Автор Тема: ПРОЕКТИ на нормативни актове  (Прочетена 31004 пъти)

Ели

• Global Moderator
  • потребител
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
ПРОЕКТИ на нормативни актове
« -: 21 Август 2013, 09:12 »
Проект на Закон за изменение и допълнение на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс

Мотиви към проекта на Закон за изменение и допълнение на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс

Цитат
В заключителните разпоредби на законопроекта се предлагат промени в Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).
Предложенията за изменение и допълнение в ЗДДС са във връзка с Директива 2013/43/ЕС на Съвета от 22 юли 2013 г. за изменение на Директива 2006/112/ЕО относно общата система на данъка върху добавената стойност по отношение на незадължително и временно прилагане на механизма за обратно начисляване във връзка с доставки на някои стоки и услуги, при които съществува риск от измами. С Директивата е предоставена възможност на държавите-членки да прилагат този механизъм до края на 2018 година.
Механизмът за обратно начисляване е изключение от общия ред за облагане с ДДС и представлява ефективен инструмент в борбата с данъчните измами и отклонението от данъчно облагане.

небесна

• потребител
Re: Re: ПРОЕКТИ на нормативни актове
« Отговор #1 -: 21 Август 2013, 09:32 »
сегашен текст
§ 45. С недължимо платени към 31 декември 2012 г. суми за публични задължения, установявани от Националната агенция за приходите, се погасяват задължения по реда на чл. 169, ал. 4 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, освен ако до влизането в сила на този закон е подадено искане по чл. 129, ал. 1 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс.

предложен текст
§ 3. Недължимо платени към ………. суми за публични задължения, установявани от Националната агенция за приходите, се погасяват по реда на чл. 169, ал. 4 и 5 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, освен ако до влизането в сила на този закон е подадено искане по чл. 129, ал. 1 от кодекса.

докога бе?? какви са тия малоумни юристи - как точно се погасяват недължимо платени суми? досега си мислех, че се погасяват задължения, а не надвнесени суми - то така и пише в чл.169, към който зове новият текст
---------
Цитат
Отлага се прилагането на реда за погасяване на публичните задължения по чл. 169, ал. 4 от ДОПК с една година на тези задължения, на които е изтекъл срокът за плащане преди 1 януари 2008 година.

това е положително, доколкото гледам, че няма особено движение по молби за заличаване на стари задължения

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
« Отговор #2 -: 22 Август 2013, 18:07 »
Цитат
“Ограничение на обхвата
чл. 163г. Разпоредбите на тази глава не се прилагат, когато за доставка на стоки или услуги по приложение № 2 са налице условията по чл. 7, чл.13, чл. 15, чл. 16, чл. 28 и чл.131 ”

най-сетне се усетиха, това отдавна трябваше да го оправят
в старата редакция излизаше, че ако внасяш стока по приложение 2 един път плащаш ДДС при вноса и втори път трябва да си го самоначислиш по глава 19а

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
« Отговор #3 -: 22 Август 2013, 18:40 »
малеее, аз сега се зачетох по-сериозно - абе много неграмотно написан тоя проект
аз си мислех че герберастите са най-големите юридически корифеи ама тия направо в джоб ги слагат

ей това би излязло от чл. 159 (4) от КСО ако се приеме текстът от проекта:

Цитат
Член 169, ал. 4 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс не се прилага за осигурителни вноски за допълнително задължително пенсионно осигуряване. При наличие на няколко задължения, които длъжникът не е в състояние да погаси едновременно до започване на принудителното им събиране, той може да заяви кое от тях погасява. Ако не е заявил това, погасяването се извършва по реда на чл. 169, ал. 4 и 5 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс.

и последно, прилага ли се или не се прилага :))

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
« Отговор #4 -: 22 Август 2013, 19:08 »
а тук какво точно цели творецът:

стар текст чл. 93 ал. 3
Цитат
...
За целите на изречение първо на доставки с нулева ставка се приравняват и доставките на следните услуги...

нов текст т. 1
Цитат
На доставки с нулева ставка се приравняват и доставките на следните услуги...

искат да приравнят на нулева ставка услуги с МИ извън БГ за целите на целия закон или що?

