Автор Тема: Инвойс с VAT започващ с EU  (Прочетена 3074 пъти)

Velizar

  • Гост
Инвойс с VAT започващ с EU
« -: 13 Април 2016, 16:09 »
          Здравейте,

 Получих фактура от австралийска компания с VAT започващ с EU. Върху фактурата си е написано, че е с обратно начисляване на ДДС и няма начислен данък. Въпроса ми е как се съставят протоколите при положение, че символите EU са несъвместими с началния стринг от ддс номера. Съответно как би трябвало да отразя протоколите в дневниците?


Ели

  • Global Moderator
  • потребител
  • *****
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
Re: Инвойс с VAT започващ с EU
« Отговор #1 -: 13 Април 2016, 16:23 »
Префикса ЕU се поставя при регистрация по ДДС по специалния режим  за обслужване на едно гише ( MOSS).
Явно е, че  доставчикът има регистрация по ДДС в ЕС и има номер за това, от което следва, че би трябвало  да се отрази с този номер. При отразяване на ДДС № с този префикс, системата няма да Ви даде фатална грешка

Abby

  • потребител
  • Don't drink and fly ;)
Re: Инвойс с VAT започващ с EU
« Отговор #2 -: 13 Април 2016, 22:53 »
EU номерата касаят само доставки към ФЛ и аз лично бих си го декларирала с чиста съвест с 15 деветки

Флора

  • потребител
Re: Инвойс с VAT започващ с EU
« Отговор #3 -: 01 Март 2017, 18:17 »
Аз пък мисля да не отразявам такъв инвойс в дневниците. Сметнали са ддс, и в лева, и ще го преведат на бюджета. Точно защото регистрацията е била като физическо лице. Става дума за четири и петдесет.
Сега уж изправиха данните ни за получател с BG VAT. И в бъдеще няма да начисляват ддс.

Abby

  • потребител
  • Don't drink and fly ;)
Re: Инвойс с VAT започващ с EU
« Отговор #4 -: 01 Март 2017, 21:29 »
независимо кой какво е сметнал и превел на бюджета, могат да те опукат за неначислен данък по 82 (2) т. 3
аз бих си пуснала протокол върху цялата сума, отделно че са длъжни да коригират и да върнат ДДС-то като сте им казали че сте ДЗЛ

Флора

  • потребител
Re: Инвойс с VAT започващ с EU
« Отговор #5 -: 02 Март 2017, 16:24 »
Да ме опукат за 4.50  ... те няма откъде да разберат...
Ама хайде ще си поиграя с още 1 протокол ;((( вечното за "по-сигурно".

Abby

  • потребител
  • Don't drink and fly ;)
Re: Инвойс с VAT започващ с EU
« Отговор #6 -: 02 Март 2017, 21:48 »
както решиш, за тия пари можеш и да си го оставиш на принципа "да има какво да намерят"
но имат основание, независимо от сумата, да ти начислят данък като го намерят

Флора

  • потребител
Re: Инвойс с VAT започващ с EU
« Отговор #7 -: 06 Март 2017, 10:33 »
Принципно редно ли е да се самоначисли ддс като не е посочен VAT номера на Получателя?

Ели

  • Global Moderator
  • потребител
  • *****
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
Re: Инвойс с VAT започващ с EU
« Отговор #8 -: 06 Март 2017, 12:53 »
без значение, че няма VAT на получателя, когато той е ДЗЛ и услугата попада в чл.82 ал.2, следва да си начислите данъка. Ако има начислен данък - ДО е барабар с чуждия данък

Флора

  • потребител
Re: Инвойс с VAT започващ с EU
« Отговор #9 -: 06 Март 2017, 15:06 »
:) Мерси!
В случая не е чужд, точно БГ 20% данък е. Внесен е в БГ бюджета после.
ДЗЛ е физическо лице, затова се е стигнало до инвойс в този му вид.
Услуга от тези новите, електронните, за които чужди дружества се регистрират с EU...

