Автор Тема: Самоначисляване на ДДС за услуга от ЕС  (Прочетена 4938 пъти)

Ива

  • потребител
Здравейте, имам следния проблем. Българска фирма, регистрирана по ДДС на 20.11.2013 е получила фактура от английска фирма, също регистрирана по ДДС за обучение, което е осъществено в България. Фактурата обаче на английската фирма е с дата 10.11.2013, като те не са начислили ДДС. Аз тръгнах да самоначислявам ДДС с протокол, но видях разминаването в регистрацията по ДДС на българската фирма и датата на фактурата. И дотам. Някакъв съвет, моля?


Ели

  • Global Moderator
  • потребител
  • *****
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
Re: Самоначисляване на ДДС за услуга от ЕС
« Отговор #1 -: 13 Декември 2013, 07:35 »
при проверка ще ви регистрират по чл.97а със задна дата
и глоба, че не сте го направили 7 дни преди да получите доставката ... , ако не мине давност ...

Ива

  • потребител
Re: Самоначисляване на ДДС за услуга от ЕС
« Отговор #2 -: 13 Декември 2013, 11:24 »
Биха ни регистрирали по чл.97, независимо, че ние сме регистрирани по чл.100, ал.1, правилно ли разбирам?
А сега бих ли могла да самоначисля ДДС, въпреки разминаването в датите на нашата регистрация и издадената английска ф-ра?

небесна

  • потребител
Re: Самоначисляване на ДДС за услуга от ЕС
« Отговор #3 -: 13 Декември 2013, 11:43 »
кофти ситуация
дори и да си го самоначислиш сега, за да "коригираш" пропуска за регистрация по 97а, не би трябвало да ползваш данъчен кредит (както би било при съответната 97а регистрация)

Ива

  • потребител
Re: Самоначисляване на ДДС за услуга от ЕС
« Отговор #4 -: 13 Декември 2013, 12:08 »
Както се досещате тази фактура ми дойде като "гръм от ясно небе". Никой не ме е уведомил, че се провежда такова обучение, аз регистрирам фирмата по ДДС по избор. Не мога със задна дата да направя регистрация по чл.97а. И затова мисля да самоначисля ДДС с протокол.
А по въпроса за данъчния кредит. Ако бях направил регистрация по ДДС по чл.97а - нямам право на данъчен кредит. Ако обаче 10 дена по-късно направя регистрация по чл.100, ал.1 тогава нали мога вече да ползвам данъчен кредит? Или си тълкувам закона както на мен ми изнася. Благодаря на всички, които се включват с отговори.

Abby

  • потребител
  • Don't drink and fly ;)
Re: Самоначисляване на ДДС за услуга от ЕС
« Отговор #5 -: 13 Декември 2013, 12:14 »
Ако обаче 10 дена по-късно направя регистрация по чл.100, ал.1 тогава нали мога вече да ползвам данъчен кредит?

да, но за доставките след датата на регистрацията
за тези преди това само по описа на наличните активи, което в случая с услугата не те урежда

Ива

  • потребител
Re: Самоначисляване на ДДС за услуга от ЕС
« Отговор #6 -: 13 Декември 2013, 12:37 »
Да, да, само за фактурите след регистрацията по избор.
Още веднъж благодаря на всички, които се включиха.

Флора

  • потребител
Re: Самоначисляване на ДДС за услуга от ЕС
« Отговор #7 -: 14 Март 2014, 11:47 »
Момичета,
за получена услуга - такса за ползване на бази данни в интернет - от фирма от страна членка,
основание за начисляване на ддс с протокол по 117 е чл. 82, ал. 2 т. 3?

Цитат
(2) (Изм. - ДВ, бр. 108 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) Когато доставчикът е данъчно задължено лице, което не е установено на територията на страната и доставката е с място на изпълнение на територията на страната и е облагаема, данъкът е изискуем от получателя по доставката при:
3. доставка на услуги - когато получателят е данъчно задължено лице по чл. 3, ал. 1, 5 и 6.

Ели

  • Global Moderator
  • потребител
  • *****
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
Re: Самоначисляване на ДДС за услуга от ЕС
« Отговор #8 -: 14 Март 2014, 11:51 »
да

Флора

  • потребител
Re: Самоначисляване на ДДС за услуга от ЕС
« Отговор #9 -: 14 Март 2014, 11:58 »
Благодаря Ели!

И не попада в разните точки за окончателен данък по ЗКПО?:)

Ели

  • Global Moderator
  • потребител
  • *****
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
Re: Самоначисляване на ДДС за услуга от ЕС
« Отговор #10 -: 14 Март 2014, 12:24 »
мисля че не
не, че ми е ясно какво е такса за ползване на база данни, но най-вероятно не попада в авторските и не е техническа услуга

Флора

  • потребител
Re: Самоначисляване на ДДС за услуга от ЕС
« Отговор #11 -: 14 Март 2014, 12:27 »
И аз така смятам. Ползване на информация по определени критерии...

Abby

  • потребител
  • Don't drink and fly ;)
Re: Самоначисляване на ДДС за услуга от ЕС
« Отговор #12 -: 14 Март 2014, 15:35 »
най-вероятно не попада в авторските

хм... тук леко се зачудих, ама трябва да се порови :(