--------------
доп (за да не пускам хиляда поста): една прецакванка за ЗП-тата май съзирам в 92 (3)

ако примерно произвеждам само стоки от приложение 2 част 2 и продавам както в БГ, така и износ и ВОД с нулева ставка
- ако имам 30% и отгоре износ+ВОД съм в т. 1 и съм на ускорено възстановяване
- ако имам мижав износ+ВОД и 90% продажби тук съм в т.2 и пак съм на ускорено
- обаче ако имам примерно 20% износ+ВОД и 80% в страната съм си прецакан по общата процедура

каква би била светлата идея на подобно ограничение?

небесна

• потребител
« Отговор #7 -: 10 Септември 2013, 12:07 »
на бърз прочит това, което ми направи впечатление, е, че усилено приравняват стандартните лизингови договори (с опции) на доставка на стока - заради нововъведеното правило да се гледа стойността на вноските и да се сравняват с пазарната цена.... най-вече при колите, за тях си мисля - явно ще трябва да се доначислява данък еднократно до март 2014
по този начин още по-твърдо ще отрежат данъчен кредит по лизинг на леки коли - няма да услуга по наем, а доставка на стока

друго - понеже от мотивите останах с впечатление, че е голяма промяна - за услугите, свързани с внос и нулева става; ами чета новата редакция и не схващам къде е разликата

стар текст:

Чл. 55. (1) Данъчната основа при внос на стоки по чл. 16 е митническата стойност, увеличена със:
1. (изм. - ДВ, бр. 94 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г.) митните сборове, акциза и другите такси, дължими във връзка с вноса на стоките на територията на Европейския съюз, както и дължимите при внос на територията на страната;
2. присъщите на вноса разходи, като комисиона, разходи за опаковка, транспорт и застраховка, реализирани до първото местоназначение на стоките на територията на страната.

нов текст:

„(1) Данъчната основа при внос по чл. 16 е митническата стойност, увеличена със, доколкото вече не са включени в нея:
1. данъци, мита, налози и такси, дължими извън територията на страната, и митни сборове, акциз и други такси, дължими при внос на територията на страната;
2. свързани с вноса разходи за комисиона, опаковка, транспорт и застраховка, направени до първото местоназначение на стоките на територията на страната.”

може би нещо пропускам нюанса, ама ми изглежда, че са използвали синоними

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
« Отговор #8 -: 10 Септември 2013, 12:40 »
това го пропусна:
„(1) Данъчната основа при внос по чл. 16 е митническата стойност, увеличена със, доколкото вече не са включени в нея:

в тая връзка, мисля, е и новият чл. 36а

подозирам (но докато не видя и правилника не съм сигурна), че се опитват да оправят една безумна постановка, според която до сега за вътрешен транспорт в Общността се начисляваше 20% на общо основание и същевременно, в определени случаи, стойността му влизаше в МОС на вноса и ставаше двойно облагане

------------

другото съществено е, че оправят данъчната основа при връщане на нает актив с подобрение - принципът, който вкараха в началото на тая година, беше безумен
нямаше особен смисъл да се ползва ДК на подобрението

също и данъчната основа по чл. 111 - става балансовата стойност или данъчната стойност, ако няма счетоводен актив

а относно касовата отчетност имам едни чуденки, но за тях евентуално след второ четене

Ели

• Global Moderator
  • потребител
« Отговор #9 -: 10 Септември 2013, 12:49 »
и аз съм на мнението на Аби

а с лизинга ще има изревали догодина като им изсипят една хубава сума за данъка накуп, но май няма как да оправят гафа с наетите леки МПС, та по този начин ще се ограничи ефекта

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
« Отговор #10 -: 10 Септември 2013, 12:54 »
за лизинга беше ясно още в началото на тая година, че дупка ще изкопаят, но няма да дадат ДК или поне не толкова лесно, но това което са замислили в чл. 6 (2) ми се струва прекалено

а за наетите е възможно да се почне една игра на котка и мишка "що е то, аджеба, прехвърляне на рискове и ползи от собствеността"

небесна

• потребител
« Отговор #11 -: 10 Септември 2013, 13:54 »
това го пропусна:
в тая връзка, мисля, е и новият чл. 36а

