Автор Тема: аванс, междинно и пак аванс  (Прочетена 1452 пъти)

nikolet_84

• потребител
аванс, междинно и пак аванс
« -: 14 Ноември 2013, 17:02 »
Колеги може ли - имам преведен аванс, но не целия който е договорен, а част от него. Сега част от стоката пристига и трябва да фактурирам доплащането. Обаче останалат част от аванса тепърва ще се превежда. Притеснява ме че дата на останалата част от аванса ще е с дати по-късни от междинните. Примерно междинните с ноември, а остатъка от аванса /когато го преведата/ декември. Моля за мнение, че малко ми е спешно.

HashFlare

Ели

• Global Moderator
  • потребител
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
Re: аванс, междинно и пак аванс
« Отговор #1 -: 14 Ноември 2013, 17:31 »
не става много ясно къде е проблема ?

Ако сте получили аванс /по-малко от договорения/, ще приспаднете това, което сте получили, а не договорили

ако съм разбрала правилно, следващите плащания могат да покрият  доставката, а остатъкът  ще е отново аванс

nikolet_84

• потребител
« Отговор #2 -: 14 Ноември 2013, 17:40 »
примерно - договорен аванс 50 хиляди. преведен е 40 хиляди. Сега идва стока за 20 хиляди, която трябва да фактурирам до 100 % да се плати / 20 х - 8х - това са 40 % аван/ за доплащане 12 х.  Фактура с днешна дата, защото вече са получили стоката. Останалата част от аванса ще се преведе сигурно декември 10 х. Притесняваме това, че датата на "втория" аванс, ще е с дати след окончателни фактури за доставената стока. Според мен няма проблем, но ми се иска да чуя и други мнения.

nikolet_84

• потребител
« Отговор #3 -: 14 Ноември 2013, 17:41 »
когато получим втората част от аванса, първия още няма да е изчерпан.

Ели

• Global Moderator
  • потребител
« Отговор #4 -: 14 Ноември 2013, 18:29 »
приспадането на аванса като % си го правете по договор
това, че другата страна не е изпълнила съвсем договора, не значи, че и вие трябва да го нарушавате

nikolet_84

• потребител
« Отговор #5 -: 14 Ноември 2013, 19:12 »
Ели, да приспадам по 50 % колкото е по договор? А за втората част на аванса и датите какво мислиш?

Ели

• Global Moderator
  • потребител
« Отговор #6 -: 14 Ноември 2013, 19:29 »
ако остатъка от договорения аванс се преведе след доставката, това няма да е аванс, а плащане по доставката