Автор Тема: Тристранна операция  (Прочетена 784 пъти)

nikolet_84

• потребител
Тристранна операция
« -: 22 Ноември 2016, 08:41 »
Добро утро.
имаме тристранна операция - фирмата /нашата/ е посредник -купуваме от Германия и доставяме до Румъния. И трите фирми са регистрирани по ДДС в техните си държави - проверено
1. М. 10 получавам аванс от румънците - издала съм фактура и съм я включила в ДнПр, но не съм я включила във Виес-а /чл 117 от правилника/
2. М. 11 извършва се доставката и издавам фактура с приспаднат аванс. Трябва да включа и двете фактури /авансовата и окончателната/ във Виес-а за м. 11. В момента от програмата Виес-а излиза на два реда, независимо че са към един клиент. Не трябва ли да се спази чл 118 и да бъде на един ред цялата сделка.
моля ви за мнение и насоки. и по двете точки

HashFlare

Ели

• Global Moderator
  • потребител
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
Re: Тристранна операция
« Отговор #1 -: 22 Ноември 2016, 12:39 »
Както пишат законите на пресекулки, така ги и поправят - от тук от там.
Променяйки нормата за включване във ВИЕС-а на авансовите фактури, кой да ти мисли, че някъде и в правилника ще трябва да се пипне /напр. ал.4 на чл.118/

Опита ли да вкараш същата дата в колона 6 и за втората фактура? Може би това разделя доставката на два реда ...

По принцип, смятам, че дори да се наруши чл.118 от ППЗДДС,  това няма да е проблем за VIES системата и няма да доведе до някакви санкции 

nikolet_84

• потребител
« Отговор #2 -: 22 Ноември 2016, 12:54 »
Не съм опитала. Но самите програмисти едва го направиха изобщо да влезе фактурата от м. 10 във Виес-а от м. 11. Може би си е бъг на моята сч.програма - те твърдят че до сега не са имали такъв случай. Просто не може да съм първия човек с тристранна операция и аванс:(

Притеснява ме нормата на чл 118, ал. 4 че допълнителни записи са допустими само при корекции.

другото което ми идва на акъл, е да "пипна" във файла на Виес-а, когато се създаде от програмата и да напиша цифрата на цялата сделка. И на хакер ще се правя!
НО все пак се замислих дали не пропускам нещо и правилното да е на два реда?

nikolet_84

• потребител
« Отговор #3 -: 23 Ноември 2016, 09:11 »
добро утро
просто побутвам темата