Автор Тема: нещо за електронните подписи  (Прочетена 3988 пъти)

Ели

• Global Moderator
  • потребител
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
нещо за електронните подписи
« -: 12 Август 2014, 11:02 »
От няколко дни всички банки имат някакви странни предупреждения за защита, а някои банки вече взеха мерки за допълнителна защита при банкиране с КЕП. Оказа се, че имало силна хакерска атака срещу доставчиците на КЕП. Явно това е новата мода след кредитните карти

ОББ въведе и СМС кодове заедно с КЕП, но пък ако някой може да хакне КЕП-а, колко ли ще го затрудни да копне потока към телефоните .....
Остава ни да стискаме палци някой хакер да ни няма зъб и да подаде нещо си от наше име ... в НАП :)))

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
Re: нещо за електронните подписи
« Отговор #1 -: 12 Август 2014, 11:09 »
баси, а аз плюех по Райфайзен - излезе ми съобщение още преди месец
а хакването на телефони си е популярен спорт отдавна

небесна

• потребител
« Отговор #2 -: 13 Август 2014, 19:34 »
откъде е инфото за атаката?

иначе и на мен днес ми изскочиха предупреждения - в Булбанк от 22 август, ама само за физически лица с КЕП - допълнителни смс-и по усмотрение на тяхната система, и в Алианц - от 1 декември - за задължителен токен при използване на техния софтуерен сертификат (ако си с КЕП няма промяна)

Ели

• Global Moderator
  • потребител
« Отговор #3 -: 14 Август 2014, 08:10 »
инфото е от банката
бях силно възмутена да налагат промяната от днес за вчера без предупреждение
някои ДДС-та още не мога да преведа - чака се подпис от титуляра /управителя/, а един е в чужбина, друг няма време ...

jasta13

• потребител
« Отговор #4 -: 14 Август 2014, 10:39 »
откъде е инфото за атаката?

иначе и на мен днес ми изскочиха предупреждения - в Булбанк от 22 август, ама само за физически лица с КЕП - допълнителни смс-и по усмотрение на тяхната система, и в Алианц - от 1 декември - за задължителен токен при използване на техния софтуерен сертификат (ако си с КЕП няма промяна)
Не е само за физически лица в Булбанк, за всички е. Пък не можело телефон да им изпратиш по имейл, дори и електронно подписан, на място с печат, държели си на хартийката.

тониЛ

• потребител
  • Чушката люта, пак люта и ти си, Тонке ле, кат нея!
« Отговор #5 -: 15 Август 2014, 15:00 »
От една седмица се пържа с това банкиране.
Първо звъня на шефа да го предупредя, че ако е удобно,  щото мисля да пускам платежно,  да е на линия и да ми прати есемеса,  дето ще го получи от банката.
Е сега ми дойде пак фактура за плащане и направо се чудя дали да не я отложа за понеделник. Щото заради нея ще трябва за трети път да му звъня. А усетих, че при второто ми банкиране нещо апелът ми да ми изпрати смс  бе посрещнат нервно.
Ще трябва да се взима моб. телефон, ясно е.

небесна

• потребител
« Отговор #6 -: 15 Август 2014, 15:41 »
верно е много досадно това със смс-ите, и аз като ТониЛ имам клиент дето е със сертификат и получава смс парола, после чакам да ми я прати, пък понякога забравя, а тя има валидност 10-15 минути, и айде отначало....

сега явно ще се пържим на същия огън и с КЕП-овете :/

Флора

• потребител
« Отговор #7 -: 12 Януари 2018, 13:03 »
Има ли вече някой упълномощен и с подновен КЕП по Регламент (ЕС) № 910/2014, респ. с нов сериен номер.
Това изпращане на всички упълномощители до НАП, в НОИ за болничните айде можем и ние, не знам в банките как е...
Онзи месец бях в НАП, и сега пак.
Какво им пречи само по ЕГН и име на КЕП-а да упълномощават.

Ели

• Global Moderator
  • потребител
« Отговор #8 -: 12 Януари 2018, 16:00 »
от няколко дни имам новия подпис, а утре изтича стария.
Все още събирам пълномощни с новите изисквания, че старите бяха твърде общи, а сега изброявам всичко
От понеделник ще обикалям НАП.

Болничен обаче подадох с новия подпис без да нося никъде нищо. Явно си взима булстата от стария подпис.
Банките - уви - и там се ходи.

