Автор Тема: преотстъпен данък  (Прочетена 2522 пъти)

gnd

• потребител
преотстъпен данък
« -: 16 Октомври 2013, 20:48 »
Здравейте, моля за помощ! Ако някой знае,  как се тълкува  т.5 на чл.189 б от ЗКПО, че  ДМА закупен с преотстъпен данък не трябва да замества съществуващ. Това означава ли примерно, че ако имам един култиватор и имам нужда от още един (същия като този който имам), немога да използвам преотстъпения данък за да го купя? Благодаря Ви.

Ели

• Global Moderator
  • потребител
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
Re: преотстъпен данък
« Отговор #1 -: 16 Октомври 2013, 22:28 »
не, не означава това

определението на заместваща инвестиция е дадено в Регламент 1857/2006

17.   „заместваща инвестиция“ означава инвестиция, с която съществуваща сграда или машина или части от нея само се заменя с нова, съвременна сграда или машина без увеличение на производствения капацитет с минимум 25 % или без фундаментална промяна на характера на производството или на използваната технология. За заместващи инвестиции не се считат нито събарянето на селскостопански сгради с възраст 30 години или повече и замяната им със съвременни сгради, нито основното обновяване на селскостопански сгради. Обновяването се счита за основно, когато разходите за него възлизат на минимум 50 % от стойността на новата сграда;

Ако този култиватор не замести стария, а се използва като втори, с което естествено се увеличава производствения капацитет, тогава няма да се счете за заместваща инвестиция

gnd

• потребител
« Отговор #2 -: 17 Октомври 2013, 07:54 »
Точно това исках да намеря, като тълкуване , защото имах спор с една колежка според която изобщо не може да се използва данъка за да купиш машина каквато вече имаш. Много благодаря Ели :)

mego

• потребител
« Отговор #3 -: 30 Март 2015, 10:55 »
не, не означава това

определението на заместваща инвестиция е дадено в Регламент 1857/2006

17.   „заместваща инвестиция“ означава инвестиция, с която съществуваща сграда или машина или части от нея само се заменя с нова, съвременна сграда или машина без увеличение на производствения капацитет с минимум 25 % или без фундаментална промяна на характера на производството или на използваната технология. За заместващи инвестиции не се считат нито събарянето на селскостопански сгради с възраст 30 години или повече и замяната им със съвременни сгради, нито основното обновяване на селскостопански сгради. Обновяването се счита за основно, когато разходите за него възлизат на минимум 50 % от стойността на новата сграда;

Ако този култиватор не замести стария, а се използва като втори, с което естествено се увеличава производствения капацитет, тогава няма да се счете за заместваща инвестиция

Здравейте имаме подобен казус със закупуване на актив, какъвто вече се използва в стопанството (абсолютно идентичен). Съществуващият обаче не се извежда от употреба, а ще се използа и в бъдеще.
Та въпросът ми е дали можете да намерите писма и/или съедбна практика в подкрепа на изказанато от Вас.