Автор Тема: ГДД ЕТ  (Прочетена 8813 пъти)

Ani88

• Гост
ГДД ЕТ
« -: 17 Април 2013, 12:05 »
Здравейте, трябва ли да подаде ГДД ЕТ което няма приход и разход за 2012г. Има платени 4000лв за проект(ще кандидатства по Европейски програми), които са осчетоводени като разходи за бъдещи периоди и съответно задължение към собственика защото няма собствени средства(никога не е имало дейност). Реално ОПР и ГДД ще са с нули, тези средства се виждат в баланса, но фирмата не е задължена да съставя баланс, такъв е съставен само за нуждите на проекта. Дали да подадем нулева дан. декларация защото все пак има паричен поток?

HashFlare

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
Re: ГДД ЕТ
« Отговор #1 -: 17 Април 2013, 12:22 »
Щом не са отчетени счетоводни приходи и разходи не е длъжен да подава, паричният поток не е основание.

От друга страна, съществува порочна практика на НАП по места, да настояват за подаване на нулева ГДД само с попълнени таблици 1 и 2, така че както решите. Ако решите да подадете, доколкото знам е възможно.

Сигурно ли е, че тия 4000 лв. са РБП, а не текущ разход съгласно счетоводните стандарти?

Ani88

• Гост
« Отговор #2 -: 17 Април 2013, 12:30 »
Проекта все още не е одобрен и понеже евентуалните приходи ще са на един по-късен етап реших да ги осчетоводя като РБП. Честно казано не съм сигурна. Вие как мислите?

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
« Отговор #3 -: 17 Април 2013, 12:42 »
Ако основанието ви е било единствено, че приходите ще са на последващ етап не е редно. Това не е причина да не признаете текущ разход.

Друг е въпросът, ако тая сума отговаря на критериите за признаване на ДА (вкл. и като част от него), тогава признавате ДА или разходи за придобиването му. Ако пък е опционна и може да бъде върната при определени условия помислете за аванс, депозит, нещо подобно.

Но ми се струва малка вероятността да е РБП, там са основно предплатени наеми, абонаменти, ей такива неща.

Ani88

• Гост
« Отговор #4 -: 17 Април 2013, 15:29 »
Извинявай Abby, не бях пред компютъра, сега проверих и всъщност тези 4000лв са плащане по договор за консултантски услуги няма общо със самото проектиране (става въпрос за къща за гости) и няма да формира ДМА т.е. е редно да минат като текущ разход, така ли е?

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
« Отговор #5 -: 17 Април 2013, 15:37 »
ами да, така мисля
ще си формира данъчна загуба за 2012 г. и после ще си я пренася по реда на ЗКПО

Ani88

• Гост
« Отговор #6 -: 17 Април 2013, 15:46 »
Благодаря Abby така ще направя

Ani88

• Гост
« Отговор #7 -: 17 Април 2013, 16:02 »
"ще си формира данъчна загуба за 2012 г. и после ще си я пренася по реда на ЗКПО"
това как ще стане като подава декл. по чл.50 от ЗДДФЛ

Ani88

• Гост
« Отговор #8 -: 17 Април 2013, 16:16 »
Справката за пренасяне я има и в ГДД по чл. 50 сега го видях

Ani88

• Гост
« Отговор #9 -: 18 Април 2013, 09:50 »
Здравейте отново, изникна и друг проблем с ЕТ-то (Abby надявам се да се включиш). Собственика на ЕТ е регистриран като земеделски производител ФЛ и се осигурява като такъв а не през ЕТ. Може ли когато няма приход а само разход да не се осигурява и кога трябва да започне да се осигурява когато реално стартира дейността и има приходи от нея ли?

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
« Отговор #10 -: 18 Април 2013, 09:54 »
Може ли когато няма приход а само разход да не се осигурява и кога трябва да започне да се осигурява когато реално стартира дейността и има приходи от нея ли?

това не го разбрах
нали се осигурява като ЗП?

Ani88

• Гост
« Отговор #11 -: 18 Април 2013, 10:01 »
Да на 240 лв

Ani88

• Гост
« Отговор #12 -: 18 Април 2013, 10:24 »
Осигурява се като ЗП ФЛ по ЕГН а не през булстата на ЕТ-то

Лена

• потребител
« Отговор #13 -: 18 Април 2013, 11:45 »
От когато е започнал дейност като ЕТ е трябвало да започне да се осигурява на 420 лв, а нищо че като ЗП си внася осигуровките, нали има право да избира през годината да се осигурява по едно от основанията

Лена

• потребител
« Отговор #14 -: 18 Април 2013, 11:46 »
И през ЕТ да беше се осигурявал, осигуровките пак щяха да са по ЕГН, само вид осигурен щеше да е 12 в Д1

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
« Отговор #15 -: 18 Април 2013, 11:50 »
СОЛ-овете внасят осигуровки само по едно от основанията по избор, независимо колко основания за самоосигуряване имат

в случая по-малкият проблем е че не е подал ОкД-5 за започване на дейност в ЕТ, независимо че внася като ЗП, но мисля че ако няма ОЗМ може да се преживее

но това болднатото е по-същественият проблем:

Цитат на: НООСЛБГРЧМЛ чл. 2
(3) (Нова - ДВ, бр. 15 от 2007 г., в сила от 01.01.2007 г., доп. - ДВ, бр. 17 от 2008 г., в сила от 01.01.2008 г., изм. - ДВ, бр. 2 от 2010 г., в сила от 01.01.2010 г., доп. - ДВ, бр. 16 от 2012 г., в сила от 01.03.2012 г., изм. - ДВ, бр. 33 от 2013 г., в сила от 01.01.2013 г.) Самоосигуряващите се лица, които извършват дейности на различни основания, внасят авансовите си вноски за едно от основанията по избор на лицето. Лицата, регистрирани като земеделски производители или тютюнопроизводители, когато едновременно с тази дейност упражняват и дейности по чл. 4, ал. 3, т. 1 и 2 от Кодекса за социално осигуряване, се осигуряват върху минималния осигурителен доход, определен за лицата по чл. 4, ал. 3, т. 1 и 2 от Кодекса за социално осигуряване.

Ani88

• Гост
« Отговор #16 -: 18 Април 2013, 13:13 »
Да ЗП се осигуряват на 240 лв. ако извършват само дейност като ЗП и ако сега подаде Окд-5 със задна дата ще трябва да довнася осигуровки, корекции в Д1... Дали да не се върнем на варианта РБП, не подава ГДД а дейността започва когато проекта е одобрен и реално стартира.

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
« Отговор #17 -: 18 Април 2013, 13:17 »
не подава ГДД

а ЗП-то? или от там няма облагаеми доходи?

Ani88

• Гост
« Отговор #18 -: 18 Април 2013, 14:00 »
като ЗП има доходи и ще подаде ГДД мисълта ми беше да не подава приложението за ЕТ

didah

• потребител
« Отговор #19 -: 18 Април 2013, 14:08 »
като ЗП има доходи и ще подаде ГДД мисълта ми беше да не подава приложението за ЕТ

А регистриран ли е по ЗДДС?