Автор Тема: Новият начин на погасяване на данъци в НАП  (Прочетена 10615 пъти)

Ели

• Global Moderator
  • потребител
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
отварям нова тема, защото старата се отнасяше за друго и набъбна с много други неща

та ето ги новите правила за погасяване на данъци и осигуровки
Текстът е от циркулационно писмо на НАП в ел.пощите

Цитат
Важно е да се отбележи, че за всяка от четирите сметки е приложим принципът за погасяване на най-ранното по падеж задължение. Последното правило важи за всеки отделен вид задължение (данък, осигурителна вноска и т. н.) Това означава че ако има непогасени задължения за ДДС за три данъчни периода например и бъде наредена сума, покриваща размера само на една от трите вноски, то тя ще погаси най-старото (с най-ранен падеж) задължение. Аналогично е положението, когато има непогасени различни данъчни задължения, като например задължения за корпоративен данък, данък върху доходите и ДДС. В тази хипотеза плащанията  също погасяват дълга, възникнал най-рано.

Друга съществена промяна, въведена с измененията на ДОПК е премахването на досегашния принцип  при подадена декларация и наредено плащане преди изтичането на крайния срок за това, сумата по плащането да се визуализира като надвнесена до настъпването на падежа и да се обвързва със задължението едва при настъпването на крайния срок за плащане.  След промените, всяко наредено плащане, срещу което има задължение, се обвързва автоматично без да се изчаква изтичането на крайния срок за плащане.  За всеки отделен вид задължение (данък, осигурителна вноска и т. н.) се запазва  въведеното от края на 2013 г. облекчение на погасяване на публичните задължения, събирани от НАП, а именно първо се погасяват всички главници, а едва след това лихви.

коя точно промяна в ДОПК наложи това ? Това си е прецакване от където и да го погледнеш. Някой закон ти дава право да погасиш задължението си до 14-ти или до 25-ти ..., но само защото си подал декларацията по-рано вече ти става дължимо ?
аре бе

HashFlare

bonou2

• потребител
  • I Still Haven't Found What I'm Looking For
но само защото си подал декларацията по-рано вече ти става дължимо

малко по диагонал и без ДОПК - а не е ли таква идеята на декларирането ?
да си вмениш задължение
срокът за погасяването му е друга работа де

пп
След промените, всяко наредено плащане, срещу което има задължение, се обвързва автоматично без да се изчаква изтичането на крайния срок за плащане.

ами по лесно е - дума да няма
малко не разбирам защо да е прецакване

Ели

• Global Moderator
  • потребител
не мисля, че идеята на декларирането е точно тази
просто спазваме срока в съответния закон 

но явно не разбирам нормите в ДОПК
кой точно текст казва това ?

защото вчера в 10.30ч съм декларирала Д6, но още чакам обработка
а пък на 7.03 съм заявила, че искам прехвърляне на сумите от единната сметка по определен начин, но още чакам /от сутринта звъня по телефона и само ме прехвърлят .... никакъв отговор/

на тото ли ще играем с НАП ? кога, кое точно ще обработи ?

пп. а прецакването всеки ще го усети някога
днес съм аз с подаването на ГДД и прихващането на сумите от  данъка на ТД, чийто падеж е 25-ти, а данъка по ГДД ще се плати на 30-ти. 

bonou2

• потребител
аз казах , че малко без ДОПК го карам
а за разбирането съвсем отпадам
нямах проблем с единната преди , сега с четирите сметки-също
най-вероятно поради ограничения обем от дейност, която имаме
пп
а такива междинни проверки в системата им- само ме разтисат и съм ги зарязала почти
правя сейфове по дати - от време на време
само повод за размисъл и засечки /евентуално/

Ели

• Global Moderator
  • потребител
а аз вече получих страхов синдром да не подам някоя декларация по-рано
явно вече ще подавам в последния момент - нещо, което мразя

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
Елче, малко по-надолу трябваше да прочетеш :))

Цитат
2. Какво означава на практика промяната на неизчакване на падежа?

