Автор Тема: МФ - Презентация и примери относно "Касова отчетност на ДДС"  (Прочетена 11737 пъти)

Ели

• Global Moderator
  • потребител
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)

HashFlare

gera_r

• потребител
  • Животът не е фабрика за мечти.
Честно казано, силно се надявам да не ми се налага да се "забавлявам" с такава отчетност.
Лично мнение.

Флора

• потребител
Мерси Ели, и аз разгледах презентацията.
И мисля да не я прилагам. По-лесно ще е банков кредит да вземеш, отколкото "държавен" като в случая ....

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
доколкото мернах проекта по диагонал, възможно е и да се наложи - ако някой от доставчиците ти я прилага
макар че май не изглежда толкова сложно при грамотно организирана отчетност

Флора

• потребител
Abby,
Ако сме със т.нар. Стандартна отчетност (като досега) и получим доставка/ респ. фактура от ДЗЛ Касова отчетност - ще имаме Право на приспадане на ДК след плащане по фактурата.

Ели

• Global Moderator
  • потребител
да де
с толкова много различни формати на фактури, кой знае къде ще го забият тоя текст ...
на някои фактури трудно  намирам Ин по ДДС ... какво остава за текста - Касова отчетност
не ми се мисли 

Флора

• потребител
Да се молим да няма желаещи шефове за тази гадория:)

небесна

• потребител
оо някои от моите много се зарадваха на тая отчетност :/ главно тия дето се чудеха откъде да извадят хиляди за ДДС, неполучено от общини по разни проекти, при другите ми - ефектът ще е за 2-3 месеца [стандартно отложено плащане] и след това ще се неутрализира, така че няма да се напъват
ще я прегледам и аз сега, но мернах, че ще има специален регистър и там сме щели да проверяваме дали контрагентът е регнат - търси текста по фактурата, айде после и в регистъра, и ей така - веселичко ще си счетоводстваме

някой схвана ли дали е въпрос на избор само за някои сделки да се прилага касова отчетност или за всички извършени е задължително, и съответно какво се има предвид  - само сделките под касова отчетност да са по банков път, или изобщо всички сделки? в смисъл ако има и продажби в брой по касов апарат, може ли фирмата да избере да се регне за касовата?

Флора

• потребител
Аз схванах, че при касовата отчетност по-късните плащания трябва да са по банка ...
Има някои изключения да не може да се прилага тази отчетност, които как ще се съобразяват...

* доставки между свързани лица;
* доставки с непрекъснато изпълнение с продължителност за период, по дълъг от една година, за които не е налице дължимост за плащане за период, по-дълъг от една година;
* доставки на стоки и услуги, при които възнаграждението не се извършва по банков път, включително чрез кредитен превод, директен дебит или наличен паричен превод, извършен чрез друг доставчик на платежна услуга по смисъла на Закона за платежните услуги и платежните системи, или чрез пощенски паричен превод, извършен чрез лицензиран пощенски оператор за извършване на пощенски парични преводи по смисъла на Закона за пощенските услуги.

небесна

• потребител
да, и красивият момент въпросният доставчик, регнат по режима, да се отрегне, и да ти анулира фактурата и да ти издава нова

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
Аз схванах, че при касовата отчетност по-късните плащания трябва да са по банка ...

точно това ми се наби и на мен на очи и ми се стори като дискриминайцийка, но го оставих за второто четене
как ще те задължат да плащаш само по банка? и ако все пак решиш да е в брой няма да има ДДС изобщо ли? тъпо ми се струва

иначе не ми изглежда толкова сложно - следят се само издадените и неплатени в месеца фактури и те се проверяват (от доставчик) за касова отчетност
на пръв поглед го виждам с "карантинна" подсметка(и) на 4531 (4532 за прилагащите) и едновременно със закриване на разчета се вади фактурата от "карантината" и отива в нормалната ДДС-сметка по предназначение

това от бегъл прочит на проекта, де, може и нещо да пропускам

небесна

• потребител
ако ми се наложи аз ще ползвам нещо модифицирано на сегашния "отложен данъчен кредит" - осчетоводяване на фактурата и отнасяне на ДДС-то по отложената сметка
при плащане - вариант 1 - вкарване в Дневник Покупки и прехвърляне на ДДС-то от отложената сметка към 4531
вариант 2 - същото като вариант 1, но в месеца, в който искам да ползвам кредита (че и сега на много места го отлагаме, за да не се излиза на възстановяване)

но си е двойна и тройна работа даже

за продажбите още не съм го измислила, че такова чудо като отлагане на изискуемост досега не е имало :D

Флора

• потребител
Abby, Предполагам защото с касовите бонове може да се лавира ... т.е. да отложиш показване на плащането. Знам ли:)

небесна, а пък ако се плаща фактурата на части ... ще е едно следене :(
да, и това при прекратяване на ползване на тази форма на отчетност.
Както и 12 месеца си длъжен да си стоиш по нея.

Няма ли да запишат в законопроекта и презентацията - допълнителна сума за счетито при прилагане на касова отчетност - с изискуемост - Веднага кеш;)

небесна

• потребител
опаааа... да, това с частичното плащане сега почва да ми светва какво дърво ще бъде - ще трябва да вкарваме в Дневниците по няколко пъти в различни месеци една и съща фактура с данъчна основа само размера на платеното ли?? ми ажурът например има защита срещу дублиране на фактури - веднъж осчетоводена и вкарана в дневник не те пуска да я вкараш повторно

Ели

• Global Moderator
  • потребител
аха
с тази Касова отчетност ще се наложат доста доработки на програмите
иначе ще е гърч

niki67

• потребител
Хм, на мен пък що ми се струва, че ако не се регистрираш по този специален режим, за теб няма никаква промяна...кво като доставчикът ми е по този режим? Аз ще имам право на дан.кредит независимо дали съм му платил, защото пък на мен ми е изискуем данъкът по всички издадени от мен фактури, независимо, че не са ми ги платили...демек промяна няма да има за тези, които не изберат новия режим.

Ели

• Global Moderator
  • потребител
а това как ти звучи

чл.68 (6) (Нова - ДВ, бр. 101 от 2013 г., в сила от 01.01.2014 г.) Правото на приспадане на данъчен кредит за получена доставка на стоки или услуги, за която е приложен специалният режим за касова отчетност на данък върху добавената стойност, възниква, когато подлежащият на приспадане данък стане изискуем.

niki67

• потребител
Да, обърках се нещо, сега видях и примерите. Да, ако доставчикът ти е по този режим, чак като му платиш ползваш ДК. Еми то аз как ще ги следя? Ние сме с шибана и ер пи система дето тъпите германци посмъртно няма да направят софтуера да следи. Освен това те никога няма и да го разберат. Не знам кво ще правим.

А ако платиш на такъв доставчик в брой, тогава режимът не се прилага, нали, и си ползваш ДК?

Ели

• Global Moderator
  • потребител
аре ся софтуера крив
ще ползвате някоя друга разчетна сметка и ще приключите разчета когато данъка стане изискуем

niki67

• потребител
Да бе, как ще стане това на практика, когато имаш стотици фактури? Как ще се следи?