Автор Тема: Услуга извън ЕС и авансово плащане  (Прочетена 1238 пъти)

bobibo

  • потребител
Имаме договор за изработка на подстанция в интернет сайт. Клиент - фирма в САЩ.
Доставчик - българска фирма, регистрирана по ЗДДС.
Получаваме авансово плащане по договора.
Издадена е фактура без ДДС за авансовото плащане с основание ЗДДС чл. 21(5) и 86(3).
Пропускам ли нещо? Достатъчен ли е само договорът за неначисляването на ДДС?
Задължително ли трябва да издадем фактура за авансовото плащане?
Благодаря предварително!

HashFlare

Ели

  • Global Moderator
  • потребител
  • *****
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
Re: Услуга извън ЕС и авансово плащане
« Отговор #1 -: 06 Ноември 2015, 15:47 »
Чл.21 ал.5 е за доставки към данъчно незадължено лице, а във Вашия случай би следвало да е чл.21 ал.2
Това естествено не променя нещата фискално

Фактура за аванс за услуга се издава задължително, ако е към ДЗЛ.

bobibo

  • потребител
Re: Услуга извън ЕС и авансово плащане
« Отговор #2 -: 06 Ноември 2015, 16:17 »
Благодаря! Грешката е моя - чл.21(2)