Ели

  • Global Moderator
  • потребител
  • *****
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
Re: Инвойс с VAT започващ с EU
« Отговор #10 -: 06 Март 2017, 17:14 »
е тогава не попадаш в чл.82 ал.2 и не начисляваш

Abby

  • потребител
  • Don't drink and fly ;)
Re: Инвойс с VAT започващ с EU
« Отговор #11 -: 10 Март 2017, 22:24 »
напротив, попада - в чл. 82, ал. 2, т. 3 никъде не се говори за начислен или неначислен български данък
доставчикът си е ДЗЛ, установено извън БГ и доставката е с МИ в БГ

Ели

  • Global Moderator
  • потребител
  • *****
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
Re: Инвойс с VAT започващ с EU
« Отговор #12 -: 12 Март 2017, 11:12 »
уффф
права си Abby !
много е смахнато

Флора

  • потребител
Re: Инвойс с VAT започващ с EU
« Отговор #13 -: 11 Май 2018, 20:30 »
Привет!
Някой да е попадал на публикация в Официалния вестник на ЕС за промяна в Диектива 2006/112/ЕС ДДС във връзка с режима MOSS - облекчване на процедурата.

Явно наистина не е рентабилна MOSS за малко сделки.

От 1 януари 2018 г. Европейската комисия въведе праг от 10 000 евро за доставки на телекомуникационни, радио и електронни услуги
Малките фирми, които имат няколко доставки на година за незначителна стойност, представлява сложна и скъпа процедура, като едновременно с това не отменя задължението им за регистрация.
За да се избегне този недостатък, от 1 януари 2018 г. Европейската комисия въведе праг от 10 000 евро за доставки на телекомуникационни, радио и електронни услуги на територията на ЕС, като тези доставки ще бъдат облагаеми в държавата-членка на доставчика. По този начин комисията цели да премахне около 6500 фирми или 60 % от регистрациите, извършвани чрез MOSS, като в същото време това ще намали едва с 0,5 % приходите от "обслужването на едно гише".

Намерих и официалния документ за промяната - мотиви
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/BG/ALL/?uri=CELEX%3A52016PC0757
Но не откривам да е публикивано…

От документа в линка:
Цитат
"Точка 2: в член 58 от Директивата за ДДС се добавят параграфи 2 — 5, за да се въведе праг от 10 000 EUR, под който мястото на доставка на услуги, които могат да бъдат обхванати от специалния режим за електронни услуги в рамките на Общността, остава в държавата членка на доставчика. Това обаче следва да бъде незадължително за данъчно задължените лица, така че да им позволи да използват режима за съкратено обслужване на едно гише във всички случаи, напр. ако през дадена календарна година техният оборот е под прага."

Цитат
Член 58 се заменя със следното:

„Член 58

1.    Мястото на доставка на следните услуги на данъчно незадължено лице е мястото, където това лице е установено, или при липса на обект, има постоянен адрес или обичайно местоживеене:

а)далекосъобщителни услуги;

б)услуги по разпространение на радио и телевизия;

в)услуги, извършвани по електронен път, по-специално посочените в приложение II.

Когато доставчикът на определена услуга и клиентът поддържат връзка по електронна поща, това само по себе си не означава, че предоставената услуга представлява услуга, извършвана по електронен път.

2.    Параграф 1 не се прилага, когато са изпълнени следните условия:

а)доставчикът е установен, или при липса на обект, има постоянен адрес или обичайно местоживеене в само една държава членка;

б)предоставят се услуги на клиенти, намиращи се в държава членка, различна от държавата членка по буква а);

в)общата стойност без ДДС на такива доставки не надвишава през текущата календарна година 10 000 EUR или равностойността им в национална валута и не ги е надвишавала в хода на предходната календарна година.

3.    Когато през дадена календарна година прагът, посочен в параграф 2, буква в), бъде надвишен, считано от тази дата се прилага параграф 1.