Автор Тема: актуване СМР и фактура  (Прочетена 3385 пъти)

nikolet_84

• потребител
актуване СМР и фактура
« -: 31 Октомври 2013, 09:04 »
Добро утро.
Имам следния случай - съгласно договор за СМР "актуване ежемесечно между 25 и 30 число на тещущия месец, фактуриране и заплащане между 1 и 7 число на на следващия месец". Петдневния срок за издаване на фактурата ще е спазен, но ме притеснява това че акта е в един данъчен период - 30,10,2013, а фактурата с начисления данък в следващия 01,11,2013. Това ще бъде около 6-7 месеца до приключване на договора. Има ли опасност да попадна под ударите на чл. 180, ал. 3.
Моля за мнение.

Ели

• Global Moderator
  • потребител
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
Re: актуване СМР и фактура
« Отговор #1 -: 31 Октомври 2013, 09:15 »
Съгласно чл. 86 от закона регистрирано лице, за което данъкът е станал изискуем, е длъжно да го начисли, като:
1. издаде данъчен документ, в който посочи данъка на отделен ред;
2. включи размера на данъка при определяне на резултата за съответния данъчен период в справка-декларацията по чл. 125 за този данъчен период;
3. посочи документа по т. 1 в дневника за продажбите за съответния данъчен период.
Данъкът е дължим от регистрираното лице за данъчния период, през който е издаден данъчният документ, а в случаите, когато не е издаден такъв документ или не е издаден в срока по този закон - за данъчния период, през който данъкът е станал изискуем.

Ако спазите 5 дневния срок  от данъчното събитие за издаване на фактурата няма от какво да се притеснявате.

nikolet_84

• потребител
« Отговор #2 -: 31 Октомври 2013, 11:43 »
благодаря.
имам някакъв спомен от преди години за указание /или практика / на данъчните, че ако ДС е на 30 число, то и ф-рата трябва да е на 30 число /не може да е в следващия месец/.
Другото което си мисля, че може и протокола за СМР да е с дата първо число, независимо че в договора е заложено от 25 до 30.

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
« Отговор #3 -: 31 Октомври 2013, 12:06 »
по-добре си го правете както е по договора, според мен
от данъчна гледна точка нямате проблем с датите

nikolet_84

• потребител
« Отговор #4 -: 31 Октомври 2013, 12:48 »
благодаря ви

тониЛ

• потребител
  • Чушката люта, пак люта и ти си, Тонке ле, кат нея!
« Отговор #5 -: 31 Октомври 2013, 16:35 »
Ели ти е дала отговор.
Само дето искам да вмъкна, че няма нищо страшно ако Протоколът за установяване на завършеното не е пък точно с дата 30, а на 1 на следващият месец или който и да е друг ден. То вярно сте се договорили проверката да се извърши в рамките на пет дни в края на всеки месец, но съгласи се, че понякога това физически може и да не може да се получи поради куп причини.

nikolet_84

• потребител
« Отговор #6 -: 04 Ноември 2013, 11:21 »
Тони Л благодаря.
Честно да кажа предпочитам протокола да е с дата 01 и фактурата със същата. И аз мисля че това е възможно. Само Абби малко ме стресна че е по-добре да спазвам договора. Но пред евент. възможност данъчните да се заяждат по чл. 180, ми се струва че по-малката беля е да наруша договора. ДДС-то е доста солена сума, а глобата също.