Автор Тема: чл. 6, ал. 2, 2 от ЗДДС  (Прочетена 1491 пъти)

nikolet_84

  • потребител
чл. 6, ал. 2, 2 от ЗДДС
« -: 21 Юли 2016, 16:53 »
Здравейте всички
нещо зациклих по следния казус  - имам оферта за продажба към клиент
условия
1.аванс 60 %
2.преди доставка - 40%
В офертата е записано "стоката остава собственост на фирмата до пълното изплащане на стойността от клиента"
Според мен нещата вървят в следния ред
1. получавам аванс - издава се фактура
2. получавам второто плащане, също има характер на авансово - пускам фактура
3. Предавам стоката с протокол, издавам "нулева" фактура /може и да не издавам/
Това което не ми е ясно - израза "стоката остава ......" какъв ефект има в случая? Какво пропускам?


nikolet_84

  • потребител
Re: чл. 6, ал. 2, 2 от ЗДДС
« Отговор #1 -: 22 Юли 2016, 08:43 »
добро утро
никой не пише:( може би не съм се изразила ясно. По този начин записано че се прехвърля собствеността, според адвокат има риск да се тълкува че има отлагателно условие и да отиде в специфичните хипотези на чл6, ал.2, т.2. Според мен си отива там. Според адвоката има риск, но не казва какъв. И аз не виждам този риск. Какво според вас пропускам в случая? В оформянето на документите или нещо друго? Моля, дайте мнения

Abby

  • потребител
  • Don't drink and fly ;)
Re: чл. 6, ал. 2, 2 от ЗДДС
« Отговор #2 -: 22 Юли 2016, 17:04 »
нищо не пропускаш - всичко си е по каналния ред, все едно го няма това отлагателно условие
(според мен то нищо не прави, освен да плаши гаргите)

nikolet_84

  • потребител
Re: чл. 6, ал. 2, 2 от ЗДДС
« Отговор #3 -: 25 Юли 2016, 08:36 »
Благодаря Абби


nikolet_84

  • потребител
Re: чл. 6, ал. 2, 2 от ЗДДС
« Отговор #4 -: 25 Юли 2016, 13:09 »
Колеги, моля проверете ме правилно ли разсъждавам в следните три случая: 
1.  настъпване на изискуемост и данъчно събитие за ДДС цели в случай, че и двете авансови плащания бъдат получени преди предаване на стоката;
2.  настъпване на изискуемост и данъчно събитие за ДДС цели в случай, че първото авансово плащане е получено преди предаване на стоката, но второто бъде разплатено в последствие;
3.  настъпване на данъчно събитие, ако до предаване на стоката, няма никакви постъпили плащания.
Аз мисля че документите се оформят в следния ред:
По т. 1. Има ДС когато получа парите по сметката и пускам фактури за аванси. При предаване на стоката - протокол и нулева ф-ра. това даже вече го обсъждахме.
По т. 2. получавам първото авансово плащане - издавам  фактура. Предавам стоката с протокол - има ДС, издавам фактура. Кога ще платят.....
3. Ако предам стоката и няма получени авансови плащания, изготвям протокол и издавам фактура.

Дали е записано че "стоката остава собственост до пълното изплащане от клиента" или "собствеността се прехвърля с предаването на стоката" - документите се оформят както съм ги описала. или поне аз така мисля. Моля поправете ме ако греша. Благодаря
 

Abby

  • потребител
  • Don't drink and fly ;)
Re: чл. 6, ал. 2, 2 от ЗДДС
« Отговор #5 -: 26 Юли 2016, 00:04 »
мисля, че ти е вярно

nikolet_84

  • потребител
Re: чл. 6, ал. 2, 2 от ЗДДС
« Отговор #6 -: 26 Юли 2016, 13:50 »
сагата продължава. Спора е по т. 1, когато двете плащания са преди да предам стоката. Според мен и двете са авансови - получавам парите, издавам фактура.  При предаване на стоката -  протокол + "нулева" фактура.

Другото мнение е че, първо плащане е аванс, второто - с получаване на парите се прехвърля собствеността върху стоките и трябва да се издаде финална фактура с приспадане на аванса.