Автор Тема: ИЗПЛ.ДОХОДИ НА ЧУЖДЕСТРАННО ЛИЦЕ И ГОД.ДЕКЛ ЗА ОБЯВЯВАНЕ НА ТЕЗИ ДОХОДИ  (Прочетена 2225 пъти)

D.P

• потребител
Колеги, моля за съвет
Фирмата е платила наем на руска гражданка за от 01.10.12-31.12.2012 г в размер на 1000 лв., оконч.данък 10%  е удържан и внесен.
На 15.01.2013 подадох декл по чл.55 от ЗДДФЛ стария образец.
Днес прочетох това:  На 01. 04. 2013 г. изтича крайният срок за подаване на Декларациято по чл. 142 от ДОПК. Тази декларация се подава от данъчнозадължени лица, начислили на чуждестранно лице доходи от източник в страната с общ размер до 500 000 лв. годишно и приложили преференциални разпоредби на Спогодби за избягване на двойно данъчно облагане.
Чета и новия чл.73 от ЗДДФЛ и оставам с впечатление че този доход на руската гражданказа 2012 г следва да го декларирам или по чл.142, ал.5 от ДОПК/въпреки че не съм приложила СИДДО/  или по чл.73,ал.1, т.2  от ЗДДФЛ.
Тотално се обърках, колеги моля за помощ.
Сега до края на април ще внеса удържания данък за първо тримесечие и ще го декларирам с новата декл.по чл.55 от ЗДДФЛ.
Но за 2012 г вече се обърках с коя декларация да декларирам.

D.P

• потребител
Колеги моля поне за забележка, мнение скастряне или нещо такова

gera_r

• потребител
  • Животът не е фабрика за мечти.
Ами според мене "попадаш" в декл. по чл.73.
Ама това е само мнение. За скастряне и забележка - нека някой друг се включи.
Що все аз де???

Флора

• потребител
По чл. 142 следва да подадеш, ако не удържаш данък.

Ели

• Global Moderator
  • потребител
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
чакай Гери, че взех да се шашкам

чл. 73
 ал.2 В справката по ал. 1 не се включват изплатените доходи от трудови правоотношения и от задължително социално осигуряване, както и доходите, подлежащи на деклариране по реда на чл. 55, ал. 1.

няма по сто пъти да им ги декларираме тия

gera_r

• потребител
  • Животът не е фабрика за мечти.
Опс!
Ще си делим смъмрянето :)
Пропуснах, че за 2012 е подадена декларация. Направо видях, че за 2013 ще подава...

D.P

• потребител
Благодаря, момичета и аз като се отърсих от първоначалната паника ми светна :
за 2012 г декларирам само със стария образец по чл.55 и друго нищо;
за 2013 г подавам тримесечна новата по чл.55 и включване в справката по чл.73 годишно.