Автор Тема: данък при източника и евентуална глоба  (Прочетена 1453 пъти)

n_b

• потребител
Здравейте, БГЮЛ с он-лайн магазин, ежемесечно има по 10-15 плащания на ЧЮЛ за поддръжки, хостинг, реклами и разни други услуги, свързани с работата и популяризирането на магазина.Фактури за това от доставчиците няма, договори също!Плаща им се през ПейПал, основание в извлеченията няма.Нямам данни конкретно за всяко плащане за какво е и не мога да определя, дали следва да се удържа данък при източника по чл.195.Според мен за повечето не трябва, но знам ли дали няма да изскочи някое авторско възнаграждение.Собственика на магазина не може да каже кое плащане конкретно за какво е.....
и сега:
В стария ЗКПО/до 31.12.12/ пишеше :   Чл. 201. (1) Лицата, удържали и внесли данъка при източника по чл. 194 и 195, и лицата, начислили дохода по чл. 12, ал. 3 и ал. 8, т. 2, декларират това обстоятелство пред териториалната дирекция на Националната агенция за приходите,...
а в новия:   Чл. 201. (в сила от 01.01.2013 г.) (1) Лицата, задължени да удържат и внасят данък при източника по чл. 194 и 195, декларират дължимия данък ....
т.е. вече декларацията не е обвързана с плащането и ако след време нап-ърите приемат, че някое плащане е  прим. авторско възнаграждение, то могат да те глобят и за неподадена декларация мин 700лв., а ако има и плащания в различни тримесечия, то за период от две години се събира един доста солиден акт!!!и изхода май е да кажа на собственика:"като не си сигурен, внасяй на всичко по 10% та да ти е мирна главата...баси
п.п.въпрос няма, просто споделям опасения...

небесна

• потребител
Re: данък при източника и евентуална глоба
« Отговор #1 -: 16 Април 2013, 17:25 »
то като внася, този данък не му е разход, евентуалната глоба само ще отърве, ако примерно го сгащят до две години... и надали ще са авторски, по-скоро някакви технически услуги
а ДДС самоначислявате ли си по тези получени услуги?
сега си погледнах моя Paypal - като ФЛ, ми, за всяко плащане си имам Details, от които виждам за какво на кого съм платила, него мързи ли го да си разгледа акаунта?

n_b

• потребител
Re: данък при източника и евентуална глоба
« Отговор #2 -: 16 Април 2013, 18:58 »
че не му е разход, ясно, но и тези плащания винаги докато има он-лайн магазина ще ги има, така, че рано или късно ще го лепнат и както казах за 2-годишния период ако има няколко декларациики и ще стане цифра, иначе за всички услуги начисляваме ддс с протокол и разхода, не го признавам, на основание документална необоснованост, понеже имам само някакво плащане, ама за какво не е ясно...а щом се вижда за какво е плащал, ще го накарам да се поразрови, на хартиените извлечения пише само плащане към, или периодично плащане или друго си.
а относно техническите услуги, чета из форуми, че често се целят на там нап-овете, но аз не мога да се видя в тях..... "Възнаграждения за технически услуги" са плащанията с източник РБ за монтаж или инсталиране на материални активи, както и всякакви услуги от консултантско естество и маркетингови проучвания, извършени от ЧЛ"...но знам ли