------------

другото съществено е, че оправят данъчната основа при връщане на нает актив с подобрение - принципът, който вкараха в началото на тая година, беше безумен
нямаше особен смисъл да се ползва ДК на подобрението

не, и него го видях, ама единственото, което схващам като промяна е, че явно ако както казваш доставчикът на транспорт в ЕС е пуснал фактура с ДДС, и после получи копие от МД, което да му доказва, че стойността на транспорта е включена в данъчната основа, то ще трябва да коригира фактурата си - това ли е според вас смисъла на промяната, да взема да се успокоя :)

също по това за подобренията не смятам, че нещо облекчават - няколко пъти четох текста
Цитат
.... съответства на пазарната цена на подобни услуги, като се вземат предвид разходите за преобразуването на актива.“
и не мога да го осмисля - кои точно и чии разходи за какво преобразуване на актива се имат предвид, и как точно се взимат предвид те - в посока намаление или увеличение? единствено ми е ясно, че пак ще се търсят пазарни цени на ремонтни услуги за нещо, направено преди 5 години

Ели

• Global Moderator
  • потребител
Re: ПРОЕКТИ на нормативни актове
« Отговор #12 -: 18 Септември 2013, 09:10 »
Проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за корпоративното подоходно облагане
Мотиви към проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за корпоративното подоходно облагане

Проект на Закон за изменение и допълнение на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс
Мотиви към проект на Закон за изменение и допълнение на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс

Проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за счетоводството

Мотиви към проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за счетоводството

Проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за данъците върху доходите на физическите лица
Мотиви към проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за данъците върху доходите на физическите лица

Проект на Закон за изменение и допълнение на закона за местните данъци и такси
Мотиви към проект на Закон за изменение и допълнение на закона за местните данъци и такси

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
« Отговор #13 -: 18 Септември 2013, 09:56 »
писнА ми! по колко проекта за промени на един и същ закон могат да се бълват едновременно?!
до тук имаме два за ДДС, два за ДОПК, а май и по още някой, освен тия, се моткаше и за ДДФЛ и ЗКПО

и си седят само на сайта на МинФин, а в НС нищо внесено - в-к Шок от всякъде

Ели

• Global Moderator
  • потребител
« Отговор #14 -: 18 Септември 2013, 10:11 »
а сме само септември ! ;-)

gera_r

• потребител
  • Животът не е фабрика за мечти.
« Отговор #15 -: 18 Септември 2013, 10:16 »
Възможно е за някого септември да е май :)

небесна

• потребител
« Отговор #16 -: 18 Септември 2013, 10:50 »
писнА ми! по колко проекта за промени на един и същ закон могат да се бълват едновременно?!
до тук имаме два за ДДС, два за ДОПК, а май и по още някой, освен тия, се моткаше и за ДДФЛ и ЗКПО

и си седят само на сайта на МинФин, а в НС нищо внесено - в-к Шок от всякъде

да, и продължават с безумията в един закон да вкарват промени в друг - ето и сега, нали има законопроект за ЗДДФЛ, за кво им е да слагат в измененията на ДОПК промяна в ЗДДФЛ?
справка - последния пасаж в Мотивите за ДОПК

Ели

• Global Moderator
  • потребител
« Отговор #17 -: 18 Септември 2013, 10:54 »
е те тези изменения в ЗДДФЛ и ЗКПО заложени в ДОПК са във връзка с изменението в ДОПК
ако то отпадне,   макар че точно това няма как, ще трябва да отпаднат и тези

но че всичко се пише на парче, няма спор 

jasta13

• потребител
« Отговор #18 -: 18 Септември 2013, 11:16 »
Щом напастите, ще бъда милиционери, да вземат да закрият ик. полиция, много контролиращи, а нулев ефект, за фиска де.

Ели

• Global Moderator
  • потребител
« Отговор #19 -: 18 Септември 2013, 11:23 »
ама тези ще бъдат в обособени пунктове - нещо като горските ;-)

Цитат
(7) За целите на контрола по ал.5 се създават фискални контролни пунктове на територията на цялата страна, местоположението на които се утвърждава със заповед на изпълнителния директор на Националната агенция за приходите.”

макар, че не открих къде е тази ал.5 ...

ПП. ал.3 ставала ал.5 ...