Автор Тема: протокол за самоначисляване на ДДС чл.117,ал.2  (Прочетена 2447 пъти)

ESIZA

• потребител
Здравейте колеги,
Ние сме рег.ТО. Получаваме фактура за настаняване на наши клиенти в БГ хотел от израелска фирма.
Съответно за нас възниква задължение да си самоначислим ДДС с протокол и да го отразим в девниците по ЗДДС. За начисленото ДДС нямаме право на ДК,  като за настаняването ще приложим режим "облагане на маржа-туристически услуги". По мое мнение, този протокол не може да се включи в протокола облагане на маржа на въпросната ТУ, тъй като самоначисленият данък (9%), го внасяме в бюджета, а не го плащаме на нашият доставчик. Моля за вашето мнение по следните въпроси: 1. Включва ли се получената от Израелски доставчик фактура в дневника за покупки, при положение, че в него се отразява протокола за самоначисл. на ДДС.
2.Резонно ли е като контрагент (съответно  доставчик и клиент) в дневниците да бъде посочена нашата фирма, след като доставчика ни не е от страна-членка на ЕС, и реквизитите по чл. 84 от ДОПК няма да са попълнени.

Ели

• Global Moderator
  • потребител
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
Re: протокол за самоначисляване на ДДС чл.117,ал.2
« Отговор #1 -: 02 Декември 2014, 20:40 »
Относно маржа - чл.139 т.2 от закона може и така да звучи, че "включително данъка по този закон" се отнася към горния текст - т.е само за данъка платен за стоки и услуги към други ДЗЛ, но ако изключим самоначисления данък от маржа, ще се наруши принципа на данъка и ще се обложи двойно услугата настаняване - веднъж с протокол по чл.117  и втори път с маржа. Считам, че този данък влиза в разликата за определяне на маржа.

По другите въпроси - чуждите фактури не е нужно да се отразяват в дневника. Отразява се протокола по чл.117. Протокола съдържа данните както на доставчика така и на получателя. В дневниците се отразяват данните на доставчика, а не Вашите.
от ППЗДДС :
Цитат
Полетата задължително се попълват с код "999999999999999" в случаите, когато контрагентът е чуждестранно лице (физическо или юридическо), което няма регистрация по Данъчно-осигурителния процесуален кодекс и ЗДДС или няма ДДС номер, с който лицето е регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка

ESIZA

• потребител
« Отговор #2 -: 04 Декември 2014, 15:37 »
Благодаря Ели!
Извън цитираният от теб текст  "включително данъка по този закон", това, което ме кара да се двоумя е продължението на  чл.139 т.2 - "сумата, която е платена или ще бъде платена за получените от туроператора  от други ДЗЛ доставки..."
Когато получавам ф-ра от друг ТО или хотел в България, самата ф-ра съдържа начислен данък, който аз плащам на доставчика,  съответно той го внася в бюджета. В случая самоначисленият данък влиза директно в бюджета, и понеже аз не го дължа към Доставчика, затова и не съм сигурна какво да направя.

Ели

• Global Moderator
  • потребител
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
« Отговор #3 -: 04 Декември 2014, 15:52 »
Именно това се опитвам за обясня в първия си постинг

Текста е написан така, че сякаш се отнася само за данъка платен на други ДЗЛ, но мисля, че има по-широко значение. Трябва да е по-широко.

ESIZA

• потребител
« Отговор #4 -: 04 Декември 2014, 16:45 »
Благодаря ти отново.Съжалявам, че не се включиха и други колеги. Вероятно някой има такйв случай.