48 »
Физическо лице се е регистрирало като лице на свободна практика.
Доходите са му от САЩ, работи като фрийлансър.
Попълвам Приложение 3 към ГДД по ЗДДФЛ.
В този случай доходът в ред 2 "Доходи от източници в чужбина ли се посочва"?

HashFlare

небесна

• потребител
Re: Фрийлансър и ГДД по ЗДДФЛ
« Отговор #1 -: 23 Януари 2017, 12:22 »
според мен са от източник в България, след като ги получава в качеството си на свободна професия, регистрирана по изискванията на България

аз поне източника на доход не го разбирам като географска величина, от която са дошли парите, а като основание, поради което е получен дохода, т.е. ако същото това лице е било регистрирано в Щатите като фрийленсър и е получавал доходи в такова качество, като си попълва годишната данъчна декларация в България за световния си доход, ще има основание да посочи и дохода, придобит като фрийленсър в Щатите като "от източник в чужбина"

може и да бъркам, но все така съм процедирала досега въз основа на това ми разбиране на понятието

bobibo

• потребител
Re: Фрийлансър и ГДД по ЗДДФЛ
« Отговор #2 -: 23 Януари 2017, 17:09 »
Благодаря!
И аз вече мисля, че са от източник в Б-я. Копирам и част от ЗДДФЛ.
Доходи от източници в Република България
Чл. 8. (1) Доходите, които произтичат от стопанска дейност чрез определена база на територията на Република България или от разпореждане с имуществото на такава определена база, са от източник в Република България.
(2) Доходите от труд, положен на територията на Република България, или от услуги, извършени на територията на Република България, са от източник в Република България.
(12) (Предишна ал. 11 - ДВ, бр. 94 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г.) При определяне на източника на доход по този член мястото на изплащане на дохода не се взема предвид.