Автор Тема: Призобиване на стока ВОП, щета транспорт, брак, обезщетение, предаване на стокат  (Прочетена 757 пъти)

constance

• потребител
Здравейте,
Заформи се следното казусче : Купуваме стока от италиански производител, стоката пътува до България с нает от нас спедитор. Правим си класически ВОП, самоначисляваме си ДДС и завеждаме стоката задено със съпътстващите разходи включително и транспорта от спедитора. При транспорта обаче нещо е паднало върху нашата стока по вина на спедитора, който приема неговата вина, защото има застраховка и застрахователя ще му плати неустойка, която той пък ще ни преведе на нас. Ние обаче би следвало да бракуваме стоката, тъй като тя е станала наша собственост още с товаренето в Италия. В цената на стоката е влезнала както цената й от да речем 1000 евро също така и 300 евро други разходи т.е. ако не се възползваме от чл. 80(аз не виждам как) би следвало да начислим 20 % върху тези 1300 евро т.е. 260 евро. Като обезщетение ще получим само 1000 евро, отделно спедитора иска да получи и бракуваните стоки от нас(предполагам по искане на застрахователя).
Питането ми е :
1. Как мога да измъкна повече пари от спедитора при положение, че дефакто аз съм платил 1300 евро за тази стока с всички разходи и отделно ще дължа и 260 евро ДДС, а ще получа от тях само 1000 евро обезщетение? - опитах да им предложа да им продам стоката за 1300 евро и да им начисля 20 % ДДС а пък те да си бракуват продават и там каквото искат стоката, но те отказаха.
2. Ако все пак останем на първия вариант аз да бракувам стоката, това че примерно с някакъв проткол им предавам бракуваната стока на тях, ще е достатъчно ли като доказателство пред НАП, че не съм я продал на черно примерно или нещо такова?
2.
2.

HashFlare

Ели

• Global Moderator
  • потребител
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
Застрахователната сума, която той ще получи от застрахователя си е негов проблем
Вие би следвало да иската неустойка за цялата сума на вредата

Това, което той не иска да плати ще трябва да си го потърсите по съдебен ред

По втора точка - не винаги е достатъчно /зависи от стоката и условията за брак/. Можете да  преоцените стоката и да му я продадете

constance

• потребител
Оказа се, че стоката е застрахована само по ЧМР, което ознававало, че само по 9 евро на кг. може да се изплати и не можем да претендираме за повече.

constance

• потребител
Колкото до втория въпрос, те ще ни издадат на нас нещо като кредитно!?!, но не към транспортната фактура, а по техни обяснения, тъй като спедитора е чужд, така процедирали в чужбина, кредитно на което пише щета, според тяхните обяснения това е документ, който се издава от тях само за да оправдаят плащането на щетата. Междудругото една компания от Холандия по същия начин ни издаде Credit invoice !?! преди време за една отстъпка, без въобще да има фактура преди това към която да е пуснато това Credit invoice и тогава не ми се спореше защото сумата беше много малка.

Ели

• Global Moderator
  • потребител
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
За неустойки не се издават фактури /даже и по чуждите закони/
Така нар. кредит нота не е като нашето кредитно известие. За тях наистина има смисъл само като документ за плащането - нещо като констативен протокол тук или нещо от сорта