Автор Тема: Доставка на стоки с монтаж и инсталация  (Прочетена 2540 пъти)

небесна

• потребител
привет :)
според вас къде е мястото на изпълнение на доставка на стоки с инсталация, между две български фирми (регистрирани по ДДС), ако стоките (оборудване) се инсталират на територията на друга държава-членка? аз съм от страната на българската фирма-купувач, която продава въпросното оборудване (произведено и доставено от другата българска фирма) на крайния клиент от другата страна-членка, а в офертата на българския производител има начислено 20% ДДС).... в този случай не е ли приложим отново чл.17, ал.4 ЗДДС, независимо, че първата сделка е между две бг фирми?

втори въпрос, който ми изниква - при доставка с инсталация на територията на друга членка, подлежим ли на регистрация по ДДС там, ако сумата на доставката е над съответния праг там, или това не е приложимо, щом европейският получател ще се самообложи за доставката (предполагам, че ще го направи, както е и при нас)

Ели

• Global Moderator
  • потребител
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
Re: Доставка на стоки с монтаж и инсталация
« Отговор #1 -: 18 Юни 2015, 10:38 »
чл.17 ал.4 важи и между български фирми , но сигурно им е по-лесно да начислят 20% ...
Ако в другата държава има задължение за регистрация  съответстваща на чл.97 от нашия закон, сигурно са решили да го избегнат и начислявайки 20% нашите от НАП няма да питат и да мислят повече

Ако в другата държава има платец на данъка, не се налага регистрация на доставчика   

небесна

• потребител
« Отговор #2 -: 18 Юни 2015, 11:21 »
Ели, мерси, и аз така предположих - че им е по-лесно да фраснат 20%, а после ние да си го възстановяваме

теоритично, според закона, мисля, че по-правилно е първата сделка (между нас и БГ доставчика-производител) да бъде по чл.17, ал.4 - т.е. без ДДС, аз я декларирам, като сделка без право на ДК, естествено; транспортните документи са от името на бг-производителя, а получател по тях е крайният ЕС-клиент
втората сделка между нас и ес-клиента също е по чл.17, ал.4 - т.е. и ние не начисляваме ДДС, а ес-клиентът се самооблага

обаче пък така ДДС-то по първата сделка се губи...нито е начислено от бг-производителя, нито ние можем да се самообложим за нея в Италия, и така излиза, че бг-производителят трябва да се регне в Италия ПРЕДИ първата доставка към нас и да ни обложи с италианско ДДС

не знам дали не се забърках или разсъждавам правилно?

---------

а ако останем на варианта с 20% ДДС, излиза, че някакси трябва да го скатаем този монтаж, т.е. евентуално ние да сме организатори на транспорта, за да мине нашата сделка като ВОД, а после да се пускат някакви фактури отделно само за монтажа?

Ели

• Global Moderator
  • потребител
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
« Отговор #3 -: 18 Юни 2015, 12:35 »
съвсем правилно разсъждаваш !

небесна

• потребител
« Отговор #4 -: 18 Юни 2015, 13:31 »
открих някакво подобно запитване в системата Въпроси и отговори НАП, което е доста близо до моя казус, и мисля да се базирам на него, и да преговарям с другата бг фирма да оформим нещата така - тяхна доставка към нас EXW София само за оборудването, после транспортът нататък да е за наша сметка, и за последващия монтаж се колебая между два варианта:
 - чист ВОД от наша страна, и последващо фактуриране и префактуриране на монтажа като отделни услуги

или
 - доставка с монтаж от наша страна по чл.17, ал.4 и обща цена, срещу отделно фактуриране на монтажа към нас от бг-производителя

кое е по-чисто?

ето го НАП отговора - http://nraapp03.nra.bg/cms5/apps/wqreg/cache/11514

небесна

• потребител
« Отговор #5 -: 18 Юни 2015, 16:03 »
мисля, че си намерих отговора - вариантът с ВОД и отделно фактуриране на другите елементи, носи допълнителното предимство на ускорено възстановяване на ДДС в 30% срок..... доставките по чл.17, ал.4 не влизат в чл.92, ал.3, т.1