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
« Отговор #9 -: 14 Януари 2018, 23:05 »
какви са тия нови изисквания за пълномощните? питам за НАП, евентуално за НОИ, в банките не съм с подписа
моля, светнете ме, че моя подпис изтича през февруари, да се готвя от сега

Ели

• Global Moderator
  • потребител
« Отговор #10 -: 15 Януари 2018, 12:46 »
Последната година от НАП ми изискват конкретно изброяване на услугите, за които ме упълномощават.
Изрично трябва да пише, че мога да регистрирам по ДДС, че ще имам достъп до данъчно осигурителна сметка ... и всякакви услуги, за които е предвидено в закон, че трябва  изрично упълномощаване.

Старите ми пълномощни бяха общи  /за всичко пред всички/, но вече не можело така.
Сега чатат ред по ред и дори се заяждат, че за управителите трябвало отделно пълномощно като ФЛ, защото в това били в качеството си на Управители на Х ЕООД. Е, след скандалното ми поведение, заверяват заявлението и на ФЛ, ама нерви да имаш.

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
« Отговор #11 -: 15 Януари 2018, 16:13 »
за данъчно-осигурителна информация имам изрично написана
ямам за регистрация по ДДС, ама моите са регнати
мерси Елче :))

Флора

• потребител
« Отговор #12 -: 16 Януари 2018, 09:41 »
Случайно някой да е имал два подписа (на ФЛ) - на различни доставчици на удостоверителни услуги - НАП дали ще позволи заявления за упълномощаване на двата подписа ...?

Ели

• Global Moderator
  • потребител
« Отговор #13 -: 16 Януари 2018, 10:43 »
мисля, че няма да има проблем

Все пак при изтичане на един подпис, правим нов и подаваме заявленията с него, докато все още имаме достъп със стария. Системата не я касае колко пъти и защо.

Флора

• потребител
« Отговор #14 -: 16 Януари 2018, 14:59 »
Мерси, Ели! Ще си създам ново заявление с втория КЕП преди да е изтекъл другия.
Още повече, че НАП работят със Серийния номер, заради който се налага упълномощаването отново.
В банката пък просто си избираш един КЕП. Ако заредиш нов - припокрива стария.

Няма вариант НАП да приеме подновен подпис с нов сериен номер, нали - някой да е пробвал:)

Ели

• Global Moderator
  • потребител
« Отговор #15 -: 17 Януари 2018, 16:35 »
Днес обиколих доста офиси на НАП в София и резултатът е следния:

Ако КЕП е издаден на фирма, а не на ФЛ, в пълномощното трябва да има текст - Упълномощава лицето  Х Х Х  в качеството му на титуляр/управител на фирма У  с булстат .......

Първо изгърмях с това в Младост. В Изток и Център не направиха проблем. Във Витоша пиша текст, че подавам като упълномощено лице дъра-бъра и нося нак.отговорност по чл ... от ЗАНН ....
/Толкова писане на ръка не помня от кога не ми се е случвало! Установих, че вече не го мога! :D /

В Подуяне всичко щеше да е наред, но на последната фирма с променено име се намеси адвоката и мнението му се покрива с това от Младост за професионалните подписи.

Колкото и да се обяснявам, че фирмата упълномощава мен, а не фирмата ми и подписа е на лицето издаден чрез фирмата, номера не мина. Завереното нотариално пълномощно, че мога да подавам всякакви документи в НАП, не е достатъчно за да приемат и заявлението за документ. Лично управителят да ходи или ново пълномощно или нов КЕП.   

Чака се средно по 30 минути навсякъде - няма значение колко са на опашката. В Център бяха 11, но минах по-бързо отколкото в Младост с 5 чакащи.

Флора

• потребител
« Отговор #16 -: 18 Януари 2018, 09:46 »
Ели, благодаря за споделеното!
И аз днес  с това се занимавам - пускам нови заявления :( Поне банките ми казаха, че няма да се ходи в офис, но докато не пробвам и не стане онлайн, не вярвам.
Принципите на новата директива са, че водещо в КЕП е физическото лице, към него се асоциира фирма, друго физ.лице.
ПИБ така промени - регистрираш се като физ.лице с КЕП и към теб се прикачат колкото искаш фирми, физ.лица.
Аз нямам много управители. Отиваме заедно да потвърдят.
В края на работния ден ги изправяме на нокти - в 17:15, когато са на стартовата линия :-) Но пък няма никой.

tsvetinova

• потребител
« Отговор #17 -: 01 Април 2018, 13:33 »
Ели,ако ти е възможно да постнеш тук какво точно искат в новото пълномощно като текст.Ще бъда много благодарна.Моят подпис от Би-тръст изтича и явно ще трябва да се тича по офисите.

Ели

• Global Moderator
  • потребител
« Отговор #18 -: 03 Април 2018, 12:31 »
ето едно примерно пълномощно

в редовете с правата трябва да се посочи това, което е нужно на фирмата

tsvetinova

• потребител
« Отговор #19 -: 12 Април 2018, 13:52 »