Автор Тема: Самолетни билети и хотелско настаняване  (Прочетена 4631 пъти)

EmilyY

• потребител
Здравейте,

Ние сме фирма, регистрирана фирма в България
Във връзка с командировки на наши служители в страни от ЕС, получавам:

1. Протокол за самолетни билети с основание чл.21, ал.2, т.36 от ЗДДС
За него прочетох, че не трябва да го включвам в дневник-покупки, защото не е данъчен документ по смисъла на закона
2. Фактура за хотелско настаняване - основание чл.47 от ЗДДС
3. Фактура за самолетен билет - основание чл.21, ал.2, т.36 от ЗДДС

Фактурите са без ддс, доставчика не е регистриран. Тях си ги отразявам без право на ДК в дневника.
Така ли е , или има нещо по-специфично?   

gera_r

• потребител
  • Животът не е фабрика за мечти.
И фактурата на европейския хотел ли ще включиш в дневника?
Икономисвам си тази тръпка. Не и в дневника!

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
кви са тия основания по фактурите?!

чл. 21 ал. 2 няма т. 36; ако е т. 36 от ДР на ЗДДС тя касае съвсем друго
а чл. 47 от ЗДДС няма нищо общо с хотелско настаняване

я преслушай издателя какво точно е искал да каже

EmilyY

• потребител
Значи основанията са точно както съм написала. И аз видях, че т.36 няма към чл.21

Фирмата доставчик е българска.

Към фактурите за хотелско настаняване е приложена резервацията в хотела в държавата-членка.
Отделно нашите служители ми дават чуждата фактура от хотела.

Към протоколите за самолетни билети имам приложен електронен билет

При това положение, казвате, че не са ми читави протоколите и фактурите.
Понеже знам, че имате такива ..кажете как трябва да е , пък аз ще ги търся тия...

Ели

• Global Moderator
  • потребител
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
съгласно чл. 113 ал.3 т.4 за продажбата на самолетни билети може да не се издава фактура. Протоколът, който издава самолетната компания е за целите на документалната обоснованост на разходите Ви. Дори да има информация, която не отговаря на никой закон, тази информация не попада в задължителните реквизити  съгл. ЗСч и не прави протокола грешен

Що се отнася до фактурите за самолетни билети, щом са издадени съгласно ЗДДС, те вече трябва да отговарят на закона.

фактурите за хотел в ЕС са издадени по техните правила и там не можете нищо да търсите освен основните реквизити и да ги осчетоводите

EmilyY

• потребител
А в българската фактура за хотелско настаняване какво трябва да е основанието по ЗДДС?

И ако не е правилно, какво?....

Ели

• Global Moderator
  • потребител
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
в българската фактура може да има ставка 9% на  основание чл. 66 ал.2
може да е издадена от ТО, който прилага маржа без да посочва данък на основание чл.86 ал.1 от ППЗДДС

Барми

• потребител
  • Животът е прекалено важен, за да говорим сериозно
Аз доколкото разбирам ф-рата за хотелското настаняване е издадена от българска фирма, която вероятно е туроператор? Или се изживява като такава, щом издава фактура, а отделно европейският хотел също издава фактура на името на ..... а сега де? На туриста или на фирмата, която го командирова. Некви неяснотии описваш.
Иначе, ако истинската фактура е фактурата от българската "туроператорска" фирма, дори и да беше регистрирана по ЗДДС, то в нея не бива да има ДДС, защото или третира това като хотелско настаняване с място на изпълнение не в България, или като обща туристическа услуга, за която ДДС-то не се включва във ф-рата.

EmilyY

• потребител
Аз доколкото разбирам ф-рата за хотелското настаняване е издадена от българска фирма, която вероятно е туроператор?

Нищо не отбирам от тия оператори и агенти, но намерих в сайта на Министерство на икономиката един списък на регистрираните туроператори и туристически агенти. Там фирмата я има като ТО и ТА.

Фактурата за хотелско настаняване е издадена от българската фирма
От хотела имам "предплатен ваучер"
Няма фактура /извинявайте, че съм ви подвела....то било вечеря...фактурата от хотела/