Най-напред тази промяна дава право на лицата да погасяват задълженията си преди изтичане на крайния срок, което от своя страна дава право на избор (в рамките на определен период от време) кое задължения да бъде погасено. Този избор ще се осъществи чрез подаване на съответната декларация.

Иначе казано, правото на избор кое задължение погасяваме, което право имаме по ДОПК, го упражняваме с поредността на деклариране на задълженията - демек тайминг на декларации :))

Ако искаш да погасиш ДДФЛ с падеж 25-ти преди ДДС с падеж 14-ти, пускаш първо Д6, плащаш и после пускаш ДДС-то.

Поне аз така го разбирам. А доколко механизмът е лесен за управление въобще не коментирам, мисля да е ясно :))

Ели

• Global Moderator
  • потребител
Абби, за чл.169 ал.4 ли говорим ? щото ако е това, на мен ми звучи съвсем по друг начин на фона на ал.5

тайминг на декларации казваш 
и кой тайминг ? на подаване или на обработване ?

ясно е, че ще е на обработване, но това е нещо, което не зависи от мен и ме побърква !

Ели

• Global Moderator
  • потребител
ха ! току що обработиха Д6  с дата 19.03  и познай - данъка за ТД с падеж 25.03 остана в задълженията
въпросният  платен данък го прихванаха  с ГДД от 20.03

това ли е ? така ли казва ДОПК ?

Флора

• потребител
Хм,

явно при промяната след единната сметка,
са премахнали следене на полето Падеж, ама що?
А откъде се появи Полето Падеж и неговото спазване при единната сметка?

bonou2

• потребител
падежът съм го приемала за 'паметка' за мен

ясно е, че ще е на обработване, но това е нещо, което не зависи от мен и ме побърква !

май моята позиция е погрешна
приемам , че задължението си е задължение и то трябва да бъде погасено
подадената ГДД на 01.03 е с предимство пред подадената Д6 - времево
но все си мисля, че след 25.03 - ще ти се погаси ДДФЛ то с падеж 25.03
пп
предполагам и те са луднали
не че ги жаля де ;)

Ели

• Global Moderator
  • потребител
Re: Новият начин на погасяване на данъци в НАП
« Отговор #10 -: 20 Март 2014, 15:06 »
аз пък си мисля, че ще си пернат лихвите и хич няма да гледат какво прави системата им
яд ме е, че се случи на фирма, която има заключени надвнесени пари в единната сметка и като за капак ще дължи лихви, които за мен са недължими

но пък толкова пари потроших за телефони днес, че явно ще прижевея  стъпкването на принципа  и плащането на лихви 

небесна

• потребител
« Отговор #11 -: 20 Март 2014, 17:40 »
Ели е пострадала, факт, и ако не й прехвърлят парите до 25-ти, наистина ще й ударят лихви

единственият начин да промениш нещата, е яко тъп, но работи - подаваш коригираща ГДД с нулев данък, и моментално ще ти променят погашенията - ще ти закрият ДОД-а, и като го видиш това, подай наново коригираща с първоначалните данни

и наистина внимавайте кое кога плащате, аз моите съм ги предупредила преди сигнал от мен, че задължението е налично в НАП да не плащат

а това с промяната в погасяването го проиграх без да искам с ДДС-то - подадох, платих, погасиха го, след 2 дни ми дадоха забравена фактура с ДДС кредит, подадох коригираща декларация с по-малко ДДС за внасяне и след час като погледнах погашенията се бяха променили и с надвнесеното ми закриха пропорционално годишен корпоративен, алтернативни данъци и дод-а

Ели

• Global Moderator
  • потребител
« Отговор #12 -: 20 Март 2014, 17:57 »
не, няма да подавам коригираща ...
и без друга тая я попълвах 2 часа

ако ми пернат лихви, най-много да пусна писмо за недължимо начислени лихви
ако ще и 20 стотинки да са
и да си проверяват колкото си искат

явно това е целта на системата  - да събират лихви от нищото

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
« Отговор #13 -: 20 Март 2014, 20:53 »
абе не знам каква е целта, ама тая с гимнастика вече окончателно ще лудна, единната сметка си беше къде-къде по-добре

и аз като небесна го установих на собствен гръб - Д1 и Д6 подавам на 1-3 число като платим заплатите, щото да не ги мисля
после подадох да прехвърлят надвнесеното с идеята да покрие ДДС, щото сумата се очакваше да е 5-6 лв. на внасяне и да не се хабя за глупости

обаче изенадааа - надвнесеното покри частично данъка по Д6 и като подадох после ДДС-то си ми висна за 14-ти :((

не го искам аз тоя "избор" и това си е!

