Автор Тема: малоумна работа- типично за синдикатите  (Прочетена 33091 пъти)

Барми

• потребител
  • Животът е прекалено важен, за да говорим сериозно
Re: малоумна работа- типично за синдикатите
« Отговор #100 -: 19 Декември 2014, 16:44 »
Шантаво е заради това, че обезщетението подлежи на преизчисляване след една година. То детето вече може и да е ... айде да не е в първи клас, ама на ясли, а те тогава ще преизчисляват и ще играят на дай си ми куклата......
И ми е интересно в какъв срок точно ще преизчисляват размера на обезщетенията. Като почнат през май след края на данъчната кампания.... май не са регламентирали краен срок. И по реда на входиране на болничните листове ли ще преизчисляват или как.
Ще им отвори повече работа заради болнични за общо заболяване, несвързано с бременност, отколкото на бременните, които все ще и намерят цаката на ситуацията.

Та сигурно ще се подават и коригиращи Д1 по този повод, ама това ще го разпишат през 2016 в онази наредба Н-8, ако все пак този 54м влезе в сила тогава.

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
« Отговор #101 -: 19 Декември 2014, 17:50 »
но си е нормално и логично да е така

ми не, не е
що майка на ТД/ДУ и под. ще може да работи по ГД през цялото време (вкл. трите болнични), а СОЛ-ката не?
ай нема нужда от нова дискриминация, тая с диференцирания МОД на СОЛ мисля да стига за сега

bonou2

• потребител
  • I Still Haven't Found What I'm Looking For
« Отговор #102 -: 20 Декември 2014, 09:20 »
Ама как забравих Тотю бе-жалко подобие екСерт.

Барми

• потребител
  • Животът е прекалено важен, за да говорим сериозно
« Отговор #103 -: 20 Декември 2014, 11:38 »
Цитат
Тотю бе-жалко подобие екСерт.

Сигурно имаш предвид по принцип, но взимаш повод от сутришната му изява по Нова.

Абсолютно съгласна.

Търся ваксина срещу чувството за омерзение. Имам някакви хапчета, но действието им е краткотрайно. До час - два след приема им чувството се връща.

Може би ако не се бутаме в такива теми, няма да се заразим с омерзение, но пък ще пипнем по-страшни болести. Омерзение да е.

ПП. Малко се притеснявам, че не съм уточнила причината за омерзението.
Едва ли се налага да я уточнявам. Но ако се налагаше, бих използвала думите на снощната гостенка на Слави Трифонов. Мисля, че името и беше Даниела Петкова и доколкото разбрах, е представител на някой от пенсионните фондове. Това, което ми хареса, беше, че най-важното за нея не беше да рекламира сегашния модел и работата на фондовете, а да обясни, че начинът, по който се стигна до гласуването снощи, е порочен. Та именно от усещането за тази порочност ми иде омерзението, срещу което търся ваксина.

тониЛ

• потребител
  • Чушката люта, пак люта и ти си, Тонке ле, кат нея!
« Отговор #104 -: 21 Декември 2014, 23:48 »
Позволявам си да се самосицитарам щото Герб се самохърлзуна много тъпо за нещо, което по принцип си говорим от години.
А то е:
Абе тия частни - наши фондове какво правят, някой отглежда ли ги, що работят и какво им е дереджето?
Всеки осигурен наясно ли е какво се случва с парите му и как ще се управляват те?

Принципно няма лошо да се създаде още един фонд - този на НОИ /държавен/. Доверието на работещите към частен или държавен фонд е нормално да търпи промяна.
т.е. правото на избор би следвало  да залегне по коренно различен път от сегашния дискутиран начин.

Истината е за мен от твърде много години. УПФ-тата мълчат, прибират парите и ги нема никакви.  Това е положението,  Минке.

И оттам нататък според мен нещата да бъдат от порядъка на:

1. Новопостъпилите в осигурителната система биват осигурявани в НОИ за втори стълб пенсия до деня  докато не сключат договор с избран от тях частен ОФ.
2. Договорът е едногодишен и се подновява автоматично
3. Всеки работещ има право да прекратява по време на едногодишния си договор  и да сключва нов  с друг фонд  /като на принципа с  договорите с банките, мобилните оператори и т.н./ И  ще му се таксува някаква неустойка, такси  и прочие в случай, че действието е извършено през годината преди изтичане срока на договора.
4. Ако прекрати от днес  с частен и не сключи за от утре  с друг частен то  заминава директно в НОИ до деня,  в който не сключи такъв  с някое УПФ

