Автор Тема: Месечен осигурителен доход ЕТ  (Прочетена 5898 пъти)

kiarra

• потребител
Месечен осигурителен доход ЕТ
« -: 19 Ноември 2014, 08:09 »
Здравейте.
Имам следния проблем  и ще се радвам на Вашите мнения :

Едноличен търговец през 2011 г. има счетоводна печалба 21 хил.лв. Приспадам загуби от минали години в размер на 21 хил.лв. и облагаемият доход става 0 лв. Осигурителният доход си е 21 хил.лв., дължимите осигуровки са внесени.

През 2013 г. съгласно чл. 8, ал.1 от ЗБДОО за 2013 г. правя месечни осигурителни вноски върху 420 лв. /, защото облагаемият доход за 2011 г. е 0 лв./. Годината завършва на малка печалба /под 5040 лв./ и окончателният осигурителен доход за 2013 г. си остава 5040 лв.

Миналата седмица опитах да заверя осигурителната книжка за 2013 г. И се оказва следното : НАП са подали към НОИ информация, че ОБЛАГАЕМИЯ доход за 2011 г. е 21 хил.лв. и за 2013 г. дължа месечни осигурителни вноски върху 550 лв. И тъй като за 2013 г. печалбата е под 12*550 лв., искат да довнеса осигурителни вноски върху разликата.

Същата ситуация се получава и за 2014 г. с база-облагаемия доход за 2012 г. Печалбата за 2012 г. е 15 хил.лв. Приспадам загуби 15 хил.лв. Облагаем доход за 2012 г. - 0,00 лв. Осигурителен доход - 15 хил.лв.
Отново НАП са подали информация, че ОБЛАГАЕМИЯ доход за 2012 е 15 хил.лв. и за 2014 г. ми търсят месечни осигурителни вноски върху 550 лв.

Подготвила съм писмо до НАП за изясняване на ситуацията, но нещо се размислих дали не пропускам нещо.

Благодаря за мненията Ви.

OpaSna TikVa

• потребител
  • Мои са!
Re: Месечен осигурителен доход ЕТ
« Отговор #1 -: 19 Ноември 2014, 09:37 »
Гадничко
На първо четене НАП са си прави - приспадането на загуба си е ДАНЪЧНО, а не ОСИГУРИТЕЛНО облекчение

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
« Отговор #2 -: 19 Ноември 2014, 10:43 »
абе аз бих жалила
да са мислили като са писали текста в ЗБДОО ;)

иначе Опасна е права - логиката на закона е тази

тониЛ

• потребител
  • Чушката люта, пак люта и ти си, Тонке ле, кат нея!
« Отговор #3 -: 19 Ноември 2014, 11:27 »
С Постановление № 224 на МС от 15.10.2009 г. е променен редът, по който се определя доходът, върху който се дължат осигурителни вноски при формиране на окончателния размер на осигурителния доход на едноличните търговци. Съгласно новата редакция на тази разпоредба при определяне на окончателния размер на осигурителния доход за едноличните търговци се взима предвид облагаемият доход по чл. 26, ал. 1 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица, без да се намалява с размера на задължителните и доброволните осигурителни вноски, размерът на пренесената данъчна загуба по реда на Закона за корпоративното подоходно облагане и премиите (вноските) по договори за застраховка “Живот” и застраховки “Живот”, ако са свързани с инвестиционен фонд. Разпоредбата влиза в сила от 1 януари 2010 г.
С направеното допълнение едноличните търговци, при определяне на окончателния размер на осигурителния си доход, няма да намаляват облагаемия си доход с пренесената данъчна загуба по реда на Закона за корпоративното подоходно облагане.

http://www.trudipravo.bg/index.php?option=com_content&view=article&id=668:2009-12-07-16-43-12&catid=14:tpbest

тониЛ

• потребител
  • Чушката люта, пак люта и ти си, Тонке ле, кат нея!
« Отговор #4 -: 19 Ноември 2014, 11:38 »
ето:

