Автор Тема: Подпис ГФО  (Прочетена 1163 пъти)

Alisa

  • потребител
Подпис ГФО
« -: 15 Март 2014, 07:43 »
Да питам:
съгласно закона :"Съставител на финансов отчет може да бъде лице, което отговаря на посочените изисквания за задължителна минимална степен на завършено образование и съответстващ към него професионален стаж, както следва:...." - задължително ли трябва да е трудов стаж ? Може ли да е СОЛ и така да си навърти годините?


Ели

  • Global Moderator
  • потребител
  • *****
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
Re: Подпис ГФО
« Отговор #1 -: 15 Март 2014, 11:50 »
може и да не е трудов

регулярният отговор на НАП в този случай е :

Цитат
В понятието „стаж в областта на счетоводството” се включват извършваните дейности /изпълняваните функции/ пряко свързани с организацията, методологията и осъществявана на счетоводството на предприятията. Съответния стаж следва да бъде доказан с трудов и/или осигурителен документ, както и със съставените годишни финансови отчети на предприятието

Alisa

  • потребител
Re: Подпис ГФО
« Отговор #2 -: 15 Март 2014, 13:04 »
Много благодаря Ели.

Флора

  • потребител
Re: Подпис ГФО
« Отговор #3 -: 17 Януари 2017, 12:35 »
За подписване на ГФО за 2016 г. вече може да приложим промененият ЗС от 01.01.2016, нали така

Чл. 17. (1) Междинните, годишните и консолидираните отчети на предприятията се съставят от физически лица, които са в трудово, служебно или облигационно правоотношение с предприятието, или от счетоводни предприятия.
(2) Алинея 1 може да не се прилага за годишните финансови отчети на едноличните търговци, които прилагат способа на едностранното счетоводно записване по реда на чл. 3, ал. 4, и за микропредприятията по чл. 19, ал. 2, които не са осъществявали дейност през отчетния период. В тези случаи финансовите отчети се съставят от собствениците или съдружниците на тези предприятия.

И собственик/ съдружник си пише името и подписва.

Abby

  • потребител
  • Don't drink and fly ;)
Re: Подпис ГФО
« Отговор #4 -: 17 Януари 2017, 15:01 »
да, така