Автор Тема: касова отчетност  (Прочетена 4057 пъти)

kali

• потребител
касова отчетност
« -: 22 Ноември 2013, 13:55 »
какво ще кажете за поредната глупост...

HashFlare

тониЛ

• потребител
  • Чушката люта, пак люта и ти си, Тонке ле, кат нея!
Re: касова отчетност
« Отговор #1 -: 22 Ноември 2013, 17:10 »
Защо глупост? Нали този специален режим ще е по желание, а не по задължение.

kali

• потребител
« Отговор #2 -: 24 Ноември 2013, 23:07 »
ами ако никой няма да го ползва защо ще го създават?
струва ми се че е в полза на малките фирми, но ако те се регистрират по него, кой ще иска да работи с тях?!

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
« Отговор #3 -: 25 Ноември 2013, 08:47 »
не точно, най-малките обикновено не дават на кредит и за тях е безсмислено

по-скоро средните и нагоре, особено тези с обществените поръчки, дето си чакат плащанията от държавата с месеци, понякога и с години

kali

• потребител
« Отговор #4 -: 25 Ноември 2013, 10:15 »
нали има ограниение за оборот до около 980000 лв облагаем оборот....
осен това кога парламента ще приеме нещо, което ще е в ущърб на държавата :)

небесна

• потребител
« Отговор #5 -: 25 Ноември 2013, 16:38 »
не знам дали и каква полза ще има глобално от този режим, но въвеждането на допълнителна отчетност с протоколи за всяка такава фактура за продажба ми идва свръх - точно двоен документооборот - веднъж издаване на фактура, после фактурата в Дневник продажби, после проследяване на плащането - дай боже еднократно, но може и да е частично, после издаване и връчване на клиента на Протокол за плащането, и после Протокола  - в Дневник Продажби....... евала

дотук от всичките си фирми виждам само 1-2 да се регнат - тия, които получават отложени плащания, за другите ще е невъзможно или безсмислено - заради плащания в брой, сделки със свързани лица или към нерегнати.... обаче! и там ще трябва да дебна да ни пращат Протокол към фактури, издадени от наши доставчици, които са се регнали, така че пак проклетите протоколи са на дневен ред

а при регнатите по режима фирми, ще трябва да се правят и Протоколи към фактури за покупка, издадени от нерегнати лица - така че там пък работата става четворна

също така, при регнатите по режима ще трябва текущо да следим дали не превишават и оборот от 500000 евро за 12 месеца назад.... и да се готвим за проверка от НАП във връзка с прекратяване на регистрацията

gera_r

• потребител
  • Животът не е фабрика за мечти.
« Отговор #6 -: 26 Ноември 2013, 12:32 »
Не, че има значение, но за мене също е тотално излишна глупост. Хем ти дават право да избираш, хем те ограничават, ако не отговаряш на определни критерии. А после връткането на бумаги и плюнченето на моливи затруднява допълнително хавата, ако изобщо си се "класирал" за тази отчетност. Да не говорим, че пък и специален пасаван ти трябва, за да ти е сложно...
Силно се надявам да не ми се налага да се "отчитам" по този начин!

небесна

• потребител
« Отговор #7 -: 26 Ноември 2013, 12:52 »
не знам, добре трябва да си премислят фирмите, преди да се метнат
веднъж като се хванеш на хорото, няма мърдане в следващите 12 месеца
после пък ако си прекратиш регистрацията, пак 12 месеца нямаш право наново да искаш регистрация по КО

единственият начин текущо да се откачиш е да нахвърлиш оборот 500 К евро за 12 месеца, или да ти влезе в сила акт

също така, силно подозирам, че нерегнатите фирми по-скоро няма да им отърва да купуват от регнати и да се занимават да си издирват протоколите, които трябва да получат, което от самосебе си ще ограничи прилагането на иначе полезна идея.... [то щеше да е по-полезна преди няколко години, когато обществените поръчки бяха в разгара си и маса фирми изпофалираха докато си чакат плащанията]

тониЛ

• потребител
  • Чушката люта, пак люта и ти си, Тонке ле, кат нея!
« Отговор #8 -: 26 Ноември 2013, 15:47 »
Всъщност цялата работа малко ми напомня онази ДДС-сметка.
Сега независимо, че не съм регистрирана ще имам право на ДК за месеца в който  платя по банков път на регистриран доставчик, издал ми  ф-ра "Касова отчетност".

Демек ще следим първо тях да плащаме, пък другите кога има паре.

kali

• потребител
« Отговор #9 -: 27 Ноември 2013, 08:34 »
мога ли нещо да уточня: значи ако аз съм нерегистрирана по КО фирма и купувам от регистрирана тогава фактурата от доставчика не я включвам в ДПокупки /но си я осчетоводявам/ докато не платя. Когато платя трябва да получа протокол от доставчика и него да вкарам в ДП.
От друга страна когато издавам фактура за мен няма значение клиентът ми регистриран по КО ли е или не - плащам си ДДС-то като вкарам фактурата в дневник продажби без начние от плащането.
Правилно ли съм разбрала?

Ели

• Global Moderator
  • потребител
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
« Отговор #10 -: 27 Ноември 2013, 09:09 »
принципно е така
само не съм убедена, че ще вкарваме протокола. Чл.71 изисква да имаме фактурата плюс документа за плащането

нека излезе правилника

небесна

• потребител
« Отговор #11 -: 27 Ноември 2013, 10:33 »
фактурите за покупки и продажби, на които е отбелязан режим КО ще се описват в дневниците в месеца на издаването им, като не участват в резултата за месеца
протоколите към такива фактури също ще се описват в дневниците (отделно от фактурите), и ДО и данък по тях ще участват в резултата - описано е в чл.151в и 151г

също в чл.71 си го има изискването за тоя протокол, отделно от документа за плащане

небесна

• потребител
« Отговор #12 -: 27 Ноември 2013, 10:42 »
изобщо технически е ясно какво ще се случва

- регистрирани по КО ще издават към фактурите за продажби протокол по 151в и го пращат на клиента си
- регистрирани по КО ще чакат да получат протокол по 151в от доставчиците, които са регнати по КО
- регистрирани по КО ще си издават сами протокол по 151г към фактурите за покупки, които имат от доставчици, които не са регнати по КО

- нерегистрирани по КО не издават протоколи
 - нерегистрирани по КО ще чакат да получат протокол по 151в от доставчиците си, които са регнати по КО

остават само детайли като образец на двата протокола и срока за издаването им спрямо датата на плащане