Автор Тема: Самофактуриране, електронно КИ  (Прочетена 13549 пъти)

vves

• Гост
Самофактуриране, електронно КИ
« -: 25 Септември 2014, 16:45 »
Водя счетоводство на транспортна фирма. Наш клиент са ЛКВ Валтер, Австрия. Изпратиха ми Декларация искане за да извършват самофактуриране на извършената от нас транспортна услуга.До тук добре . Притесняваме само това, че искат от нас съгласие за преминаване към електронни кредитни известия, които ще издават те. Не съм запозната с ДДС-законодателството на Австрия,.Ако може някой да ми обясни защо искат съгласие за издаване на кредитно известие а не фактура и как това кредитно известие ще бъде отразено в дневника на продажбите

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
Re: Самофактуриране, електронно КИ
« Отговор #1 -: 25 Септември 2014, 17:52 »
каква дума са използвали за "кредитно известие"?

vves

• Гост
« Отговор #2 -: 26 Септември 2014, 09:09 »
Използвали са " електронно кредитно известие" изписано на български език. Извинявайте, бихте ли ми обяснили какво е значението на използваната дума за кредитно известие защото освен kredit note в кореспонденцията се с ЛКВ Валтер не съм срещала друга дума.
Благодаря

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
« Отговор #3 -: 26 Септември 2014, 09:22 »
Gutschrift доскоро масово се използваше за КИ, с промените в директивата вече се използва при самофактуриране и е възможно от там да идват някои неразбории

най-добре питайте LKW Walter какво са имали предвид

vves1

• Гост
« Отговор #4 -: 02 Октомври 2014, 14:20 »
Днес получих въпросните кредитни известия от ЛКВ Валтер- 2 броя. Документа е Self-billin т.е. самостоятелно фактуриране. И понеже нямам опит в тази сфера да попитам.Съгласихме се ЛКВ Валтер да си самофактурират извършената от нас транспортна услуга. Документите, които вече ни издадоха са "Self-billing", но това което ме притесни е номерацията , тя не е последователна , има прескачане на номера. В разговор, служител на ЛКВ Валтер ми поясни, че няма как да спазват последователна номерация, защото фактурират за много свои доставчици. Имали са подобни запитвания и от други колеги счетоводители и в разговора са се уточнили, че ЛВК Валтер ще пуска техните " Self- billing", а счетоводителите от Б-я ще продължават да си пускат нашите фактури  с необходимата последователна номерация, които обаче няма да изпращат на Валтер.
Може ли някой да ми разясни как на практика се процедира при самофактурирането.
Благодаря

небесна

• потребител
« Отговор #5 -: 02 Октомври 2014, 15:35 »
нямам практически опит със самофактурирането, но са ми попадали указания от НАП по този повод - в смисъла, че при самофактуриране от страна на доставчик от друга държава и място на изпълнение на услугата в нея, доставките се документират по нормативния ред на съответната чужда държава

какъв е проблемът да въвеждате техните self-billing документи в Дневника за продажби, да си отчитате по тях приход и да декларирате и Vies, та трябва да издавате дублиращи български фактури?

Деяна

• Гост
« Отговор #6 -: 02 Октомври 2014, 17:10 »
Аз също съм изправена на нокти с това електронно кредитно известие на LKW, притеснява ме начина на въвеждане в дневника, притеснява ме сконтото, което досега регулирах с кредитни от моя страна.
За себе си си мисля, че е по-добре да издавам фактури без да ги прщам  в Австрия. Пишете, ако намерите становище от НАП

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
« Отговор #7 -: 02 Октомври 2014, 17:17 »
За себе си си мисля, че е по-добре да издавам фактури без да ги прщам  в Австрия.

не мисля, че е добра идея
документите по самофактурирането са редовни данъчни документи и ако издадете такива още веднъж ще се третира като двойно фактуриране

ако LKW Walter не желаят да издават КИ за сконтото мисля, че не би трябвало да е проблем вие да си издадете
аз лично бих пуснала официално запитване към НАП с копие от споразумението

Ели

• Global Moderator
  • потребител
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
« Отговор #8 -: 02 Октомври 2014, 17:17 »
ако имате съгласие те да фактурират от Ваше име услугите Ви и на техните фактури има текст "самофактуриране", не следва да издавате фактури по нашия ЗДДС. Отразете си в дневника и ВИЕС издадените от тях фактури както са издадени.

