Автор Тема: Максимален осигурителен доход  (Прочетена 4233 пъти)

Иво

• Гост
Максимален осигурителен доход
« -: 27 Януари 2014, 19:08 »
Служител работи по трудов договор с брутна заплата 2200.00лв. и получава  социални за храна по 100.00лв месечно, върху които са удържани осигуровки за пенсия и здравни . Същото лице започва дейност в собствена фирма, като управител на заплата 1000.00лв. Какъв е осигурителния доход , който трябва да декларира пред втората фирма с оглед на това да не се внесат осигуровки над 2400.00лв?

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
Re: Максимален осигурителен доход
« Отговор #1 -: 27 Януари 2014, 19:22 »
разликата между 2400 лв. и осигурителния доход по ТД всеки месец

Иво

• Гост
« Отговор #2 -: 27 Януари 2014, 20:53 »
Да това е ясно, но колко е по трудовия договор? 2200.00лв или 2300.00лв или някакаъв междинен вариант, защото върху 100 -те лева няма осигуровки за всички фондове.

Флора

• потребител
« Отговор #3 -: 21 Септември 2016, 18:04 »
Вмъквам се тук.

Имам едно лице - при мен ограничих осиг.доход до 1500 лв. за август, защото има 1100 лв, до 10 август в предишната фирма. В декларация 1 програмата ми е написала за нето - 2600 лв.....
ОК ли е така?

bonou2

• потребител
  • I Still Haven't Found What I'm Looking For
« Отговор #4 -: 29 Септември 2016, 09:28 »
мисля - да
Чл. 32. (1) За работещите по трудови и по служебни правоотношения и приравнените към тях правоотношения месечното нетно възнаграждение се определя, като изплатеното или начисленото месечно възнаграждение се намали с определените със закон задължителни осигурителни вноски за сметка на лицата и с данъците по Закона за данъците върху доходите на физическите лица и не може да бъде повече от максималния месечен осигурителен доход, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година, освен в случаите по чл. 6, ал. 15 КСО.

небесна

• потребител
« Отговор #5 -: 29 Септември 2016, 16:11 »
хм, май по-скоро би трябвало да видиш колко е нетното възнаграждение от онези 1100 осигурителен доход/възнаграждение в първата фирма, а при теб за нетно да пишеш 2600 минус нетното от първата фирма

Флора

• потребител
« Отговор #6 -: 30 Септември 2016, 08:56 »
небесна, хмъх ... да, имам фиша на лицето ... то и обезщ.за неползван отпуск има там :)
Ама що трябва да е толкова сложно ... Хич не ми харесват такива неща.
Ето например - на 1-ви да платиш на всички, ама не можеш, щото имаш едно такова лице, дето трябва да си изчака ТРЗ-то на предишния работодател.
Е, има как да платиш - най-много аванс нещо за това лице, но после корекции и т.н. :(

bonou2

• потребител
« Отговор #7 -: 30 Септември 2016, 10:50 »
аз малко търгнах по тънката лайсна, та:
ако има болничен в следващ месец - кое нетно биха гледали в нои, за да определят обезщетението?
говоря си на глас :)

но - да, би трябвало да го правят служебно това в НОИ. някак си не е нормално, да се обременява работодателя с таква дейност :(
дали пък случайно не го правят?

Флора

• потребител
« Отговор #8 -: 30 Септември 2016, 14:10 »
"но - да, би трябвало да го правят служебно това в НОИ. някак си не е нормално, да се обременява работодателя с таква дейност :("

И аз така мисля.
Както и си мисля, че в софтуера им контрол да не изплащат за 21 работни дни повече от МАКС.осиг.доход. Абе, да се оПраят :)

Флора

• потребител
« Отговор #9 -: 05 Октомври 2016, 10:14 »
Пак аз ;)
Сега друго - за текущия месец лицето има осигурителен доход и осигуровки върху социални разходи от предишен работодател. Странното е, че трябва да са ваучери за храна ...
Нали не се взема предвид размера на социалните разходи при ограничаване до МАКС осиг.доход?
НОИ са указали само за МИН.осиг.доход, но трябва да е така и за МАКС, тъй като сумата не участва при изчисл.на обезщетения и подобни, само за пенсия, такъв и е размерът на осигуровките - орязан:)
"Сумите от социалните разходи не се включват при образуването на минималните осигурителни доходи по икономически дейности и квалификационни групи професии."

