Автор Тема: Тристранни операции  (Прочетена 1345 пъти)

nickob

• Гост
Тристранни операции
« -: 27 Ноември 2013, 15:20 »
Фирма регистрирана в България купува стоки от Италия, които транспортира до склад на спедидорската фирма в Гърция (Солун) и прави частична продажба на продадените стоки на трета фирма (получател) в Гърция (Атина). В следващия месец прави още две продажби от доставените стоки на трета и четвърта фирма в Гърция.
Всички тези доставки следва ли да се считат като една тристранна операция?
Дали има някаква особеност при документирането?
Могат ли да се очакват някакви проблеми от страна на българските данъчни власти?

Ели

• Global Moderator
  • потребител
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
Re: Тристранни операции
« Отговор #1 -: 29 Ноември 2013, 07:44 »
няма как 3-4 доставки да минат като една тристранна

дайте малко инфо за продажбите
кога установявате контакта с клиентите - когато стоката е в Гърция или в Италия ?
има голяма вероятност проджбите да се счетат от територията на Гърция

nickob

• Гост
« Отговор #2 -: 29 Ноември 2013, 14:08 »
И в момента сделките с тези стоки се осъществяват, но от гръцка фирма. С цел оптимизиране на данъците се търси вариант доставката да минава през българска фирма, която да продава на съществуващите клиенти. Да считам ли, че ако имам предварително поръчките от клиентите (напр. две поръчки от два клиента) и въз основа на тях се направи една обща доставка от Италия, тогава няма да има проблем с тристранната операция?
Мен лично също ме притеснява да не би да се смята, че българската фирма има място на стопанска дейност в Гърция и да трябва да се регистрира данъчно там. Но за сега собственика на гръцката фирма твърди, че не се налагага за корпоративно облагане да се прави регистрация в Гърция

Ели

• Global Moderator
  • потребител
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
« Отговор #3 -: 02 Декември 2013, 12:19 »
да, добре би било да имате предварително поръчките
обърнете внимание и на чл.9 ал.2 от ППЗДДС, особено на т.4