Автор Тема: процесуално представителство  (Прочетена 1028 пъти)

neli_georgieva

  • потребител
процесуално представителство
« -: 08 Януари 2016, 15:24 »
Здравейте, получих фактура от Германска фирма, която не е регистрирана по ЗДДС, относно процесуално представителство пред съдебните институции на ЕС, необходимо ли е да издавам протокол?


Ели

  • Global Moderator
  • потребител
  • *****
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
Re: процесуално представителство
« Отговор #1 -: 08 Януари 2016, 16:07 »
Чл.82 ал.2  изисква доставчикът  да е данъчно задължено лице, което не е установено на територията на страната,  доставката да е с място на изпълнение на територията на страната и да е облагаема- Тогава съгласно т. 3 данъкът е изискуем от получателя по доставката при доставка на услуги - когато получателят е данъчно задължено лице по чл. 3, ал. 1, 5 и 6 от закона.

В случая са налице условията по чл.82 ал.2 т.3 и следва да издадете протокол

neli_georgieva

  • потребител
Re: процесуално представителство
« Отговор #2 -: 09 Януари 2016, 11:29 »
Сега ми разясниха, че  услугата е свързана с процесуално представителство, във връзка с  получено финансиране, което попада в чл. 46ал.1, мога ли да третирам тази услуга като съпътстваща  освободена доставка и да не издавам протокол с 0 ставка.

Ели

  • Global Moderator
  • потребител
  • *****
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
Re: процесуално представителство
« Отговор #3 -: 09 Януари 2016, 15:30 »
Съпътстващите доставки са тези, които от гледна точка на получателя нямат самостоятелно значение и същият не би сключил сделката, за да придобие самостоятелно предмета на тези доставки, а те се явяват необходимост, допълнение или повишаващи качеството добавки към другия, основен предмет на доставката.

До колкото мога да предположа, процесуалното представителство не се явява такава необходимост, а е следствие на други фактори.
Освен всичко това, протокол се издава дори когато не се дължи данък / чл.81 ал.6 от ППЗДДС/ 

Abby

  • потребител
  • Don't drink and fly ;)
Re: процесуално представителство
« Отговор #4 -: 09 Януари 2016, 22:32 »
за съпътстваща доставка трябва плащането на основната и съпътстващата да е определено общо, доколкото разбирам тук не е така

neli_georgieva

  • потребител
Re: процесуално представителство
« Отговор #5 -: 11 Януари 2016, 11:35 »
Именно, договора за процесуалното представителство е сключен на база изискване в договора за финансиране, дори фирмата, която извършва услугата е включено в контракта. Затова мисля, че получената фактура е за съпътстваща доставка/изискване на страната която отпуска финансирането/.