Наредба за елементите ........
чл. 3

(3) (Нова - ДВ, бр. 36 от 2001 г.) При определяне на окончателния размер на осигурителния доход на самоосигуряващите се лица се вземат предвид:

1. (изм. - ДВ, бр. 10 от 2003 г., бр. 21 от 2004 г., в сила от 1.01.2004 г., бр. 15 от 2007 г., доп., бр. 84 от 2009 г., в сила от 1.01.2010 г.) за едноличните търговци, упражняващи трудова дейност - облагаемият доход по чл. 26, ал. 1 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица, без да се намалява с размера на задължителните и доброволните осигурителни вноски, размерът на пренесената данъчна загуба по реда на Закона за корпоративното подоходно облагане и премии/вноски по договори за застраховки "Живот" и застраховки "Живот", ако са свързани с инвестиционен фонд;

kiarra

• потребител
« Отговор #5 -: 19 Ноември 2014, 15:03 »
Благодаря за мненията.
Проблемът при мен не е в окончателния размер на осигурителния доход за 2011 г. и 2012 г. За тези години съм си направила изравняване на осигуровките без да приспадам загубата, съответно върху 21 хил.лв. и 15 хил.лв.

Проблемът при мен е в базата, която служи за определяне на месечния осигурителен доход за 2013 г. и 2014 г.

В ЗБДОО пише, че базата за месечните осигурителни вноски за 2013 г. и 2014 г. е ОБЛАГАЕМИЯ доход за 2011 г. и 2012 г., който в моя случай е 0,00 лв. Съответно за 2013 и 2014 дължа месечни осигурителни вноски според мен върху 420 лв. А НАП подават информация, че дължа върху 550 лв., т.е. като ОБЛАГАЕМ доход за 2011 и 2012 те подават ОСИГУРИТЕЛНИЯ

kiarra

• потребител
« Отговор #6 -: 19 Ноември 2014, 15:07 »
Публикувах без да искам, но общо взето става ясно : НАП твърдят, че облагаемия доход за 2011 ми е 21 хил.лв.
Аз съм съгласна, че осигурителният ми доход е толкова, но не и облагаемия. Облагаемия ми е 0 лв. И от там, следвайки текста на чл.8 от ЗБДОО смятам, че дължа месечни осигурителни вноски за 2013 г. върху 420 лв.

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
« Отговор #7 -: 19 Ноември 2014, 15:19 »
ако ти се разправя и ти стиска жали до дупка
според мен, при добра аргументация има шанс Многоуважаемият да отсъди в твоя полза :))

а напастите да му мислят за следващия ЗБДОО :))

небесна

• потребител
« Отговор #8 -: 20 Ноември 2014, 09:38 »
според мен имаш право да спориш, ама по-скоро с НОИ, отколкото с НАП
НАП не са подали никакъв облагаем доход, те дават информацията по приложението за окончателния размер на осигурителния доход, откъдето пък ревизорите в НОИ, гледайки на екрана, са решили, че този осигурителен доход е облагаемият

само че не! облагаемият, така както е написан в чл.8 ЗДБОО -тоест никак не е конкретно пояснен, следва да се счита точно този, който е описан за ЕТ в чл.26 ЗДДФЛ, а именно данъчната печалба (включително приспадането на загубите), и може да се докаже единствено със самата данъчна декларация, която представяш при заверката

kiarra

• потребител
« Отговор #9 -: 21 Ноември 2014, 09:32 »
Здравейте.

Към момента пуснах писмено запитване към НАП и чакам отговор. Ще пиша тук, като го получа.

А информацията, която НАП са подали към НОИ, я видях на екран - пише си точно, че облагаемия доход за 2011 г. е 21 хил.лв. и дължа месечни осигурителни вноски за 2013 г. върху 550 лв. Инспекторите в НОИ, заверяващи осигурителни книжки, се оправдават с подадената от НАП информация. Самите те видяха, че в ГДД за 2011 облагаемия ми доход е 0,00 лв., но не можели нищо да направят, докато НАП не коригира подадената информация.

Благодаря за мненията и хубав ден.

