Автор Тема: услуга демюрейдж от фирма извън ЕС  (Прочетена 2921 пъти)

Rali

  • потребител
Здравейте
имам фактура за демюрейдж от швейцарска фирма/ медитераниан шипинг къмпани/ свързана с внос на стока от Китай Фактурата е без ДДС, на български/ издадена чрез агент-българска фирма/, без основание за неначисляването на ддс, без Булстат на швейцарската фирма/нито на българския и агент/
Въпросът ми е, като си издам протокол за самоначисляване на ддс за услугата, с нулево ддс, основанието чл 31 ЗДДС ли ще бъде, и какъв Булстат да пиша в протокола- петнадесет девятки предполагам? Защото ВАТ номер няма естествено...
И как ще го доказвам това нулево ддс- имам митническа декларация но нямам транспортен документ за стоката/превоза е за сметка на продавача-китай и е включен в цената на стоката/, имам фактура за стоката, договор , пакинг лист
Благодаря предварително, тези протоколи с нулево ддс ме хвърлят в големи съмнения...


Ели

  • Global Moderator
  • потребител
  • *****
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
Re: услуга демюрейдж от фирма извън ЕС
« Отговор #1 -: 29 Май 2015, 09:53 »
Ако сумата влиза в данъчната основа по вноса и Вие сте вносители, ползвате чл.36а от ЗДДС
Доказвате с документи по чл.36а от ППЗДДС

Abby

  • потребител
  • Don't drink and fly ;)
Re: услуга демюрейдж от фирма извън ЕС
« Отговор #2 -: 29 Май 2015, 10:47 »
сигурно ли е, че е демюрейдж?
щото той не е доставка изобщо

Rali

  • потребител
Re: услуга демюрейдж от фирма извън ЕС
« Отговор #3 -: 29 Май 2015, 11:25 »
така пише във фактурата-демюрейдж, освен това не мога да докажа че сумата влиза в основата по митн декларация, и мисля че не е по чл 36 а- четох някакво указание че по чл 36а са услугите които са облагаеми с 20 % , т е случаите на чл 31, както е моят, където услугата по закон си е облагаема с нулева ставка  се изключва от обхвата на 36а
Петър Чобанов- изх № 2014-006, относно : Приложение на чл.36а от ЗДДС
а какво мислите за петнайсетте девятки / срам ме е от този въпрос.../

desi

  • потребител
Re: услуга демюрейдж от фирма извън ЕС
« Отговор #4 -: 29 Юни 2015, 16:09 »
Здравейте, аз имам същия случай - фактура за демюрейдж от въпросната швейцарска фирма и също съм в затруднение с осчетоводяването. Дано вие вече да сте получили отговор от някъде и да го споделите.

aks

  • потребител
Re: услуга демюрейдж от фирма извън ЕС
« Отговор #5 -: 29 Юни 2015, 21:12 »
Кодекса на търговското корабоплаване § 1а, т. 8  -  демюрейдж е парично възмездяване за престоя на кораба при товарно-разтоварни операции повече от времето, предвидено в договора за превоз по море.
т.е.
фактически  демюрейдж  може да възникне само между пристанищно предприятие и корабособственик.

Взаимоотношенията с последващи продавачи, спедитори , купувачи и т.н, свързани с плащането на демюрейдж, са обезщетителни по естеството си.
 Не се облагат с ДДС.


dita

  • потребител
Re: услуга демюрейдж от фирма извън ЕС
« Отговор #6 -: 25 Август 2015, 17:38 »
Доставчик  по фактурата ви е швейцарската фирма, така я и осчетоводявате. Към фактурата издавате протокол за самоначисляване на ДДС. По въпроса с нулевата ставка съм чела противоречиви мнения, така че го оставям за лична преценка.