ако някой четейки темата и го промързи от началото да я го погледне ще види, че първата дето съм възроптала а за "еднократността"

тониЛ

• потребител
  • Чушката люта, пак люта и ти си, Тонке ле, кат нея!
« Отговор #105 -: 22 Декември 2014, 01:22 »
Та  я аз като Блажена /сладуранката/, дето  ги мъдри пост, след пост ....
да напиша щото времето ми изтече за редакия

УПФ-тата наистина търпят много критика. Спед сладкото за тях  де да помним  колко  много години,
работещият не знае и няма информация -  ако не е сключил договор  в кой фонд и как му се управляват парите служебно.
Това е факт.
Няма проблем да го разбере, но за това е необходимо да е средно грамотен, да си отдели време и да не го мързи.
Фондът/те/ ще  "спи" ли  спрямо нас. И ние спим ли спрямо  ФОНДОВЕТЕ.
99,99% от населението съм убедена, че изобщо не ги е еня как им управляват втория пенсионен стълб. Кой е той и с какви възможности е?
Трябва ли да има алтернатива НОИ ЕООД?
Трябва. Но не по тоя път дето тръгнаха.
Бе брутален, според мен.

bonou2

• потребител
« Отговор #106 -: 22 Декември 2014, 07:53 »
тониЛ
варианта, в който държавата винаги няма да си върши работата - не ме кефи.
във всяка една сфера, здравеопазване, образУвание, банкова система....никакъв контрол и никъде.
но пък за сметка на това - навсякъде ще се наливат пари, в бездънна дупка.
сорри , ама съм твърдо Не, да се рекламира всяка реформа по такъв начин.

пп
както и да се криминализира невнасянето на осигуровки- НАП ще си дреме, а цъфналата ни съдебна система ще съди - смешка.

OpaSna TikVa

• потребител
  • Мои са!
« Отговор #107 -: 22 Декември 2014, 09:16 »
ми не, не е
що майка на ТД/ДУ и под. ще може да работи по ГД през цялото време (вкл. трите болнични), а СОЛ-ката не?
ай нема нужда от нова дискриминация, тая с диференцирания МОД на СОЛ мисля да стига за сега

глей ся, не ме настъпвай на тая тема, че мий слабост - майката, независимо СОЛ-ка или ТД-арка, си има бебе за гледане. Все си мисля, че и с тия ГД, втори ТД и прочее по време на болнични точно по тоя повод ще си искарат едно майчниство от макс 6 месеца и пак ше има рев и вой. Ся да не почваме за кризата, безпаричието и т.н. щото ной точно ич тва не го интересува - като нищо ще каже "ми щом не си ползвате качествено майчниството, значи не ви трябва" и да вкара бързо, смело и смахнато поредната резачка. И без тва от доста време се чуват писъци, че ний с най-дългото.........

OpaSna TikVa

• потребител
  • Мои са!
« Отговор #108 -: 22 Декември 2014, 09:21 »

УПФ-тата наистина търпят много критика. Спед сладкото за тях  де да помним  колко  много години,
работещият не знае и няма информация -  ако не е сключил договор  в кой фонд и как му се управляват парите служебно.
Това е факт.
Няма проблем да го разбере, но за това е необходимо да е средно грамотен, да си отдели време и да не го мързи.
Фондът/те/ ще  "спи" ли  спрямо нас. И ние спим ли спрямо  ФОНДОВЕТЕ.
99,99% от населението съм убедена, че изобщо не ги е еня как им управляват втория пенсионен стълб. Кой е той и с какви възможности е?
Трябва ли да има алтернатива НОИ ЕООД?
Трябва. Но не по тоя път дето тръгнаха.
Бе брутален, според мен.

не му е работа на бай Пешо миньора да се занимава тия ми ти раути. Бих казала има си КФН и разнимити други надзорници - държавници, но се сетих къв надзорник се показа бънъбъ-то и ше взема да се повторя - вдигнали са им мерника на УПФ-тата и ше разправят с тях , както се разправиха с КТБ. Колко муй!

bonou2

• потребител
« Отговор #109 -: 22 Декември 2014, 11:10 »
и за да съм честна , Горанов се държа и говори доста добре в сутрешния блок на нова.
но това не промени мнението ми за ситуацията.
/бе верно как всички казват, че са изчезнали парите от здравната каса?/

http://offnews.bg/news/%D0%98%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D0%BC%D0%B8%D0%BA%D0%B0_59/%D0%93%D0%BE%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%B2-%D0%9F%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D0%BC-%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%BC%D0%B8%D1%81-%D0%BD%D1%8F%D0%BC%D0%B0-%D0%B4%D0%B0-%D0%B7%D0%B0%D0%BF%D0%B8%D1%81%D0%B2%D0%B0%D0%BC%D0%B5-%D0%BC%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D1%81%D0%BB%D1%83%D0%B6%D0%B5%D0%B1%D0%BD%D0%BE-%D0%B2-%D0%9D%D0%9E%D0%98_434505.html

OpaSna TikVa

• потребител
  • Мои са!
« Отговор #110 -: 22 Декември 2014, 11:36 »
и за да съм честна , Горанов се държа и говори доста добре в сутрешния блок на нова.