Барми

• потребител
  • Животът е прекалено важен, за да говорим сериозно
« Отговор #10 -: 21 Ноември 2014, 22:21 »
С други думи ще кажа почти същото като небесна

Въведеният от ЗБДОО термин "облагаем доход" препраща най-общо към ЗДДФЛ. За ЕТ чл. 26 от ЗДДФЛ ни прехвърля към ЗКПО и по-точно към термина "данъчна печалба".

Цитат
Чл. 18. (1) (Изм. - ДВ, бр. 110 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) Данъчен финансов резултат е счетоводният финансов резултат, преобразуван по реда на този закон.
(2) Положителният данъчен финансов резултат е данъчна печалба.

От там отиваме на чл 22

Цитат
Определяне на данъчния финансов резултат
Чл. 22. (Изм. - ДВ, бр. 110 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) Данъчният финансов резултат се определя, като счетоводният финансов резултат се преобразува по ред и начин, определени в този закон, със:
1. данъчните постоянни разлики;
2. данъчните временни разлики;
3. (изм. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) други суми в случаите, предвидени в този закон

Явно е, че пренасянето на данъчни загуби по реда на глава 11 от ЗКПО не е "преобразуване" по реда на т. 1 и 2 от чл. 22
Но определено си е преобразуване по т. 3, още повече, че в самата ГДД по ЗДДФЛ (приложение 2, Справка 2 със заглавие Преобразуване на счетоводния финансов резултат си има ред за приспадане на данъчна загуба (шифър 2026)
Та изобщо не бих си играла да питам НАП, а направо бих жалила с горните аргументи. Само и аз не съм сигурна срещу какво да жаля в случая. Дефакто как се жали срещу информация, подадена от НАП на НОИ?

Или да се жали срещу отказа на НОИ да заверят книжката - след като го поискаме писмено, обаче, барабар с мотивите за отказа.

Барми

• потребител
« Отговор #11 -: 21 Ноември 2014, 23:44 »
Цитат
Проблемът при мен не е в окончателния размер на осигурителния доход за 2011 г. и 2012 г. За тези години съм си направила изравняване на осигуровките без да приспадам загубата, съответно върху 21 хил.лв. и 15 хил.лв.

Е май точно в това е проблемът.

Между другото в чл. 6, ал. 8 от КСО думите "окончателен размер" предхождат "на месечния осигурителен доход" Като се говори за годишен доход, нямаме окончателен размер.

Явно НАП и НОИ приравнява използаният в КСО и Наредбата за елементите... термин "Годишен осигурителен доход" с използвания в ЗДБОО термин "облагаемия им доход за ..... г. като самоосигуряващи се лица"

Явно този, пред когото евентуално ще се жали, трябва да приеме собствена дефиниция на термина "облагаем доход за ..... г. като самоосигуряващи се лица" и да реши съобразно тази дефиниция.

Ако решите да действате и получите мотивиран отказ за заверка на книжката, метни мотивите за отказа. Ако всъщност подходите по този начин де.

Барми

• потребител
« Отговор #12 -: 05 Декември 2014, 22:44 »
Гледам, пипнали са и тук малко. В чл. 8, ал. 2 изрично уточняват, че става дума за
Цитат
облагаемия им доход за 2013 г. от упражняване  на съответната трудова дейност като самоосигуряващи се лица:
Цитат

Което трябваше да са направили отдавна.
Колкото за приспадането, още трябва да се старят с формулировките.

tsvetinova

• потребител
« Отговор #13 -: 30 Януари 2017, 19:46 »
Здравейте,темата е стара,но да питам подадохте ли жалба и какво стана?При мен се получава сега такъв казус.Става дума за пенсионер,чието ЕТ е почти без дейност и има загуба за приспадане.Обаче съгласно чл.46 трябва да отпиша едно задължение по неплатена фактура от 2011г. и се получава доста печалба -около 25000 лв. Ще я намаля със  загуба от минали години и се получава около нулева  данъчна печалба.И сега според горенаписаното през 2017г.ще трябва да плаща някакви солени здравни вноски,въпреки че за цялата година има оборот около 4000лв.