Автор Тема: Указанието на НАП за отразяване на данъка и ППЗДДС  (Прочетена 2755 пъти)

Ели

  • Global Moderator
  • потребител
  • *****
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
Търся основание за подобна алтернативна възможност, но не откривам
От къде дойде това ? Или някой не си чете правилника ....


ППЗДДС
Чл. 113а. (Нов - ДВ, бр. 8 от 2016 г., в сила от 29.01.2016 г.) Начисленият данък за доставка на стока или услуга за лични нужди по чл. 6, ал. 3, т. 1 или чл. 9, ал. 3, т. 1 и 2 от закона се посочва в колона 16 "Начислен данък за доставки на стоки и услуги за лични нужди" на дневника за продажбите по чл. 124, ал. 1, т. 2 от закона.

нищо няма за дневника за покупки и отрицателен знак ...

Цитат
Когато данъчно задължено лице до началото на 2016 г. е упражнило данъчен кредит както за стока, която до този момент е ползвало за стопанска дейност и за лични нужди, така и за извършените преки разходи, свързани с използването й, и не е начислявало данък върху добавената стойност за доставката за лични нужди, може, съобразно посочените по-горе възможности, и след 01 януари 2016 г.:

- да направи корекция на упражненото право на данъчен кредит за стока и разходите, свързани с използването й, като приложи съответната пропорция на ползването за стопанската дейност и за личните нужди. Протоколът се включва в дневника за покупките като се посочва в колона 10 “Данъчна основа на получените доставки, ВОП, получените доставки по чл. 82, ал. 2 - 5 ЗДДС, вносът, както и данъчна основа на получените доставки, използвани за извършване на доставки по чл. 69, ал. 2 ЗДДС с право на пълен данъчен кредит” стойността на данъчната основа и в колона 11 “ДДС с право на пълен данъчен кредит” размера на данъка върху добавената стойност за частта съответстваща на ползването за лични нужди с отрицателен знак, съответно в клетка 31 и в клетка 41 от справка-декларацията за ДДС, или

Ако някой ще прави такава корекция, май по-добре да си прилага правилника!
Утре друг акъл ще им дойде ...



Флора

  • потребител
"Според неофициална информация 1,3 млн. лева е приходът през март от ДДС ....  "
"...това би означавало 10 млн. лв. допълнителен приход на месец. Отчетеният допълнителен приход от облагането на личното ползване е откровено пренебрежим спрямо общите месечни постъпления от ДДС. "

"Скромните постъпления не са изненада на фона на сложния начин на администриране на данъка и многото неясноти по прилагането му."


http://banks.dir.bg/2016/04/04/news22208758.html

D.P

  • потребител
Колеги в момента съм в хода  ревизия и колегите от НАП се интересуват предимно от личното ползване. Препоръчаха ми за м.4.2016 да започна да отчитам и лично ползване и аз разбира се ще спазя препоръката.
Става въпрос за телефония и правя следните записвания:
4931-100лв за собственика
602 - 100лв - разход
4531 - 40лв ддс по ф-ра   / 401 - 240 лв

4931/4532 - 20 лв ддс лично ползване
документа е протокол  в кол.16 на дневник продажби, НО КОЙ Е КОНТРАГЕНТА  И ДДС НОМЕРА

Abby

  • потребител
  • Don't drink and fly ;)
аз бих ползвала ДК само за фирмения разход за да не се занимавам с глупости

D.P

  • потребител
Трябва да е видно за органите на НАП че съм начислила ддс за лично ползване, поне докато трае ревизията. Останах с впечатление, че това е много важно за тях и просто нямам избор към настоящия момент, разбира се ги попитах как точно се декларира и разбира се не знаеха.

Ели

  • Global Moderator
  • потребител
  • *****
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
В случая номера на контрагента не е задължителн реквизит в протокола. Създайте си служебен номер /без значение какъв/ за целите на личното ползване. Отразяването на протокола става съгласно чл. 113а от ППЗДДС

Чл. 113а. (Нов - ДВ, бр. 8 от 2016 г., в сила от 29.01.2016 г.) Начисленият данък за доставка на стока или услуга за лични нужди по чл. 6, ал. 3, т. 1 или чл. 9, ал. 3, т. 1 и 2 от закона се посочва в колона 16 "Начислен данък за доставки на стоки и услуги за лични нужди" на дневника за продажбите по чл. 124, ал. 1, т. 2 от закона.

D.P

  • потребител
Благодаря ви момичета