.:Тъп та дрънка

• Гост
« Отговор #14 -: 20 Март 2014, 21:11 »
Много народ да се чете лобисти с дебели джобове, се вдигна как така ще превежда ново задължение, а държавата вместо него ще си прибира старото. ПО добре било на старото да се трупали лихви и държавата да го види на куково лято, а той да си е чист, понеже сега си внася. И да се върнело старото. Покрай тях явно е скочил и банковият картел, ама както винаги тихо и е изохкал, че каква е тази работа да прибират само по една такса, искат поне по четири. Така де всеки нормален получава един път доход за едно свършено нещо, логично е да си задължен на тях да им платиш по пет пъти за нещо несвършено.

И така в типично държавническо мислене се роди този хобрид между старото омотано и сложно нещо и новото ясно и просто, което естествено стана още по-оматано от старото и съвсем по-неясно от новото.

jasta13

• потребител
« Отговор #15 -: 20 Март 2014, 21:48 »
Изводът е значи, че дори и да се подават декл. накуп, трябва да се плаща около датите на падежите на задълженията, а ако има нещо надвнесено, да се внимава, кога, за какво се подават декларации. Явно, нова промяна в навиците, лошото е че, тъй-както промените в ДОПК, бяха приети за закърпване на възникналата дупка, стихийно и с дори комични моненти в спазването на законовата процедура, тези текстове ще бъдат променени, в бъдеще, а с тях и новите навици.

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
« Отговор #16 -: 20 Март 2014, 21:53 »
Джас, лошото е, както и Ели горе пише, че в един момент не зависи от теб за да си правиш навици.
Тая година и на мен супата ми приема ГДД по 5 дни и аз се чудя що аджеба ми нема данъка в справката, с каруца ли я караха тая декларация не знам.

Та за навиците де, ти си подаваш съобразно разчета, ама супата като не ти регне декларацията една седмица и ти отидоха чисто новите, премислени и разчетени навици на кино.

Ели

• Global Moderator
  • потребител
« Отговор #17 -: 20 Март 2014, 22:17 »
Ами аз умишлено преместих темата в раздел "право" за да си поговорим малко за закона

Кой текст според вас налага погасяването по този начин без да се съобразява срока за погасяване в другите закони ? Чета го тоя чл.169 вече за 20-ти път и не го разбирам. Явно пропускам заповедта на МФ. Има една заповед, но тя е за §4   ...

Ели

• Global Moderator
  • потребител

Флора

• потребител
« Отговор #19 -: 20 Март 2014, 22:36 »
Ели, днес се зачетох в "Промени в плащането на данъчните и осигурителни задължения " http://nap.bg/page?id=341

Важно е да се отбележи, че за всяка от четирите сметки е приложим принципът за погасяване на най-ранното по падеж задължение. Последното правило важи за всеки отделен вид задължение (данък, осигурителна вноска и т. н.) Това означава че ако има непогасени задължения за ДДС за три данъчни периода например и бъде наредена сума, покриваща размера само на една от трите вноски, то тя ще погаси най-старото (с най-ранен падеж) задължение. Аналогично е положението, когато има непогасени различни данъчни задължения, като например задължения за корпоративен данък, данък върху доходите и ДДС. В тази хипотеза плащанията  също погасяват дълга, възникнал най-рано.

Не разбирам при теб защо се е получило така ...:
"току що обработиха Д6  с дата 19.03  и познай - данъка за ТД с падеж 25.03 остана в задълженията
въпросният  платен данък го прихванаха  с ГДД от 20.03 "

" дълга, възникнал най-рано." - това от къде се разбира - от датата на деклариране ли ...