Флора

• потребител
« Отговор #10 -: 05 Октомври 2016, 17:59 »
Да се допълня - или за Фонд Пенсии ограничавам до 2600-1357 лв
но за болнични; тзпб до 2600 -1300
От друга страна те нали се дължат върху сумата, върху която се дължат вноски за Пенсии....

Флора

• потребител
« Отговор #11 -: 11 Октомври 2016, 16:58 »
Последно по моя случай - решението е трудоемко и едва ли често се прилага.
Би трябвало да се подаде инфо на предишния Работодател, за да не внася осигуровки върху социалните разходи.
Та, НОИ пИчели едни осигуровки, после ограничава осиг.доход до Максималния.
Бюджета губи малко ДОД.

bonou2

• потребител
« Отговор #12 -: 12 Октомври 2016, 10:42 »
Последно по моя случай - решението е трудоемко и едва ли често се прилага.

защото ноЙ го мързи и най му е лесно да се върши нещо от работодателите. не само нои.
а то си е трудоемко и безумие.

Флора

• потребител
« Отговор #13 -: 14 Октомври 2016, 11:14 »
НОИ нямат вина в случая.
Драмата е в методиката на определяне и ограничаване на осигурителния доход помесечно.

bonou2

• потребител
« Отговор #14 -: 14 Октомври 2016, 13:47 »
методиката- на кого е?
и защо въобще е такава.
каквото и да кажа- безумие е това.

Флора

• потребител
« Отговор #15 -: 31 Юли 2017, 12:26 »
Здравейте,
този МАКС осигурителен доход ме преследва навсякъде :(
За миналата година имам начисление за компенсируеми отпуски заедно с осигуровки.
И сега пада едно цепене при начисляване на заплати.
Сумата за отпуската - Дт 423/ Кт 421
Осигуровки върху сумата
Дт 461анал. провиз.отпуски/ Кт 461

Обаче изниква въпросът.

Лицето е осигурено на макс. И кои суми да с осиг. - за отраб.дни или за отпуск?
Мисля по-редно е върху отраб.дни да се изчисляват осигуровките, но така ще виснат едни осигуровки от 31.12.2016 г. за компенсируемите. А и в този случай пак трябва наблюдение дали доходът за отраб.дни стига до макс, или трябва да се допълни и с платен отпуск.

Пак да изръмжа - големи бози с този макс осиг.доход.
Някой с практика и мнение по това?

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
« Отговор #16 -: 31 Юли 2017, 17:33 »
нищо не разбрах
п.п. имам предвид, че не разбрах въпроса

Флора

• потребител
« Отговор #17 -: 31 Юли 2017, 19:58 »
То и аз трудно се разбирам :)

Пиша цифри:
Лице е с бруто възнаграждение 4000 лв.
Има 1 ден пл.отпуск за 2016 г., за който е начислена сума за компенс. отпуски, вкл.осигуровки към 31.12.2016.
И сега - в 2017 г. - за отраб.дни има осиг.доход 2600. Ако начисля текущ разход за осиг.върху него, ще ми зависне сума в сметката за осиг. за компенс.отпуски.
В крайна сметка прилагам схемата - осиг. за сметка на начисл.вече за компенс.отпуски. Останалите - текущ разход.

Флора

• потребител
« Отговор #18 -: 03 Август 2017, 18:58 »
Не съм ви казвала - но искам да забранят ограничаването на осиг.доход. Когато лице работи на 100 места.
Ей сега на, смятам си заплата. Лице е на три места.  Взело си болничен за трите места (предния път не беше си взело три болнични листа, въпреки, че предупредих, та се занимава допълнително, вкл. и колегите).
Ама аз знам само редовния осиг.доход на другите две места, не го знам колко е като е в болничен.
Кажете сега как да огранича до 2600? :(((

Флора

• потребител
« Отговор #19 -: 30 Октомври 2017, 13:12 »
Пак съм аз. И пак с този макс осиг.доход.
Случаят - лице е на ТД - отглеждане на дете до 8 г - неплатен отпуск.
Внася се здравна вноска.
Лицето ще получи със закъснение - за м. 08 хонорар, при който ще бъде осигурено върху 2600.
Ще стане надосигуряване за здраве, ама здраве да е ...