ГЕРБ е съгласен да преговаря за два компромиса

значи прескачаме малоумното "компромис" в случая, че неам време, но пък искам да наблегна на бройката - два ми се струва твърде малко. Ми формулата кво ше я правим? Като се натикат в ной ония христоковачевите и прочее с неплащани никакви осигуровки и ония, дето не трябвало да им викаме цигани и дето нито са плащали, нито имат намерение да плащат нещо? Остава си и въпросът ми "какво, по дяволите, сте им намислили на пенсионните фондове? Защото там няма само ДЗПО или и доброволно осигуряване. И него ли ще местим в "по-сигурното" ной? Или ще минем за "гадни, алчни, тъпи кратуни, които си заслужават да бъдат обрани"?

OpaSna TikVa

• потребител
  • Мои са!
« Отговор #111 -: 22 Декември 2014, 11:58 »
http://conf.uni-ruse.bg/bg/docs/cp09/6.2/6.2-53-n.pdf

Историята на социалното и в частност на пенсионноосигурителното осигуряване в България започва 8 години след Освобождението, с приемането на Закона за пенсиите за инвалидност на военните лица от 11 ноември 1886 г. Той е считан за доста несъвършен, затова някои приемат за първи подобен акт Закона за пенсиите на учителите от 15 декември 1888 г. (влязъл в сила на 12 януари 1889 г., след публикуването му в бр. 4 на Държавен вестник), прокаран от правителството на Стефан Стамболов. С него започва изграждането на осигурителната система. Първоначално тя обхваща само държавните служители и работниците в държавните предприятия, а от 1918 г. и работещите в частните предприятия.

До войните за национално обединение, размерът на пенсиите е давал възможност за едно добро съществуване на пенсионерите, предвид малкия им брой и нарастващия демографски потенциал на страната. След двете национални катастрофи, завършили с подписания Ньойски договор, започва продължителен процес на обезценяване на пенсиите по обективни причини, който е прекъснат за кратко през 30-те години на 20 век и е възобновен отново по време на Втората световна война.

С приемането на Закона за общественото осигуряване от 1924 г. и на Закона за пенсиите за изслужено време от 1932 г. е оформена фондовата система за социалното осигуряване в България.

Следващият етап е изграждането на държавното обществено осигуряване, започнало със създаването на Института за обществено осигуряване през 1941 г., който се грижи за изграждането и доброто функциониране на обществените осигуровки в страната. Десет години по късно - през 1951 г. е ликвидирана системата на фондовото осигуряване и тя е заменена от изцяло държавна - с бюджетно финансиране на социалното осигуряване.

Действащото до Деветосептемврийския преврат и малко след него пенсионно законодателство определя точни и ясни критерии за отпускане на пенсии, като от първостепенна важност са размерът и продължителността на внесените осигурителни вноски. Участието в даден пенсионен фонд се доказва със специални марки в осигурителната книжка и с т.нар. Сведения за пенсиониране, издадени от съответния работодател.

През 1948 г. е приет нов Закон за общественото осигуряване, заменил действалия от 1924 г. такъв, който подменя фундаменталния принцип, че правото на пенсия се поражда от участието с осигурителни вноски в съответния фонд, а не от положения труд. Осигуровките на работниците и служителите по силата на новия закон се поемат изцяло от държавните предприятия и учреждения. Налице е в областта на осигурителните отношения и право през този период изцяло политическо законодателство - след 9 септември 1944 г. влиза в сила Закон за подпомагане на жертвите в борбата против фашизма и капитализма, който предвижда финансова помощ и безплатен ремонт на жилищата на "пострадалите". Постепенно кръгът на "пострадалите" правоимащи се разширява значително и обхваща и кръвните роднини на антифашистите до трета степен на родство, а също и тези по сватовство. Това е само началото на една цялостна законодателна поредица от мерки в подкрепа на тези лица, превръщайки пенсионната система на страната в част от широка мрежа от привилегии, които облагодетелстват една категория български граждани за сметка на основната част от българското общество, при това социално нуждаеща се.