Законът  и правилникът ни имат някои несъвършенства в тази насока, но то какво ли ни е наред в законите. По смисъла на нашия закон техните документи не са данъчни документи, но въпреки това трябва да се отразят за да се запази смисъла вложен в Директивата. Самофактурирането е въведено за да улесни документирането, а не да го затруднява...

небесна

• потребител
« Отговор #9 -: 02 Октомври 2014, 18:17 »
чисто логично аз лично не схващам какво улеснява това самофактуриране, една такава несигурност ме дразни - откъде накъде клиентът ми ще си самофактурира моята услуга, и как ще съм сигурна дали ще е в срок и за точната сума? но не съм и имала такава практика, така че не знам дали в действителност не е по-улеснено...

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
« Отговор #10 -: 02 Октомври 2014, 18:29 »
зависи от доставката и начина на работа
посредническите услуги (примерно) бих ги мухнала на самофактуриране, вместо да се менкат справки за оборота всеки път, ама "моите" не са стигнали още до тоя етап на развитие :))

Ели

• Global Moderator
  • потребител
« Отговор #11 -: 02 Октомври 2014, 19:46 »
Небесна, в момента имам клиенти, които чакат едни дълги разпечатки от клиентите си, където има подбробна разбивка колко струва всеки курс / според пълни, празни км и тонаж/. Едва след това издават фактурата преписвайки сумарните данни от разпечатката.  При тези случаи е по-лесно получателят да самофактурира, но у нас практиката още не е установена.

При LKW обикновено сумите се знаят предварително, но те пък имат доста изисквания за фактурите - да бъдат изписани кодовете и самите локации, номерата на заявките ... Една грешка там и парите ще си ги чакаш с месеци. Е, пощенските разходи и забавяне ще си останат заради ЧМР-тата ... едва ли са променили нещо в тази посока /не работя с тях от 1-2 години /

небесна

• потребител
« Отговор #12 -: 02 Октомври 2014, 19:53 »
ясно, така ми изглежда по-смислено :)

vves

• Гост
« Отговор #13 -: 03 Октомври 2014, 10:07 »
Здравейте, благодаря за всички коментари. Съгласна съм, че самофактурирането , особено при ЛКВ Валтер е удобство. Лично аз не виждам никакъв проблем да включвам техните Self-billing в дневника за продажби, дори мисля че това е правилно. Притеснението ми е от номерацията на документите, които получавам- не е последователна за моята фирма т.е.между моите документи има пускани и на други фирми.
За сконтото, защо пускате КИ, това е чист финансов разход според мен.

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
« Отговор #14 -: 03 Октомври 2014, 13:02 »
тук сме пописали за сконтото
http://gost.bg/index.php/topic,3281.msg31840.html#msg31840

vves1

• Гост
« Отговор #15 -: 03 Октомври 2014, 14:31 »
Това по въпроса за сконтото. А мнение по въпроса за номерацията на документите, които вече издават ЛКВ Валтер при самофактуриране?

Ели

• Global Moderator
  • потребител
« Отговор #16 -: 03 Октомври 2014, 16:33 »
фактурите се издават по чуждото законодателство
не можем да знаем какво е то, затова както са ги издали, така ги подавате

синя фея

• Гост
« Отговор #17 -: 09 Октомври 2014, 15:39 »
Вие е трябвало да им дадете номерация от Вашата фирма - например от 1000000000 до 1000010000 и те с тези номера ще се самофактурират.

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
« Отговор #18 -: 10 Октомври 2014, 03:13 »
Вие е трябвало да им дадете номерация от Вашата фирма - например от 1000000000 до 1000010000 и те с тези номера ще се самофактурират.

това по австрийското законодателство?!

MOMO2

• Гост
« Отговор #19 -: 13 Октомври 2014, 18:08 »
В крайна сметка включваме self billing в дневника на продажбите за месеца, през който е получен, така ли?