Автор Тема: Оборот за регистрация по ЗДДС  (Прочетена 1614 пъти)

taraa

• потребител
  • Бъдете себе си, всички други вече са заети О.Уайлд
Оборот за регистрация по ЗДДС
« -: 15 Декември 2013, 09:28 »
Фактическа обстановка - дружество, нерегистрирано по ЗДДС, придобива автомобил м.10.2013г. Същият е заведен като ДМА, тъй като ще се използва  в дейността на лицето (агенция за недвижими имоти), но м.12.2013г. автомобилът е продаден.
Съгласно чл.96, (3)  В облагаемия оборот не се включват доставките по ал. 2, т. 2 и 3, когато не са свързани с основната дейност на лицето, доставките на дълготрайни материални или нематериални активи, използвани в дейността на лицето, както и доставките за които данъкът е изискуем от получателя по чл. 82, ал. 2 и 3 и не би трябвало да участва в оборота по чл.96, ал.1,
но ме смущава "използвани в дейността на лицето". Прочетох становище №04-19-1012/17.12.2007 г. относно: изключване на доставките на дълготрайни материали и нематериални активи, използвани за дейността на лицето при определяне на облагаемия оборот във връзка със задължителната регистрация по чл.96, ал.1, от ЗДДС и там определението за "използване на активи за дейността на лицето" ми се струва някак доста ....
Според мен в случая не би трябвало в облагаемия оборот да се включва тази доставка, тъй като е инцидентна и считам, че активът участва непосредствено в икономическата дейност, както и че е налице свързаност между използването на актива и извършваните от лицето доставки. Греша ли?

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
Re: Оборот за регистрация по ЗДДС
« Отговор #1 -: 15 Декември 2013, 11:59 »
от обяснението изглежда като да попадаш, ама после при проверка ти ще се обясняваш и доказваш с "всички съотносими доказателства" :))
могат да попишат пътни листа, ако не са писали

taraa

• потребител
  • Бъдете себе си, всички други вече са заети О.Уайлд
« Отговор #2 -: 15 Декември 2013, 15:56 »
именно това ме притеснява и мен :( а по отношение на пътните листа пописали са някой и друг

небесна

• потребител
« Отговор #3 -: 16 Декември 2013, 09:34 »
ми аз февруари регистрирах фирма (доброволна регистрация), която имаше бая над 50К, но от продажба на недвижим имот - хем сделката можеше да се третира и като освободена, но доста писане падна да обясняваме, че не се включва в облагаемия оборот точно като доставка на собствено ДМА - доказвахме, че е имало партиди за ток и тн (демек използвал се е за дейността, то наистина беше така - собствен офис), протоколи за завеждане на ДМА и тн - така че наистина търсят доказателства