През юни 1945 г. е приета от "народната власт" Наредба-закон за народните пенсии. Според този нормативен акт право на такава пенсия имат всички български поданици, които в периода от 9 юни 1923 г. до 9 септември 1944 г. са пострадали в борбата против фашизма и в резултат на това са станали инвалиди с най-малко 30% изгубена работоспособност. От право на пенсиониране по този закон могат да се възползват и тези, които са допринесли за борбата против фашизма като общественици, хора на науката, изкуството и литературата. Такива пенсии се отпускат и като наследствени на съпрузите, непълнолетните деца и родителите на загиналите антифашисти. През 1959 г. ЦК на БКП институционализира съществуването на института на Активните борци против фашизма и капитализма (АБПФК), по силата на което обстоятелство в зависимост от това в коя от четирите категории попадат тези лица, получават и съответния размер на пенсия по силата на специалното осигурително законодателство за тази категория физически лица. За да се отпусне пенсия на АБПФК от 1959 г. не е необходимо наличието на процент на инвалидност. Осигурителната и законодателна аргументация в случая е насочена към тежките условия на антифашистката борба, които са влошили здравето на кандидатите и това се е отразило на тяхната работоспособност. От съществена важност в случая е обаче обстоятелството, през годините кандидатът да не е изменил на комунистическите идеи, като за целта представи и съответен документ от ръководството на БКП, РМС, ОФ, а за техните ръководства - от Министерския съвет.

Преференциалното раздаване на пенсии след деветосептемврийския преврат на една социална група се осъществява паралелно с отнемането на осигурителните права на други български граждани, въпреки наличието на внасяни осигурителни вноски към субекти във фондовата система (които са одържавени). На 14 януари 1948 г. е обнародван Закон за лишаване от право на пенсия на лица, проявили фашистка дейност. Въз основа на него са спрени пенсиите на безследно изчезналите в периода от 9 септември 1944 г. до 30 март 1945 г. във връзка с преврата на 9 септември 1944 г., както и на осъдените от Народния съд, а също и на всички други физически лица, за които властта смята (т.е. по презумпция), че имат "фашистки прояви". В периода между 20 септември 1944 г. и 6 октомври 1944 г. убитите без съд и присъда и безследно изчезналите български граждани са около 20 000 души. Осъдени от Народния съд са 9155 души, но фактически броят на засегнатите от този специален и репресивен закон е реално много по-голям, особено предвид начина на правоприлагане и осъществяване на прасъдието в България през този исторически период. По силата този закон са отнети и наследствените пенсии, като не е признат за трудов стаж този положен от някои длъжностни лица преди 9 септември 1944 г. - кметове, помощник-кметове, полицаи и т.н.

Пенсионното законодателство в периода от 9 септември 1944 г. до приемането на Закона за пенсиите, влязъл в сила от 1 януари 1958 г. е с ясно изразен политически характер. Идеята за право на пенсия е, претворена и в законодателството, че тя е средство за овъзмездяване, а не резултат от дългогодишно осигуряване на лицето, при това реално осъществявано. Правото на пенсия е превърнато от отечественофронтовската и комунистическа власт управлявала страната в средство за раздаване на привилегии и за налагане на репресии на инакомислещите, което е в противоречие с основни правни принципи. На практика са лишени от средства за съществуване правоимащи, които реално са внасяли през годините осигурителни вноски за това, което е обезсмислило основните осигурителни принципи на общественото осигуряване.

Характерна черта на българската осигурителна и в частност пенсионносигурителна система в исторически контекст е, че тя е в много по-голяма степен обвързана с държавата, отколкото в развитите европейски страни в края на 19 и през 20 век. Одържавяването на социалното осигуряване в България по немски образец започва през 1941 г. със създаването на Института за обществено осигуряване, което е решителна стъпка за обхващането в осигурителната система на всички слоеве от активното население на страната от т.нар. свободни професии - земеделци, занаятчии и търговци, въпреки символичния размер на техните пенсии.

След Априлския пленум в България е приет Закона за пенсиите, влязъл в сила от 1 януари 1958 г., и останал в сила до влизането в сила от началото на 2000 г. на сега действащия Кодекс за социалното осигуряване.

OpaSna TikVa

• потребител
  • Мои са!
« Отговор #112 -: 22 Декември 2014, 12:18 »
оня селски тарикат - малкото на постна пица - се опита пак да ми хвърля пясък в очите с приказката "ми те ще отидат в сребърния фонд", та с запитаха "абе кво стана със сребърния фонд?".

