Автор Тема: Транспорт на стоки  (Прочетена 1672 пъти)

Прозто АЗ

• потребител
Транспорт на стоки
« -: 15 Април 2013, 10:57 »
Бихте ли ми помогнали да разтълкувам следната ситуация и най-вече частта от отговора в черно - нали фирмата получател е чуждо ДЗЛ и мястото на изпълнение е извън страната , защо се говори за чл.30 ЗДДС  и нулева ставка ?

Куриерска фирма сме и фактурираме на Американска фирма транспортни услуги (месечна фактура, включително транспортни услуги в ЕО и в трети страни) и основавайки се на чл.21, ал. 2 от ЗДДС не начисляваме ДДС.
Затруднявам се да определя къде е мястото на фактурата в дневника за продажби. И двете възможности "Услуги на територията на ЕС" и "Доставки със ставка 0 по гл. III" ми се струват не точни, от гледна точка на формулировка. Разчитам на съдействие и възможно по-бърз отговор от Ваша страна.

Отговор: Фирмата ви извършва транспортни услуги, свързани с международен превоз на стоки. Получател на услугите ви е данъчно задължено лице, поради което тяхното местоназначение се определя по реда на чл. 21, ал. 2 във връзка с чл. 22, ал. 3 от ЗДДС. В случая местоизпълнението на услугите ви е извън територията на страната и по силата на чл. 86, ал. 3 от закона вие правилно не начислявате данък във фактурите си. Предвид това че получател на услугите ви е данъчно задължено лице, установено в държава извън Общността, ако услугите не са предназначени за негов постоянен обект на стопанска дейност, който се намира в държава членка на Общността, то тези от тях, при които са налице обстоятелствата, посочени в чл. 30, ал.1 от ЗДДС, е приложима нулева данъчна ставка и данните за тях се отразяват в колона 19 на дневника за продажби. Съгласно чл. 23, ал. 5 от ППЗДДС те попадат и в обхвата на оборота за целите на ускореното възстановяване по чл. 92, ал. 3 от закона. Доставките, при които не са налице обстоятелствата, посочени в чл. 30 от закона, се посочват в колона 23 на дневника като доставки по чл. 69, ал. 2 от закона с място на изпълнение извън територията на страната.

Ели

• Global Moderator
  • потребител
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
Re: Транспорт на стоки
« Отговор #1 -: 15 Април 2013, 11:10 »
Отговора е тук :
 в колона 23 на дневника като доставки по чл. 69, ал. 2 от закона с място на изпълнение извън територията на страната.

колкото до коментара защо намесват чл.30 - редно е дадете линк към цитата. Възможно е да има нещо повече във въпроса ...

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
« Отговор #2 -: 15 Април 2013, 11:23 »
а кой е всъщност отговарящият?

Прозто АЗ

• потребител
« Отговор #3 -: 15 Април 2013, 11:28 »
от списание " Форум на счетоводителя" е въпроса и отговора , това е целия текст ,който е публикуван

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
« Отговор #4 -: 15 Април 2013, 11:32 »
не знам кой е отговарящият, но подозирам че нещо се е объркал