Автор Тема: допълнителни разходи  (Прочетена 1481 пъти)

kali

• потребител
допълнителни разходи
« -: 22 Ноември 2013, 11:53 »
Здрвейте.
случаят е слдния: БГ фирма, регистрирана по ДДС продава машина на клент от Германия, също регистрирана фирма, но с получател фирма от Китай. В този случай за българската фирма има износ, който доказва с митническа декларация. Машината е платена 100% авансово. Доставката е EXW.
За продажбата на машината българската фирма прави допълнителни разходи, които ще фактурира на немската фирма като услуга.
Въпросът ми е: тази фактура за допълнителните разходи трябва ли да влезе във VIES, или трява да се третира подобно на основната доставка?

HashFlare

Ели

• Global Moderator
  • потребител
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
Re: допълнителни разходи
« Отговор #1 -: 22 Ноември 2013, 12:03 »
ми зависи

ако третирате услугите отделно от предната доставка, ще е важно да се определи мястото на доставка на тези услуги и ако се налага - ВИЕС

ако издадете дебитно известие към фактурата, променяйки цената нагоре, тогава сумата ще отиде към стоката

kali

• потребител
« Отговор #2 -: 22 Ноември 2013, 13:27 »
По-скоро първия случай. Благодаря Ели.

И нещо друго да попитам - може да е смешно, но фактурите за услуга с място на изп. извън страната издадени към фирми от ЕС и от трети страни трябва да влязат в една и съща колина /22/ в дневника за продажби, нали?

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
« Отговор #3 -: 23 Ноември 2013, 17:37 »
в к. 22 влизат само услугите по чл. 21 (2) към получатели регнати по ДДС някъде в ЕС
другите влизат в к. 23, ако попадат в чл. 69 (2)

kali

• потребител
« Отговор #4 -: 24 Ноември 2013, 23:03 »
Нещо се обърках: имам издадена фактура за услуга - модификации на дизайн към фирма от трета страна. В коя колона трябва да попадне фактурата за продажба?

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
« Отговор #5 -: 25 Ноември 2013, 08:07 »
к. 23

kali

• потребител
« Отговор #6 -: 25 Ноември 2013, 10:04 »
Благодаря за отговора, но не мога да си обесня какво общо има фактура за продажба с чл. 69. Това ме обърква.