“Средствата и операциите на Държавния фонд за гарантиране устойчивост на държавната пенсионна система се включват в централния бюджет като самостоятелно обособена част”, пише в чл. 43 на проекта. Зам.-министърът на финансите Владислав Горанов, който е основният инициатор на новия закон, не бе открит за коментар.
Бюджетни експерти коментираха пред “Труд”, че е възможно текстът да е първа стъпка към промени, целящи ползването на средствата от фонда с друго предназначение вместо за пенсии. Другото предположение е, че се прави опит да се отмени административната структура на фонда, който в момента е самостоятелно звено и се управлява от управителен съвет от 9 членове, начело с министъра на финансите. В проекта обаче никъде не се предвижда отменяне на текстове от специалния закон за сребърния фонд, където е разписано предназначението на средствата и управлението му.

OpaSna TikVa

• потребител
  • Мои са!
« Отговор #113 -: 22 Декември 2014, 12:22 »
Ако бяхме върнали парите на хора, те щяха да ги инвестират по-разумно и щяха да получат по-висока доходност от досега реализираното от фонда. Нещо повече, ако държавата беше изплащала дълг с тези пари, щеше да е икономисала значителен обем лихви. В крайна сметка защо държи едни пари на 1% депозит, а плаща по дълга си 6%? Но има и още по-силен аргумент за преосмисляне на фонда, а и на целия пенсионен модел. Държавата има дълг към пенсионерите, които никаква реформа досега не успя да съкрати. Ако има разбиране, че правителството трябва да експлицира дълга си към пенсионерите, Сребърния фонд може да е инструмент за неговото съкращаване. В противен случай, по-добре да бъде ликвидиран, а средствата от него да отидат за изплащане на външен дълг.

п.п. Всичко това с благородната цел да информирам електората относно пенсионирането му

OpaSna TikVa

• потребител
  • Мои са!
« Отговор #114 -: 22 Декември 2014, 13:53 »
Цитат
Що се отнася до идеята да може веднъж отишъл само към НОИ, работещият да се върне в частен пенсионен фонд, Марев коментира, че това е невъзможно.  „Това е все едно да направиш от омлет обратно яйце. Освен ако държавата не направи капиталови схеми”, заяви Николай Марев.

На мене ми хареса и онова за аквариума - от аквариум можеш да направиш рибена чорба, но обратно от рибена чорба да направиш аквариум е невъзможно.

Флора

• потребител
« Отговор #115 -: 08 Януари 2015, 15:13 »
Опс и тук.
чл. 4 б

Това как ще го прилагаме?
"(2) В случай че лицето не подаде заявление за осигуряване в универсален пенсионен фонд в срока по ал. 1, осигуряването е само във фонд "Пенсии" с увеличена осигурителна вноска с размера на осигурителната вноска за универсален пенсионен фонд."

Пак некви декларации, да преследваме лицата, промени в софтуери с поредно поле - имал, нямал избор .. Пфу Упф:(

bonou2

• потребител
« Отговор #116 -: 08 Януари 2015, 16:03 »
Пак некви декларации

май май - така ще да е

най-смешното е , че няма как да му ограничиш"свободния" избор на младежа, ако реши към декември да се възползва от него.
и тогава наистина не знам как ще се оправят мармал*йната с вноските Д1 и д6 и кво ли не

jasta13

• потребител
« Отговор #117 -: 08 Януари 2015, 16:44 »
Пак некви декларации

май май - така ще да е

най-смешното е , че няма как да му ограничиш"свободния" избор на младежа, ако реши към декември да се възползва от него.
и тогава наистина не знам как ще се оправят мармал*йната с вноските Д1 и д6 и кво ли не
Ама май поне както аз го разбирам каквото е отишло в НОй, ще си седи там, а изборът ще важи занапред (от 1- во число на следващия месец).

bonou2

• потребител
« Отговор #118 -: 08 Януари 2015, 16:58 »
м да
права си
то си е и такава идеята всъщност , да се налива в нои
колкото се чопне - все си е добре

небесна

• потребител
« Отговор #119 -: 08 Януари 2015, 18:22 »
е да де, ама верно как ще превеждаме конкретно осигуровките за такъв младеж/младежка - пак ли в отделната сметка за ДЗПО, а пък НАП да си проверяват има или няма фонд и да ги пращат към НОИ или съответния УФ, или ще е наша грижа това  - би било абсурдно да разделяме вноските персонално, егати